Prevence,  Zdraví v kuchyni

Dopřejte si šálek bylinkového čaje!

Přelom roku je jako stvořený k tomu, abychom využívali darů přírody, které jsme si během léta nasušili, naložili nebo přesadili do květináčů. Řeč je pochopitelně o bylinkách a různých plodech, které v zimním období obohatí a osvěží jak náš jídelníček, tak posílí náš organismus.

Čajomilce není nutné přesvědčovat, aby si vytvořili chvíle pohody s šálkem čaje. Tvrdošíjní vyznavači kofeinového moku mohou projevit aspoň trochu snahy a některého z dobrých čajů si loknout. Třeba zjistí, že to není vůbec špatný nápoj, a navíc mnohý jim dokonce může pomoci při různých, především trávicích problémech. Jen tak pro radost a pohodu můžete vyzkoušet čaj z šípků, které mu dodají krásnou červenou barvu a lahodnou chuť. Tu podtrhne kousek kůry skořice a kolečko chemicky neošetřeného citronu i s kůrou. Pokud sladíte, můžete přidat lžičku medu. Tento čaj je důkazem, že šípky se nepoužívají pouze při nachlazení. Jeho barva a chuť zklidňuje mysl, navozuje pocit uvolnění a tím pádem vnáší do života i radost. Totéž vám poskytne také čaj, který můžeme nazvat lesním, protože se připravuje například z listů jahodníku, maliníku a ostružiníku – ten, kdo má tohle všechno na zahrádce, může mu klidně říkat zahradní. Pokud máte v mrazáku třeba jahody, můžete je použít na ozdobu jako takovou příjemnou tečku – jahůdku nařízněte a „posaďte“ ji na okraj hrnku či sklenky. Příroda je velmi štědrá a možností, z čeho všeho lze vyrobit chutné čaje, nabízí nepřeberné množství, stejně jako obchody s bylinkami, které vám ušetří práci s jejich sbíráním a nabídnou vám celou řadu zajímavých směsí.

Aby nám nebylo těžko

To se v období různých svátků, především těch vánočních a silvestrovských, stává nejednomu z nás. Někomu je těžko ze stresu, většině z přemíry jídla, jemuž se těžko odolává. Úlevu mohou poskytnout bylinkové čaje. Proti nadýmání funguje například mateřídouškový, anýzový s fenyklem, kmínový či heřmánkový. Pokud se z přemíry všech dobrot přidá i pálení žáhy, většinou se první rychlou pomocí stává jedlá soda, ale pomáhají i bylinky. I když jim možná trvá o něco déle, než zafungují, vyplatí se jim věřit. Smíchejte lžíci sušené natě třezalky a květů divizny, půlku lžíce zeměžluče a po lžíci řepíku, řebříčku a květu hluchavky, směs spařte vařící vodou, nechte deset minut odstát, přeceďte a pijte ráno a večer. Všechny ingredience a nepřeberné množství dalších pochopitelně koupíte ve specializovaných obchodech, kde vám směs buď namíchají, nebo doporučí jinou, neméně účinnou. Ne každý totiž sbírá a suší všechny uvedené bylinky, někdo nesbírá vůbec žádné. Na různé zažívací a žaludeční potíže pomáhají také čaje z dobromysli a šalvěje, což jsou bylinky, které mnozí z nás pěstují v nádobkách na parapetech a používají je na ochucení jídel. Receptů na bylinkové čaje jak pro dobrou náladu a pohodu, tak na léčbu zdravotních problémů, existuje velké množství. Každý, kdo se alespoň trochu orientuje v účincích léčivých rostlin, má své vlastní osvědčené směsi.

A co trocha exotiky?

Velmi oblíbeným se v poslední době stal japonský zelený čaj matcha. Z lístků rozemletých na velice jemný prášek si můžete udělat šálek čaje plný antioxidantů a aminokyselin a hlavně energie, především pro mozek, ale nejen pro něj. Matcha čaj je výborným startovacím nápojem po ránu – pokud nechcete ponocovat, před spaním si ho raději nedávejte. Využití práškového čaje matcha je široké, můžete si z něj připravit teplé i studené nápoje, přidat ho do pudinků, sušenek a mnoha dalších dobrot. Také jeho zdravotní účinky jsou rozsáhlé, osvědčuje se i v prevenci a samotné léčbě chřipky a nachlazení a mnoha dalších neduhů, takže rozhodně stojí za to zjistit si více informací na některém z mnoha webů nebo přímo ve specializované prodejně. V ní se můžete zeptat i na další druh, který stojí za ochutnání.

Yerba maté

Jedná se o usušené a nadrcené lístky cesmíny paraguajské, posvátné rostliny jihoamerických indiánů, která se pěstuje v nevelké oblasti Paraguaye, Argentiny a Brazílie. Pro své posilující a stimulační účinky se čaj stal populárním v Jižní Americe a postupně se rozšířil do celého světa. Například v USA si ho oblíbili kovbojové, protože maté dodává nejen energii díky kombinaci tří povzbuzujících látek kofeinu, theobrominu a theofylinu, ale dokáže nahradit i jídlo, pochopitelně pouze na nějakou dobu. Yerba maté obsahuje velké množství dalších, pro náš organismus důležitých, látek, mezi něž patří vitaminy A, B1, B2, B3, B5 a vitamin C. Z minerálů jsou to vápník, hořčík, železo, selen, draslík, křemík či fosfor. Maté nabízí také zhruba 15 druhů aminokyselin, stopové prvky a antioxidanty. To vše dohromady dělá z yerba maté výjimečně zdravý a povzbuzující nápoj, který navíc detoxikuje organismus a aktivuje látkovou výměnu.

Jak správně připravit čaj

Rozhodně neplatí, že čím více bylinek, lístků nebo prášku použijeme, tím bude nápoj lahodnější a léčivější. Na jeden šálek připadá maximálně jedna polévková lžíce buď směsi, nebo jednoho druhu bylin a doba louhování je pět až deset, maximálně patnáct minut, určitě ne více. Bylinky přeléváme vroucí vodou stejně jako ovocné čaje a rooibosy. Také na černé čaje používáme vroucí vodu, ale musíme hlídat dobu louhování, abychom získali nápoj příjemné chuti a silný „tak akorát“, tedy ani moc, ani málo, což znamená zhruba od dvou do pěti minut. Větší pozornost je nutné věnovat zeleným a bílým čajům. Teplota vody by se měla pohybovat okolo 70 až 80 stupňů Celsia, rozhodně nesmí být vroucí. Každý dobrý prodejce doporučuje na svých baleních čajů množství, teplotu vody i dobu louhování tak, aby bylo dosaženo optimálního výsledku, tedy té nejlepší chuti. U zelených a bílých čajů totiž hrozí, že příliš vysokou teplotou nebo příliš dlouhou dobou louhování vystoupí z čaje třísloviny, které jsou trpké a hořké, což je nežádoucí. Nikdo z nás asi nebude pořádat zdlouhavé obřady přípravy čaje jako v Japonsku, ale trochu pozornosti, péče i času si nachystání tohoto nápoje zaslouží. A také servírování v pěkných, nejlépe porcelánových nebo skleněných šálcích. Dnes je opravdu velký výběr z mnoha druhů čajů nejrůznějších chutí, barev i účinků a nějaký, který jim bude chutnat, si určitě najdou i zatvrzelí vyznavači kávy.

Text: Anežka Kollmannová, foto: Shutterstock a archiv redakce







Koupit časopis