Problém a řešení,  Rubriky

Deset tipů na bolest v krku

Mám knedlík, kaktus, žiletky nebo hadr v krku – to jsou nejčastější slova, kterými popisujeme bolest v krku. Víte, jak na ni vyzrát?

BOLEST V KRKU může být způsobena mnoha faktory a procesy v těle. Nejčastěji ale bývá vyvolána infekcemi bakteriálního či virového původu. Můžeme ji tedy pocítit v okamžiku, kdy nás sužuje nachlazení, chřipka a samozřejmě i angína nebo příušnice. Bolest, škrábání nebo jinak nepříjemně se projevující změny v krku bývají častým jevem u kuřáků, u lidí, kteří často a moc namáhají hlasivky, a skupina, která ví o bolestech v krku své, jsou alergici. K pocitu škrábání a pálení v krku přispívá ale také znečištěné prostředí, suchý vzduch a v neposlední řadě i stres a únava. Na bolesti v krku ale naštěstí existujeřada účinných receptů. Vyzkoušejte některý!

1. Prevence

Platí zásady jako u předcházení nachlazení nebo chřipce. Snažte se oblékat podle aktuálního počasí a posilovat svoji imunitu. Jako prevence je skvělý také česnek a echinacea, které posilují obranyschopnost organismu. A nezapomínejte ani na dostatečný přísun vhodných tekutin, tedy ovocné a zeleninové šťávy – pokud možno čerstvé, vody a minerálky, čaje.

Co je dobré vědět: Abyste předešli bolestem, je dobré se vyhýbat zakouřenému prostředí a také místům, kde je suchý vzduch. Pozor i na inverzní počasí, které umí náš krk a dýchací cesty pěkně potrápit.

2. Vitaminová pomoc

Na prvním místě stojí vitamin C, který pomáhá v boji s infekcemi horních cest dýchacích a tím pádem i bolestí v krku. Kromě toho může snižovat tvorbu zánětlivých protilátek u alergiků a nezapomínejte také, že každá vykouřená cigareta snižuje obsah vitaminu C v našem těle, takže u kuřáků působí hned dvakrát. Dopřejte si ho buď v přírodní formě, tedy prostřednictvím ovoce a zeleniny, nebo sáhněte po jeho lékové formě. Účinnost vitaminu C a odolnost proti infekci zase zaručuje vitamin P – obsahují jej všechny citrusové plody, především jejich bílá slupka pod kůrou. Obsažen je i v šípcích, třešních a borůvkách.

Co je dobré vědět: Odolnost proti infekcím postihujícím dýchací systém, ale také zvyšování aktivity imunitního systému zajišťuje rovněž vitamin A (v přírodě jej najdeme v rybím tuku, játrech, vajíčkách, mrkvi, žluté a listové zelenině).

Společně s vitaminy A a C užívejte i vitamin D, který v této kombinaci podporuje prevenci proti virózám z nachlazení.

  1. Síla minerálů

Od úporné bolesti v krku při angíně pomáhá hořčík (magnézium), který obsahují ořechy, banány, mandle, fíky a tmavá listová zelenina. Bakteriální infekce pomáhá likvidovat síra, kterou najdeme v libovém hovězím, rybách, zelí, vajíčkách, česneku a cibuli.

Co je dobré vědět: Potíže při nachlazení a jeho léčbu výrazně zkracuje zinek, který najdeme v játrech, obilných klíčcích, vajíčkách a semenech dýně.

4. Kloktání a výtěr krku

Starým známým kloktadlem je sůl rozpuštěná ve vlažné vodě. Ne každému ale může dělat dobře, a tak si můžeme namíchat i jiná kloktadla, a to nejlépe z těchto rostlin: heřmánek, šalvěj, lékořice, mateřídouška, tymián, ostružiník, dobromysl, majoránka, kdoulová semena. Na výtěr krku se skvěle hodí tea tree oil nebo čerstvá šťáva z aloe.

