Prevence,  Problém a řešení,  Rubriky

Miminko jako dlaň

Právě jste si přivezli z porodnice miminko, které na svět spěchalo až příliš. Váží sotva dvě kila a vy jste plni obav, jak to zvládnete bez pomoci sestřiček z porodnice? Žádný strach, zvládnete to!

Jistě znáte ze svého okolí řadu dětí, které se narodily předčasně, a přesto to na nich nepoznáte. Vyzbrojte se optimismem a na svoje miminko nepřenášejte strach a nejistotu. Péče není nijak zásadně rozdílná od dětí, které se narodily v termínu. Z porodnice to vaše stejně propustí až tehdy, bude-li prakticky v pořádku. Důležitý je 37. týden gravidity – za touto hranicí se rodí donošená miminka. I když se už domů strašně těšíte, bude to náročné – miminko možná bude užívat léky, možná bude třeba i cvičit a také budete muset chodit častěji k pediatrovi.

Teplé ručky

Domácnost, kam přinesete každé miminko, musí být čistá a uklizená, ale nepřehánějte to. Pokud jste malovali před dvěma roky, není třeba znovu malovat. Raději dbejte, aby bylo v bytě teplo, nejlépe kolem 22 °C, v noci trochu chladněji, kolem 20 °C. Dítě oblékejte přiměřeně, doma mu stačí košilka, kabátek a dupačky. Nebojte se, že se podchladí, z nemocnice ho pustí až tehdy, umí-li udržet svoji teplotu. Tepleji ho oblékněte, když je zimomřivé, po čepičce sáhněte jen v chladném bytě. Zkontrolujte mu ručičky a nožičky – jsou-li teplé na dotyk, je všechno v pořádku.

Do peřinky?

Nedonošeňátkům se v peřince velmi líbí, cítí se jistější a jsou i klidnější. Zavinovačku oceníte i vy, protože děťátko je opravdu maličké a bude se vám s ním lépe manipulovat.

Jak krmit?

Ideální je mateřské mléko, což ale bývá někdy problém. Stává se totiž, že se řadě maminek nepodaří udržet si laktaci v období, kdy je dítě v inkubátoru. Není třeba se trápit výčitkami svědomí, na trhu najdeme dostatek speciální výživy pro nedonošené děti. Jsou obohaceny o minerály a vitaminy a děti díky tomu pěkně prospívají a krásně rostou. Dokdy je budou pít, o tom rozhodne pediatr.

Mateřské mléko nestačí

U dětí s velmi nízkou porodní váhou někdy mateřské mléko nestačí. To má ideální složení pro donošené děti, ale tihle prťouskové potřebují ještě něco navíc. Do části odstříkaného mléka se jim přidává speciální potravinový doplněk. Zvýšíme tak obsah bílkovin, vitaminů, minerálů i kalorií ve výživě a nedonošené děti rychle svůj vývojový handicap vyrovnají.

Reflux ustoupí

Trávicí trakt nedonošených dětí nebývá ještě zcela zralý. Stejně i svěrač mezi žaludkem a hltanem potřebuje čas, aby začal správně plnit svoji funkci. Obsah žaludku může proto snadno vnikat do hltanu, což se projeví jako kuckání po jídle. Děťátko po krmení nechte, až si odříhne. Další pravidlo je to, že bříško by nemělo být před jídlem nafouknuté, protože potom tlačí na žaludek a vytlačuje potravu zpět. Před papáním proto bříško namasírujte a během jídla nechte dítě odříhnout. Krmte ho častěji po menších dávkách a na půl hodinku ho položte do zvýšené polohy, aby se mléko udrželo v žaludku. Je-li reflux závažný, je třeba mléko podle rady lékaře zahušťovat speciálním přípravkem. Má-li potrava kašovitou konzistenci, je menší pravděpodobnost, že se vrátí do hltanu. U kojených dětí se používá bramborový škrob nebo vláknina ze svatojánského chleba. Uměle krmené děti je třeba krmit antirefluxními mléky, která už tyto látky v sobě obsahují. Dobrá zpráva je, že reflux se časem upraví.

Zapomeňte na hodiny

Ani předčasně narozené dítě není třeba krmit úzkostlivě každé tři hodiny. Řiďte se raději jeho potřebami. Pokud pláče, je neklidné a cucá si ručičky, má hlad. Neznepokojujte se, když si jednou řekne o jídlo po dvou hodinách a jindy až po čtyřech. To jen znamená, že se při předchozím krmení napilo více či méně. Pravidelně ale dítě važte, jestliže hubne a je mrzuté či spavé, udělejte si zkoušku, kolik vlastně vypilo. Miminko zvažte před kojením a potom po kojení – je-li váhový rozdíl minimální, máte málo mléka a další postup konzultujte s lékařem.

