Novinky

Až 47 % českých žen pociťuje vyčerpání a 43 % dlouhodobý stres

Trápí je bolesti zad, únava a stres trápí většinu žen, přesto své zdraví odsouvají na druhou kolej.

„V lékárenské poradně se často setkáváme se ženami, které pečují o nemocné rodiče nebo malé děti a samy trpí bolestmi kloubů, zad či depresemi. Přesto své obtíže neřeší, protože teď na sebe nemají čas. Tento přístup ale není dlouhodobě udržitelný. Abych mohla být pečující osobou, musím i já být fit,“ říká farmaceutka Mgr. Zdenka Morvai z online poradny Lékárna.cz.

Co může pomoci

Hormonální zdraví ovlivňuje nejen fyzický stav ženy, ale i její psychickou pohodu. Nerovnováha se může projevit únavou, výkyvy nálad, poruchami spánku nebo zhoršenou kvalitou pleti. „Místo boje proti přirozenému cyklu je lepší se s ním naučit pracovat – plánovat fyzické aktivity podle jednotlivých fází cyklu a nemít na sebe přehnané nároky. Pokud žena trpí premenstruačním syndromem, mohou pomoci bylinky jako kontryhel, meduňka, drmek nebo maliník, které zmírní nepříjemné příznaky,” radí Mgr. Morvai. Kromě fyzického zdraví ženy často zanedbávají i své duševní zdraví. Vyčerpání trápí 47 % žen, zatímco dlouhodobý stres pociťuje 43 % Češek. „Odolnost mohou podpořit adaptogeny, jako je rhodiola, která kromě snížení stresu podporuje hormonální rovnováhu a odolnost vůči fyzické zátěži. Dalšími účinnými adaptogeny jsou například ashwagandha, která pomáhá snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu a zlepšuje kvalitu spánku, nebo ženšen, který podporuje vitalitu a imunitu. Pravidelné užívání adaptogenů může ženám pomoci lépe zvládat každodenní nároky a udržet si stabilní energii i psychickou pohodu,“ dodává Mgr. Morvai.

Odolnost mohou podpořit adaptogeny, jako je rhodiola, která kromě snížení stresu podporuje hormonální rovnováhu a odolnost vůči fyzické zátěži.

Prevencí k lepšímu zdraví           

Pravidelné preventivní prohlídky hrají zásadní roli při včasném odhalení zdravotních problémů. Přestože 77 % českých žen chodí ke gynekologovi pravidelně, mamografické vyšetření si hlídá pouze 61 % žen nad 45 let. Kromě klasických prohlídek mohou pomoci i laboratorní testy, které dokáží odhalit nedostatek minerálů, vitamínů, či hormonální nerovnováhu. „Spíše než hledat zázračné pilulky je potřeba se zajímat o své zdraví a přijmout za něj zodpovědnost. Důležitou součástí je také dostatečný čas na odpočinek,“ dodává lékárnice.

Text: Beata Křeneková, foto: Shutterstock

Koupit časopis