Na dětské obuvi nešetřete
Podle lékařských studií se více než 99 procent dětí rodí se zdravýma nohama. Alarmující je proto zjištění, že téměř třetina prvňáčků přichází do školy s nohama výrazně poškozenýma. Příčinou je nošení nesprávné obuvi. A s přibývajícím věkem počet dětí, které mají poškozené nohy, ještě narůstá.
Podle odborných odhadů udělá průměrný člověk za den asi devět tisíc kroků a malé dítě 18 až 20 tisíc kroků. Za svůj život tak člověk ujde pěšky dráhu, která se rovná asi třem a půl až čtyřem obvodům zeměkoule po rovníku. První pomyslnou trasu kolem planety ujde člověk už jako malé dítě do 12 let, tedy v době, kdy ještě nemá plně zralé kosti, kdy nohy ještě stále rostou, vyvíjejí se a jsou nejzranitelnější. Z toho vyplývá, jak důležitý je výběr obuvi pro děti.
Šetrnost se nevyplatí. Proč?
Lékaři zjistili, že poškození nohou v dětství se mnohdy projeví v plném rozsahu až za 30 až 40 let, kdy už je jediným řešením obtíží pouze operační zákrok. Proto by rodiče na obuvi dětí neměli šetřit. Mnozí rodiče tím, že neznají zásady zdravého obouvání a nakupují svým dětem nevhodnou obuv, jim nevědomky poškozují zdraví mnohdy na celý život. Jiní rodiče si tuto skutečnost plně uvědomují, avšak kvalitní dětskou obuv s garancí nezávadnosti bohužel naleznou v prodejnách jen sporadicky.
Proč potřebují jiné boty než dospělí?
Dětská noha se od nohy dospělého člověka liší v mnoha anatomických i funkčních vlastnostech: velmi rychle roste, mění se v délce, šířce i proporcích. Noha malého dítěte roste v průměru 15 až 18 mm za rok, u starších dětí 8 – 12 mm. Kosti nohy malého dítěte jsou navíc dlouho chrupavčité, tedy měkké a schopné se rychle deformovat buď špatnou obuví, nebo nadměrným zatížením.
Boty z tržiště raději ne!
Kvalitní dětská obuv vyžaduje také kvalitní prodej a kvalifikované prodejce, což na tržištích a stáncích většinou nenajdete: Není tam možné řádné vyzkoušení obuvi a posouzení jejího padnutí, prodejci nejsou vybaveni měřicími zařízeními pro nohu, nemají odpovídající kvalifikaci a nejsou schopni odborného poradenství při nákupu obuvi. Velkým problémem je i obrovský import a prodej obuvi z východoasijských zemí. Toto zboží je obvykle velmi nízké kvality, je vyrobeno převážně ze syntetických materiálů bez hygienických atestů a svým tvarem, proporcemi a velikostí je v přímém rozporu s antropometrickými charakteristikami nohou české, a tedy i středoevropské populace.
Co můžete dělat?
- Kontrolujte pravidelně, zda dítě z obuvi nevyrostlo. U batolat jednou měsíčně, u předškoláků a mladších školáků za dva až tři měsíce, u starších školáků za čtyři až pět měsíců, u 15letých až 20letých jednou za půl roku.
- Nové a hlavně kvalitní boty nakupujte včas. Děti mají snížený práh citlivosti vůči tlaku a bolesti, nejsou proto samy schopné posoudit, jak jim obuv padne a zda je netlačí.
- Než půjdete do obchodu, změřte dítěti nohu – přeměřte vzdálenost mezi nejzazším bodem oblouku paty a koncem nejdelšího prstu. Dětská obuv musí být vpředu před prsty o 10 až 15 mm delší než noha. Asi polovina tohoto volného prostoru ve špici, kterému říkáme nadměrek, slouží jako rezerva pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze, polovina pro růst.
- Při nákupu obuvi vyzkoušejte dítěti obě boty. Obuv musí dobře padnout jak do délky, tak do šířky. Dbejte na to, aby děti nosily obuv podle účelu, ke kterému byla vyrobena. Sebepohodlnější sportovní gumotextilní nebo celogumová obuv se nehodí k celodennímu nošení. Na přezouvání doporučujeme sandálovou obuv s tvarovanou stélkou, ve které se noha dítěte nepotí a která zabraňuje namáhání nožní klenby.
- Nenechávejte děti nosit boty po starších sourozencích. Dětské noze neprospěje ani nošení opotřebované obuvi se sešlapanými opatky a patníky, s prošlapanými podešvemi a devastovanými podšívkami a stélkami. Čím levnější obuv byla dětem koupena, tím častěji se její stav musí kontrolovat.
Co dětským nohám škodí především
Deformity nohou vznikají především nošením obuvi, která dobře nepadne – je buď příliš krátká, příliš úzká nebo špičatá. Na druhé straně i příliš široká obuv, kde noha klouže ke špici, způsobuje vážná poškození nohy. Dalšími rizikovými faktory jsou: přetěžování nohou nepřiměřeně dlouhou chůzí a stáním, nedostatek pohyb a nadměrná tělesná hmotnost.
Text: Anna Skalská, foto: Shutterstock