viróza, nachlazení
Prevence,  Problém a řešení,  Rubriky

Chvíli zima a chvíli teplo? Ideální počasí pro vznik viróz!

Všudypřítomným virům je při změnách teplot jen velmi těžké se bránit. Musíme se o to ale stále znovu pokoušet.

„KAŽDÝ ROK JSEM byla dvakrát na několikatýdenní nemocenské. Vždycky na podzim a na jaře jsem dostala virózu, která přerostla v závažnější infekci léčenou antibiotiky,“ popisuje svoje problémy osmadvacetiletá Klára z Prahy, která pracovala v reklamní agentuře a téměř denně běhala po různých schůzkách. „Důkladná léčba a klid mě po podzimní nemoci ‚ochránily‘ po několik měsíců, ale na jaře to začalo nanovo,“ vzpomíná. Podobně jako ona jsou na tom tisíce lidí, jejichž organismus se neubrání všudypřítomným virům a v zimní sezoně trpí různými „chřipajznami“. O opravdovou chřipku ale často nejde. Tato nemoc se brzy po nakažení projevuje vysokými horečkami, úpornými bolestmi hlavy, svalů nebo kloubů a jen málokdo je takový drsňák, aby ji zvládl přechodit. Oproti tomu běžná viróza se při troše snahy přecházet – a tedy i roznášet – dá. A šíří se opravdu snadno, kapénkami nebo kontaktem.

Školka jako inkubátor pro viry

Hodně o tom vědí především rodiče menších dětí. Stačí, aby do školky či školy přišel jeden chrchlající špunt, a brzy je nemocná půlka třídy. Na to, že by nachlazené dítě mělo zůstat v posteli, přitom upozorňují i dětští lékaři. Podle nich je si třeba uvědomit, že každé onemocnění s katarálními příznaky – tedy rýmou a kašlem – doprovázené zvýšením teploty je důvodem, aby dítě zůstalo mimo kolektiv. Děti by podle nich neměly „přecházet“ ani lehčí virózu.

Dobrá rada: Pokud chcete dítě chránit před nemocí, mnohé ze základních rad pro dospělé bude těžké aplikovat. Můžete ale alespoň o to víc posilovat jeho imunitu. Receptem na ni je zdravý spánek, pohyb, odpočinek a vhodná strava s přísunem potřebných vitaminů a minerálů.

U lehčí formy postačí samoléčba

Jestliže už virózou onemocníte, nemusíte hned nutně utíkat k lékaři. S mírnější formou nemoci si poradíte i sami, domácí léčbou a odpočinkem. Pokud však máte závažnější příznaky, například teplotu nad 39 °C nebo horečku doprovázenou pocitem vyčerpanosti a bolestmi, s návštěvou lékaře neváhejte. Viróza totiž může přerůst v nepříjemné komplikace. Astmatici například mohou kvůli infekci dostat záchvat, proto jim lékaři mohou naordinovat bronchodilatancia – léky na rozšíření průdušek. Virus také může „vyprovokovat“ bakteriální infekci v dutinách, středním uchu nebo na průduškách.

Děti by podle odborníků neměly „přecházet“ ani lehčí virózu. Foto: Sutterstock

Léky „neléčí“, jen pomáhají

Léčba virózy ovšem není nijak složitá. Na rozdíl od angíny, kterou způsobují bakterie, jež se často bez pomoci antibiotik nechtějí vzdát, na virózu platí především klid na lůžku a dostatečný přísun tekutin. Léky, které by likvidovaly konkrétně původce právě vaší virózy – a že jich je na dvě stě – zatím nemáme. Silná antivirotika, která existují, jsou drahá, na předpis a podávají se jen při závažných nemocech; v poslední době například při infekci prasečí chřipkou. Z běžných volně prodejných léků vám mohou pomoci především přípravky na tlumení zánětu a snížení teploty: aspirin, paracetamol nebo ibuprofen. Nemusíte s nimi ale spěchat, teplota je příznakem „boje“ imunitního systému s vetřelcem a několik hodin mírné horečky může léčbu naopak urychlit. Od rýmy mohou ulevit nosní kapky. Ty propláchnou sliznici a obvykle ji i dezinfikují, takže zabrání dalšímu množení virů. Na kašel zase zabírají některé ze speciálních sirupů či kapek. Některé usnadňují vykašlávání hlenu, jiné zase tlumí neproduktivní drásavý kašel. Jestliže vás bolí v krku, mohou vám ulevit různé pastilky či spreje se znecitlivujícím účinkem.

Dobrá rada: Pokud si nemůžete dovolit luxus postelové léčby a potřebujete infekci přechodit, můžete sáhnout i po démonizovaných přípravcích typu Nurofen Stopgrip, Paralen Plus nebo Modafen. Ty obsahují kromě trochy látek zneužitelných pro přípravu pervitinu také léky proti bolesti a teplotě, vitamin C a další látky, které vás zbaví akutních příznaků. Ale pozor, je to spíš nouzové než optimální řešení, varují lékaři.

Pomohla změna zaměstnání

A jak to dopadlo s Klárou? Už rok a půl nemocná nebyla. „Mám novou práci, která je mnohem klidnější. Nejsem pod tlakem, a navíc zůstávám celý den v kanceláři. Když nepobíhám z tepla do zimy a nepotkávám tolik lidí v tramvaji a na schůzkách, přemůžu začínající infekci teplým čajem a víkendem v posteli,“ pochvaluje si.

Text: Anna Skalská, foto: Sutterstock

Kdy navštívit lékaře

Běžná viróza se dá obvykle vyléčit bez návštěvy lékaře. Měli byste se ale k němu vypravit, pokud:

  • máte teplotu nad 39 °C
  • máte horečku doprovázenou pocitem vyčerpanosti a bolestmi
  • k teplotě se přidá pocení, zimnice a vykašlávání zbarvených hlenů
  • máte výrazně oteklé uzliny
  • cítíte silnou bolest dutin

Jestliže už virózou onemocníte, nemusíte hned nutně utíkat k lékaři. S mírnější formou nemoci si poradíte i sami, domácí léčbou a odpočinkem.







Koupit časopis