Co dělat při kolice?

Při bolavém, nafouknutém a tvrdém bříšku dítě rozbalte, zacvičte mu s nožkami a krouživými pohyby mu třete bříško ve směru hodinových ručiček. Začněte vpravo dole. Na bolavé bříško položte nahřátou plenku. Někdy pomůže změna stravy maminky či jiný režim krmení.

Méně komplikací

Děti, které se narodily nedonošené, sledují lékaři do tří, případně šesti let věku. Navštěvují poradnu pro nedonošené děti. Tam sledují jejich neurologický a psychický vývoj, jak rostou a prospívají. Zpočátku je frekvence kontrol velmi častá. Díky tomu je možné včas odhalit odchylky a předejít tak vážným komplikací. Na rozdíl od minulosti mají nedonošené ději velikou šanci vést plnohodnotný život, ale u drobečků s váhou pod kilogram je situace stále velmi složitá.

Kdo přijde na návštěvu?

S návštěvami alespoň měsíc počkejte, do té doby se těšte z miminka jen v úzkém kruhu rodiny. Až potom můžete plánovat první návštěvní den. Nemělo by ale za dopoledne přijít celé rozvětvené příbuzenstvo. Přednost mají babička a dědeček, na ostatní přijde čas později. Ale všichni, kdo se miminka chtějí dotknout, by si měli důkladně umýt ruce. Chodit na návštěvu naprosto zdraví je samozřejmostí.

Trénujte imunitu

Dbejte na časté mytí rukou, při rýmě používejte roušku a pravidelně větrejte. A nebojte se, časem se nezralý imunitní systém miminka zocelí a bude samo bojovat proti bacilům.

Stůňou častěji?

Nedonošené děti, které měly problémy s plícemi, mohou být náchylnější k infekcím dýchacích cest. Je třeba je naočkovat proti virovým infekcím. Navíc dostávají kojenci i vakcíny, které je chrání před pneumokokovými infekcemi. Očkování je pro ně důležité proto, že všechny choroby, zejména zápaly plic a průdušek, mají u těchto dětí často komplikovanější průběh.

Jdeme ven

Nevyhýbejte se procházkám, čerstvý vzduch nemůže drobečkovi ublížit. Jenom pokud je nemocný, uplakaný nebo venku je velká zima, zůstaňte s ním raději doma. Na vycházku ho ale oblečte teple. Dejte mu čepičku, rukavičky, zaviňte ho do zavinovačky a zakryjte teplou dekou nebo ho dejte do pytle. Před první procházkou ho jemně otužujte. Nejdříve ho nechte spát ve vyvětrané místnosti, potom ho dejte spinkat na balkon – nejprve na dvacet minut, postupně čas prodlužujte.

Jak se starat o pokožku?

Pokožka nedonošených dětí je jemnější, ale není třeba ji nějak speciálně chránit a ošetřovat. Dítě nemusíte koupat denně, stačí dvakrát třikrát týdně. Voda je přece jen chlorovaná a může narušit jemný ochranný film pokožky. Výsledkem častého koupání je přesušená pokožka. Na mytí vám stačí jen ruka a dětské mýdlo, kterým klidně myjte i vlásky. Genitálie holčičky umyjte odshora dolů a předkožku u chlapečků přetahujte jen na doporučení lékaře. Po koupání zabalte drobečka do nahřáté osušky, když má suchou kůži, natřete ho mlékem. Moc se s tím ale neloudejte, miminko rychle vychladne.


Pokožka nedonošených dětí je jemnější, ale není třeba ji nějak speciálně chránit a ošetřovat. Dítě nemusíte koupat denně, stačí dvakrát třikrát týdně. Foto: Sutterstock

Jak měnit plenky

Klidně sáhněte po jednorázových plenách, ušetříte čas. Vyberte mu správnou velikost, v lékárně mají i pleny docela maličké. Dítě přebalujte před každým krmením, v případě potřeby i častěji. Zadeček a genitálie udržujte v čistotě a suchu, předejdete tak opruzeninám. Používejte speciální mast s rybím tukem. Dejte jí přednost před zásypem, ten často dělá hrudky a dráždí tak pokožku.

Stolice jednou za tři dny

Kojené děti mohou mít stolici v každé plence, ale nejsou výjimkou ani dvou- či třídenní pauzy. Nelekejte se, pokud má miminko měkké bříško a je spokojené, je všechno v pořádku.

Text: Soňa Zavadilová, foto: Sutterstock







Koupit časopis