Krása a relaxace

Citlivý přístup k citlivé pleti

Víte, že až 70 procent žen má citlivou pleť, ale netuší jaký typ? A co vy, jak jste na tom?

I když jsou mnohé ženy přesvědčeny, že znají velice dobře svou pleť, odborné výzkumy říkají pravý opak. Až sedmdesát procent žen má některou z forem citlivé pleti. Většinou však přesně nevědí, co to znamená a jak by se o svou pleť měly dobře starat.

Který jste typ

U citlivé pleti rozlišujeme čtyři stupně citlivosti a čtyři typy reaktivity: normální až lehce citlivá pleť, lehce citlivá pleť, citlivá pleť a velmi citlivá pleť, a dále pak čtyři typy reaktivity pleti, což znamená, že pleť reaguje na různé (vnější nebo vnitřní) podněty. Reaktivita citlivé pleti může být způsobena:

  1. Vlivem životního prostředí. Že patříte do této skupiny, poznáte například podle toho, že při vystavení přílišnému horku, chladu či náhlým změnám teploty pleť svědí, štípe nebo pálí. Může dojít k jejímu začervenání. Vaše pleť je v takovém případě pravděpodobně choulostivá i na vítr, slunce a atmosférické znečištění.
  2. Cévním systémem – tato reaktivita je spojena s křehkostí kapilár. Tento typ pleti vykazuje cévní nestabilitu, která se projevuje začervenáním a pocity horka. Může tak reagovat na vnější (náhlé změny teploty) nebo vnitřní (kořeněná strava, alkohol) faktory.
  3. Kontaktem s přípravkem obsahujícím dráždící látku. Po takovémto kontaktu následuje svědění, štípání či pálení pleti, může dojít k jejímu začervenání. Nejedná se však o alergickou reakci, spíše o jen nesnášenlivost. Pokud podobnou reakci zaznamenáte, přestaňte přípravek okamžitě používat.
  4. Alergií. Atopická neboli alergická pleť je křehká a velice reaktivní a vyžaduje speciální přípravky na péči a hygienu pleti.

Naše rada

Pokud netušíte, jaký typ citlivé pleti máte, poraďte se v některém z kosmetických a dermatologických center, kde mají k dispozici speciální testy. Je to mnohdy rychlejší (a také levnější) než hledání kosmetiky, která by vám vyhovovala.

Jak poznáte citlivou pokožku

Citlivá pleť se projevuje různě. Častým příznakem bývá nadměrně suchá a napjatá pleť. Někdy se přidává i svědění a pálení. Citlivá pokožka zvýšeně reaguje na endogenní stimuly, jimiž jsou stres, únava, kouření nebo hormonální změny. A jak se bránit? Především důslednou hygienou. Navíc je na trhu mnoho výrobků zaměřených na přecitlivělou pleť. Téměř každá kosmetická značka vede sadu, jejímž hlavním účelem je právě prevence proti citlivé pleti. Pokud máte tak citlivou pleť, že vám ani speciální kosmetické přípravky nepomáhají, vyhledejte dermatologa. Ten odhalí příčinu problému vaší pleti a pomůže vám vzniklé potíže odborně řešit.


Osvědčeným prostředkem pro citlivou pleť je měsíček lékařský. Stačí jednu polévkovou lžíci květů měsíčku lékařského spařit vodou, nechat asi 10 minut vylouhovat a vzniklý čaj pak používat na jemné omytí vyčištěné pleti. Stejně uklidňujícím účinkem působí také černý bez, připravujeme a používáme ho stejně jako měsíček.

Péče o citlivou pleť

Prvním základem při péči je vyloučení jakýchkoliv agresivních kosmetických prostředků, zejména těch s obsahem alkoholu. Vyhnout se musíme také přílišnému množství konzervačních látek, aromat a barviv. Ale opatrní musíte být také s čistě přírodní kosmetikou, protože pleť může přehnaně reagovat i na některé přírodní složky, například heřmánek. Dalším pravidlem péče o citlivou pleť je co možná nejmenší zatěžování kosmetikou, a samozřejmě čištění. Na odstranění make-upu volte vždy opravdu kvalitní a ověřený přípravek. Používat ještě pleťová tonika je už pak podle odborníků zbytečném zatěžování. Krémy vybírejte hypoalergenní nebo určené pro citlivou pleť.

Text: Anna Němcová, foto: Shutterstock







Koupit časopis