Jak poznáte, že vaše kůže trpí žízní, a co můžete dělat
Co byste dělala, kdybyste se náhle ocitla uprostřed pouště bez naděje na jakoukoliv pravidelnou linku, která by vás odtud rychle odvezla zpět do civilizace? Hledala vodu? Správně. Ale víte, že pokud vaše biologické hodiny tikají někde kolem magické třicítky, jste téměř ve stejné situaci?
I když to nezní právě dvakrát romanticky, naše tělo je vlastně jedna velká nádrž s vodou. Ovšem nejsme na tom všichni stejně. Všimli jste si už toho, že muži si mezi sebou o hydrataci pleti povídají jen zřídkakdy? To ale není důkaz nějakého jejich zvláštního chlapáctví, jak by si asi přáli, ale pouze důsledek skutečnosti, že ženské tělo obsahuje na rozdíl od toho mužského mnohem více tuku a mnohem méně vody. Zatímco muži si ve své „nádrži“ přechovávají tak 70 procent vody, u žen je to jen něco málo přes 50 procent vody. Je tedy jasné, že při takovémto počátečním znevýhodnění se jakýkoliv další nedostatek vody v těle téměř okamžitě zobrazí i na kůži – třeba jako předčasné stárnutí ve věku, kdy k tomu teoreticky ještě vůbec není důvod, což je něco, co muži opravdu neznají. Proto se prakticky až do menopauzy dá o stárnutí ženské kůže mluvit téměř doslova jen jako o jejím „usychání“. Tím se ale dostáváme zpět do výchozí situace – na vyprahlou poušť s naléhavou potřebou vody. Kde a jak ji hledat?
V nápojích
Zde se jen těžko můžeme vyhnout obratu „pitný režim“ a obvykle uváděnému průměru dvou litrů tekutin za den. Zatímco ale počet litrů závisí na celkové stavbě těla, tělesné námaze, ročním období apod., kvalita oněch vypitých dvou litrů je pro krásu naopak rozhodující. Slazené nápoje, včetně těch bez cukru, zato s kilogramy umělých sladidel a barviv vám žádné zázraky neprokážou. Uměle sycené nápoje při dlouhodobém požívání zatěžují ledviny – nejdůležitější „mašinku“ vašeho vlastního vodního hospodářství. Těžké minerální vody, které jsou při krátkodobém požívání velice zdravé, se ale v dlouhodobém horizontu stávají stejným nepřítelem vašich ledvin, jater a v závěru pak samozřejmě i krásy. Tolik oblíbené kafíčko, byť samo z velké části tvořeno vodou, způsobuje naopak velkou dehydrataci těla. Mléko a mléčné nápoje se pak do denního pitného režimu vůbec nedají započítávat. Pro doporučení tak zbývá v podstatě jediné: čistá, obyčejná voda. Právě její denní spotřebu bychom měli po očku sledovat a všechny ostatní nápoje, které si během dne dáme spíše pro chuť než na žízeň, počítat právě jen jako „chuťovku“, nikoliv jako součást svého pitného režimu.
V jídle
Asi vás nepřekvapí, že největší obsah vody nemá velký hamburger ani hranolky s dvojitou, dokonce ani s trojitou zálivkou. Našemu tělu a kráse svědčí nejvíce syrové ovoce, zelenina a polévky.
Ovoce a zelenina – čím barevnější, tím vyšší schopnost vázat v těle i v kůži samotné tzv. strukturovanou vodu. A jako bonus zdarma získáváte přirozené antioxidanty, které zabraňují stárnutí kůže, a v kůži ještě navíc vytváří bariéru, která jakémukoliv úniku vody z kůže brání.
Polévky – pro někoho je možná smutné, že babička měla zase pravdu, když říkala, že polévka je grunt, ale je to tak. Polévka dodá spoustu energie, v zimě nepřekonatelně rychle zahřeje i zasytí a tělo z ní získá velké množství stále potřebné vody. I tady ale máte jeden bonus zdarma navíc – je prokázáno, že polévky naše tělo zasytí na výrazně delší dobu než běžné jídlo. Zápasíte-li čas od času nejen se suchou pletí, ale i s nějakým tím kilem navíc, vařte si babiččiny polévky co nejčastěji!
V kosmetice
Hydratační kosmetika navzdory vžité představě žádnou vodu do těla nedodává. Přesto je ale její role zcela nezastupitelná. Dobrý hydratační přípravek na kůži vytváří bariéru, která pomáhá bránit vysušování jejího povrchu – použijete-li tedy hydratační krém, voda, kterou vaše kůže již obsahuje, nebude nikam unikat, zůstane nadále jen pro vás. Možná se vám to může zdát nedostatečné, ale je to naopak zcela zásadní schopnost. Jistě jste již někdy viděla, jaké poškození kůže způsobí třeba přehnané slunění, což se rovná mimo jiné i její tragické vysušení. A právě takovým extrémům dokáží hydratační krémy bránit – protože nejen slunce, ale i další povětrnostní vlivy, ústřední topení, klimatizace, chlorovaná voda při mytí a koupání vaši pleť okrádají o stěžejní součást vašeho mládí – vodu. To je důvod, proč je hydratační kosmetika považována za alfu i omegu celé kosmetické péče vůbec. Dalším důležitým cílem běžných hydratačních prostředků je pak optimalizace poměru tuku a vody v povrchových vrstvách kůže, což zase způsobuje onen příjemně vláčný a přiměřeně napjatý tonus pleti po použití hydratačního krému. Jinou kapitolu představují lipozomy používané v některých dražších krémech. Jsou to malé tukové částečky, které samy o sobě nemají jiný smysl než ten, že fungují jako malé uzavřené dopravní prostředky schopné „dovést“ vodu, případně další důležité látky a vitaminy, skutečně přímo až do kůže. Z hlediska hydratace pak za zmínku ještě stojí kolagenové přípravky – i když jejich nejdůležitějším úkolem je dodat pleti chybějící kolagen, jejich vedlejším, ale neméně významným důsledkem je schopnost těchto přípravků vázat v kůži vodu.
Voda v tabletkách
I tuto možnost lze využít, potřebujete-li svou pleť rychle dostat zpět do kondice a znovu tak nastartovat správnou funkci kožních buněk. Tabletky fungují jako vnitřní stimulant veškerých kožních pochodů a samozřejmě také dodávají jakýsi základní kožní „stavební materiál“ a vždy potřebné vitaminy a prvky. Tabletovou kosmetickou kúru zakoupíte v lékárnách a její měsíční užívání vás přijde asi na 4000 korun.
Text: Anna Skalská, foto: Shutterstock
Tip do kosmetické taštičky
První pomoc pro dehydrovanou pleť je minerální voda ve spreji. Neuvěřitelně rychle pleť osvěží, hydratuje a zjemní. V případě nouze můžete použít i obyčejnou minerálku, ale nejlepší je speciální pečující minerální vodu určená přímo na obličej.