Zázračné metody plastické chirurgie?
Plastické operace vyřeší estetický problém, ale nemohou zlepšit nefungující partnerský vztah, zajistit výrazně lepší pracovní místo nebo vás proměnit ve filmovou hvězdu.
Každý zná od dětství pohádky o ženách, které si pouhým vypitím kouzelného lektvaru chtěly přivolat věčné mládí a nikdy nestárnoucí krásu. Je proto s podivem, kolik z nás chce této pohádce věřit i v dospělosti. Moderní estetická medicína nabízí téměř identický zázrak, za který ale musíte také zaplatit značně vysokou sumu, přičemž jistotu, že zázrak se podaří přesně podle vašich představ, nemáte – a že vám daná zázračná proměna v životě pomůže, také ne. Plastické operace nemají moc proměnit život – nemohou zlepšit nefungující partnerský vztah, zajistit výrazně lepší pracovní místo nebo vás proměnit ve filmovou hvězdu! Nejdůležitější otázka estetické medicíny proto zní: Pro koho se vůbec hodí? Jediná správná odpověď na tuto otázku spočívá ve zkušenostech, které ukazuje sama praxe: Plastická operace může přinést úlevu hlavně v případě, kdy řeší dlouhodobý, často celoživotní pocit nespokojenosti s jednou částí těla nebo obličeje samotného majitele. Takže než se pro nějakou estetickou operaci zcela vážně rozhodnete, podstupte minimálně následující čtyři kroky:
Krok první – zvážení důvodů pro operaci
Jakkoli triviálně a nudně tento bod zní tomu, koho právě vzrušila představa jeho mladšího nebo krásnějšího já, nevyplácí se jej přeskočit nebo vynechat. Vezměte si papír a tužku a s pomocí staré, ale stále dobře fungující metody na jednu stranu vypište, co si představujete, že se ve vašem životě po zákroku změní k lepšímu – zkrátka představte si, jak se budete po zákroku cítit a žít. Do druhého sloupečku si potom zapište, jakou oběť budete muset přinést a nakolik vaše představa pooperačního zlepšení života může odpovídat skutečné realitě. Tuto část vyplňte velmi poctivě a buďte k sobě spíše mírně skeptičtí. Je-li váš kosmetický problém spíše ze sféry sebepojetí – tedy vypovídá o vaší představě, kterou o sobě máte – může pro vás být operace částečným řešením. Pokud ale vypovídá spíše o vašich vztazích s okolním světem, operace vám pravděpodobně přinese jen naději na zlepšení. Nedojde-li k němu, což je více než možné, budete jen ještě více zklamáni a možná upadnete do ještě větších pochybností o své osobě. V takovém případě je lepší začít rozmotávat klubko problémů nejprve s psychologem.
Krok druhý – výběr kliniky a lékaře
V oboru estetické medicíny panuje obrovská konkurence, kterou byste měli využít ve svůj prospěch. Přestože hledisko finanční náročnosti hraje jistě velkou roli, snažte se jej postavit až na druhé místo při rozhodování ve volbě pracoviště. Zvolíte-li totiž kliniku v Horní Dolní jen proto, že vás lákají venkovské ceny, můžete také zaplakat nad výsledkem. Myslete na to, že do rukou lékaře svěříte změnu, která bývá víceméně nevratná, což znamená, že výsledek vždy ovlivní váš další život – v dobrém nebo i ve zlém – a takové případy se bohužel také stávají a ani vyhrané soudní spory a odškodné potom obvykle nemůže vynahradit celkovou újmu, které je takový nešťastný pacient vystaven. Hledejte proto ty nejlepší reference, zkušenosti a vybavení, jaké si můžete dovolit.
Krok třetí – zvážení zisků a ztrát
Znovu nepopulární téma, tentokrát ale podpořené názorem odborníka. Máte-li vybraného lékaře, kterému důvěřujete, dejte na jeho doporučení. Řada lékařů se snaží svým pacientům zákrok vymluvit, změnit jeho rozsah nebo vysvětlit nereálnost jejich očekávání. Možná je těžké to pochopit, ale lékař, který s vámi bude takto diskutovat a občas s vámi bude také nesouhlasit, myslí zcela jistě více na vás a vaše dobro než na svůj zisk. Proto se nebraňte a pod jeho vedením znovu zvažte všechna rizika a ještě jednou prověřte svá očekávání. V případě plastických operací totiž dvojnásob platí heslo „dvakrát měř a jednou řež“.
Krok čtvrtý – sebekázeň
Pokud vás vaše kroky dovedly k pevnému rozhodnutí podstoupit estetickou operaci a již jste si vybrali svého operujícího lékaře, pak je nutné se skutečně rozhodnout. To se může zdát jako protimluv – rozhodnout se ve chvíli, kdy jste vlastně již rozhodnuti. Ale praxe často ukazuje na pravý opak. Rozhodnout se v dané chvíli znamená svěřit se plně do rukou lékaře, kterému věříte, a veškeré pochybnosti vhodit před odchodem na kliniku do popelnice. Jakmile se jednou rozhodnete zákrok podstoupit, zakažte si všechny pochybovačné nebo dokonce panické myšlenky ohledně průběhu a hlavně výsledku operace. O tom, že rizika tu vždy jsou a budou, jste věděli, ale nyní se tím nesmíte nechat ovlivnit. Již dávno je prokázáno, že naše psychika hraje při jakékoliv léčbě prim, proto se před sebe dívejte už jen v radostném očekávání a všechny špatné myšlenky vyhánějte trpělivě z hlavy.
Text: Soňa Zavadilová, Foto: Suttertsock