5. Nálevy, maceráty, čaje

Nálevy a čaje si můžeme vytvořit z květu černého bezu, lípy, ale také z kopřivy, ibišku, slézové růže, malinového listí, amerického jilmu nebo plodů černého rybízu. Ingredience spaříme většinou ve čtvrt litru vody a popíjíme teplé či horké třikrát až pětkrát denně.

Co je dobré vědět: Jako macerát určený k pití se hodí i plody jeřábu nebo proskurník lékařský.

6. Jídlo jako lék

Od bolesti v krku nám může pomoci i vhodně zvolená strava. Základem jsou vitaminy nabité ovoce a zelenina. Určitě si dopřejte dostatek pomerančů a grepů (čím trpčeji chutnají, tím více vitaminu C obsahují!), mandarinek, citronů, kiwi, paprik, ale také česneku, cibule, pórku, brokolice, špenátu a křenu.

Co je dobré vědět: Očesneku, cibuli, pórku a křenu platí, že nejvíc nám prospějí v syrovém stavu.

7. Účinný fígl od Vincence Priessnitze

Při angíně, zánětu nosohltanu a pálení v krku je neodmyslitelným pomocníkem Priessnitzův obklad neboli zapářka. Namočíme ručník, plenku nebo velký kapesník do studené vody, vyždímáme a přiložíme na krk. Pak přidáme igelit a nakonec suchý kus látky (šátek, ručník a podobně). Obklad vyměníme v okamžiku, kdy je mokrá látka téměř suchá a také horká.

Co je dobré vědět: Efekt Priessnitzova obkladu můžeme zvýšit tím, že místo ve vodě namočíme látku ve studeném bylinkovém čaji.

8. Alternativní léčba

Je na každém z nás, která forma léčby je nám nejbližší a kterou upřednostňujeme. Pokud vás lákají netradiční metody, můžete na bolest v krku využít některé homeopatické léky. Stále více oblíbená je i čínská medicína. Pokud je ale chcete vyzkoušet, určitě se obraťte na odborníky, kteří mají s léčbou zkušenosti.

Co je dobré vědět: Na bolesti v krku je výborná též stará známá aromaterapie – využít můžeme například eukalyptus citriodora, rozmarýn verbenon, heřmánek, citron, santal, mátu, levanduli lékařskou, cypřiš, tymián geraniol, šalvěj levandulolistou nebo bergamot.

9. Léčba z lékárny

Jako doplňky můžete zvolit i volně prodejné léky a další přípravky. Mezi první patří samozřejmě vitaminy, ale také tobolky obsahující sušený koncentrát česneku nebo echinaceové tabletky či kapky. Můžete vyzkoušet i různé antiseptické pastilky, bonbony a spreje – od šalvějových až po zinkové nebo s obsahem eukalyptu nebo tea tree olejíčkem. A nesčetně dalších přípravků na posílení imunity a proti bolesti v krku. Dospělí mohou sáhnout i po aspirinu.

Co je dobré vědět: Pokud si koupíte v lékárně volně prodejné léky, dříve, než je začnete užívat, si pozorně přečtěte příbalový leták a bez doporučení lékaře nepřekračujte doporučované dávkování.



Infekce v krku se projevuje se pálením, škrábáním a drhnutím v zadní části hrdla. K lékaři určitě zajděte, když bolest trvá více než pět dní a domácí léčba nepomáhá.
Foto: Sutterstock

10. Pečujte o sliznice

Při bolestech v krku přestaňte kouřit a vyhýbejte se zakouřenému a znečištěnému prostředí. Pijte velké množství tekutin, a to nejlépe teplých, tedy čaje, nálevy nebo polévky. Nepříjemnému vysychání sliznic, které má za následek škrábání a bolest, zabráníte použitím zvlhčovače vzduchu.

Co je dobré vědět: Dobře zvlhčené sliznice, zejména v nose, zvyšují ochranu vůči virům a bakteriím. Klimatizované, suché, prašné či přetopené místnosti způsobují jejich vysušování a podráždění. Dobré je mít v těchto případech po ruce nosní sprej s vincentkou nebo mořskou vodou.

Text: Kateřina Grimmová, foto: Sutterstock







Koupit časopis