Tvrdý oříšek
Volba sportu pro děti zamotává pravidelně hlavu spoustě rodičů. Jaký vybrat a co všechno přitom brát v potaz?
Počet obézních dětí se podle statistik za posledních dvacet let až ztrojnásobil. A není divu. Přibývá školáků, kteří nevěnují pravidelnému sportování ani pár hodin týdně. A v období největší koronavirové krize, kdy byly školy a školky zavřené a děti trávily většinu času doma, to často bylo ještě méně. Proto je jen dobře, že se stále více rodičů vážně zamýšlí nad tím, jak děti co nejdříve uvyknout na pravidelný pohyb a zároveň jim vyplnit volný čas smysluplnou aktivitou. Léto je přitom ideální dobou, kdy s tím začít.
Veďte děti ke sportu odmalička!
Proč? Pohybové aktivity vedou k jejich zdravému vývoji, a navíc pro ně představují i zábavu. Odborníci na tělovýchovu jsou navíc přesvědčeni, že není dítě, které by nemělo nějaký sportovní talent nebo nadání. Jen je potřeba odhalit, o který sport jde. Spousta předpokladů vychází už z tělesné konstrukce. „Je pravděpodobné, že velký statný kluk nebude zrovna zářit na gymnastice. Zkuste ho ale poslat na vzpírání a uvidíte, jak mu při prvním úspěchu budou svítit oči,“ dává příklad docent Tomáš Perič z Fakulty tělesné výchovy a sportu.
Kdy se sportem vlastně začít?
S všestrannou pohybovou aktivitou můžete podle odborníků začít už kolem dvou až tří let věku dítěte. V té době se dítě učí běhat, skákat nebo házet. Ale s některými sporty můžete začít i dříve. Ideálním druhem sportu vhodného už pro ty nejmenší je plavání. Plavání nemá žádná větší omezení a může se mu bez obav věnovat téměř každé dítě již od kojeneckého věku. Pro miminka je to navíc přirozený pohyb, děti si pasivní adaptaci na vodní prostředí přinášejí z prenatálního prostředí.
Kola jsou super, ale počítá se i tanec
I s jízdou na kole lze začít od útlého věku. Nejdříve však dítěti pořiďte odrážedlo, na kterém se naučí alespoň základní principy jízdy. Na odrážedle navíc může jezdit už přibližně od dvou let. V momentu, kdy přijde na řadu samotné kolo, je lepší začít s přídavnými kolečky, která pomohou s rovnováhou, a ratolest tak neodradíte hned na začátku neustálými pády. Na rozvoj motoriky a pohybového rozsahu je skvělý i tanec. Zajistí dítěti přiměřenou míru pohybu, a navíc láska k tanci má velkou šanci vydržet až do dospělosti.
Atletická průprava i tenis
V předškolním věku už lze začít s pravidelnějšími tréninky a rozvojem síly a dynamiky. Dobrou průpravu nabízí například lehká atletika. Aby děti trénink bavil, je vhodnější zpočátku volit spíše formu hry a běh či skoky trénovat na různých opičích drahách. Letní prázdniny jsou také skvělou příležitostí, kdy začít například s tenisem. Pokud se mu ale bude dítě věnovat pravidelně, dbejte na to, aby se tato aktivita doplnila ideálně ještě dalším sportem. U sportů, jako je tenis, totiž hrozí přetěžování jedné strany těla a dítěti se pak neposilují svaly rovnoměrně. Zatímco jedna strana těla svaly příliš namáhá, na druhé naopak hrozí jejich zkrácení. Nicméně tenis je skvělý sport z hlediska posílení dětského sebevědomí a sebekázně, protože učí dítě spoléhat na vlastní píli a odhodlání.
Školáci si už mohou vybírat, ale…
Školáci už se mohou bez obav věnovat jakémukoliv sportu. Pokud je to ovšem možné, vždy by to mělo být pod dohledem profesionálního trenéra. Ten snáze odhalí silné a slabé stránky dítěte a poradí, jak nejlépe sport vyvážit tak, aby si dítě nezadělalo na zdravotní problémy v budoucnu. Nejvhodnějšími aktivitami, a to nejen v létě, jsou pro děti míčové hry. Ty nejvíce rozvíjejí koncentraci, sílu, ale také kolektivní cítění a smysl pro spolupráci. Právě proto se sporty jako basketbal, volejbal či vybíjená hodí spíše až pro starší děti. Ne všechny děti se ale v kolektivu cítí jako ryby ve vodě. V takových případech je nejlepší zvolit některý z individuálních sportů, kde si na kolektiv bude moci dítě zvykat postupně. A jaká je naše nejdůležitější rada pro rodiče? Pamatujte si, že základním požadavkem při výběru sportu pro vašeho potomka je jeho chuť k danému sportu. Musí mít z něho radost a prožitek. V opačném případě si dříve nebo později zoškliví nejenom konkrétní sport, ale možná i pohyb jako takový.
Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock a archiv redakce
Pohyb a jeho pozitivní účinky
- Sport omezuje nemocnost dětí.
- Má pozitivní dopad na psychiku dítěte.
- Udržuje tělesnou hmotnost.
- Zvyšuje kapacitu plic.
- Podporuje navazování nových přátelství.
- Pomáhá od psychické únavy, napětí a stresu.
- Zlepšuje srdeční a cévní činnost, snižuje tlak.
- Kolektivní sporty naučí disciplíně.
- Naučí děti vyhrávat i prohrávat.