Zdraví v kuchyni

Káva a zdraví

Chcete vědět, kolik kávy můžete vypít denně nebo zda je zdravější preso, turek či instantní káva?

Lékařské studie ukazují, že ani větší množství kávy denně, tedy okolo 300 – 400 miligramů kofeinu, což odpovídá asi čtyřem až šesti šálkům kávy za den, zásadně neškodí. Platí však také, že každý organismus je jiný a reakce na vliv kofeinu v našem těle je vždy individuální.

Je nabitá (nejen) antioxidanty

To, kolik kávy vypijeme, by si tedy měl každý regulovat sám podle svých potřeb a pocitů. Vedle kofeinu obsahuje káva i řadu dalších zdraví prospěšných látek. Co je v kávě naprosto unikátní, jsou antioxidanty, kterých je tam dokonce třikrát více než v zeleném čaji. Zelená kávová zrna dále obsahují vodu, tuk, sacharidy, bílkoviny, vlákninu a mnohé další látky, přičemž některé z nich se během zpracování kávy (zejména pražení) mění a vznikají z nich látky nové. Je dokázáno, že v zelených pražených zrnech je více než 200 ještě neidentifikovaných látek, které mají pravděpodobně na organismus pozitivní vliv. Minerální látky reprezentují v kávě okolo 4 procent sušiny, přičemž z výživového hlediska je velmi důležitý zejména obsah draslíku a hořčíku.


Pacientům s vysokým tlakem kofein na chvíli tlak zvýší, ale zároveň se ukazuje, že pokud hypertonici kávu v dávkách do 300 mg denně pijí dlouhodoběji, krevní tlak se u nich nezvyšuje. Pozor na kávu by si měli dát pacienti s onemocněním žaludku, protože kofein zvyšuje produkci kyseliny chlorovodíkové, která žaludek dráždí. Přemíra kofeinu není dobrá ani u lidí, kterým hrozí riziko osteoporózy. Na druhou stranu nejnovější studie prokázaly, že pokud pacienti s osteoporózou pijí více kávy a přitom mají dostatečný příjem vápníku, nemá kofein na toto onemocnění žádný vliv.

Turek, nebo preso?

Možností, jakou kávu si dát po probuzení nebo k dobrému dezertu, je celá řada. Stále populárnější jsou domácí kávovary na espreso, mnoho lidí má doma klasický překapávač, někdo si pochutná na instantní kávě, zatímco jiný ji zatracuje. Ukazuje se, že i při pražení zůstává celková antioxidační kapacita kávy stejná, dokonce se díky pražení zvyšuje. Dokonce i při přípravě espresa velkým proudem páry zdravé látky v šálku kávy zůstanou kompletně. Také v instantní kávě, která se vyrábí vysušováním, všechny zdraví prospěšné látky zůstávají. Podle posledních studií nemá ani u nás tolik oblíbený turek, který je velmi koncentrovaný, nežádoucí účinky, jak se traduje. Může ovšem poněkud více dráždit trávicí trakt.

Káva a její vliv na zdraví

Vědci zatím odhadují, že káva nám může dodávat až 70 procent antioxidantů přijímaných v potravě a tím i chránit kardiovaskulární systém, případně potlačit vznik rakoviny. Většího množství kávy by se však měly vyvarovat těhotné ženy, avšak malou dávku kofeinu, do 150 mg denně, což jsou asi dva malé šálky, si dovolit mohou. Také kojícím matkám se doporučuje menší množství kávy, protože se určité množství kofeinu se dostává do mléka. Náruživí pijáci kávy by si čas od času měli místo klasického kafe dát raději bezkofeinovou kávu. I káva bez kofeinu totiž prospívá zdraví, protože tolik potřebné antioxidanty v ní zůstávají.

Co dokáže kofein

  • Kofein způsobuje rychlejší a jasnější myšlení a také lepší koordinaci pohybů těla. Vlivem jeho účinku dochází v organismu také k uvolňování kortizolu a adrenalinu do krve. Tělo pak reaguje zvýšením krevního tlaku a rychlejší srdeční pulzací, zvýšenou sekrecí žaludeční kyseliny, tedy i celkovým zrychlením metabolismu. Přemíra kofeinu však naopak může způsobit nervozitu, neklid, nesoustředěnost a ztrátu schopnosti jemné motorické regulace.
  • Kofein rovněž zvyšuje koncentraci dopaminu, důležité látky, která je nepostradatelná při přenosu nervového vzruchu v mozku, kde dopamin působí v jeho určitých oblastech a vzbuzuje pocit spokojenosti a štěstí.
  • Lidé jsou na kofein různě citliví. Ti, kteří mají „gen pomalého metabolizéru“, vylučují kofein z těla mnohem pomaleji a jsou vůči němu i mnohem citlivější. Proto je pro ně pití kávy riskantnější, zejména pokud mají nemocné srdce.

Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock







Koupit časopis