Pohyb a kondice,  Prevence,  Problém a řešení

Nejdůležitější je prevence

5 nejčastějších zdravotních problémů mužů po čtyřicítce a jejich řešení.

Kromě poklesu hladiny testosteronu a s tím spojenými potížemi se mezi čtyřicátým a padesátým rokem věku u mužů začínají hlásit i některé typické zdravotní problémy. U většiny z nich platí, že při včasném odhalení a správné léčbě nepředstavují významnější riziko, a to nejen co týče zdraví, ale i kvality života.

Ach, ta prostata

Nejčastějším zdravotním problémem mužů ve středním věku je zvětšení prostaty. Ta tlačí na močový měchýř a výsledkem je zhoršený odtok moči. První příznaky se objevují už ve čtyřiceti a kolem padesátky trpí těmito příznaky asi polovina mužů. Typický je plíživý nástup příznaků. Může jít o naléhavé nucení na močení nebo nepříjemný pocit plného měchýře. Močení se opožďuje, je slabší, proud moči je přerušovaný.

Jaké je řešení? Už při zpozorování jednoho z příznaků by se muži neměli zdráhat navštívit urologa. Strach a obavy nejsou na místě, vyšetření jsou nebolestivá a jen jimi lze vyloučit zhoubný nádor prostaty, který se může projevovat stejnými obtížemi při močení. Dočasně mohou podle odborníků muži sáhnout i po prostředku z lékárny, například rostlinném léku Prostamol Uno, který ulevuje od některých příznaků zvětšené prostaty. Potíže můžete zmírnit, i když trochu omezíte solení a silně kořeněná jídla. Pomůže i dostatek potravin s vlákninou, omezení alkoholu (hlavně tvrdého) a chladných nápojů. Důležitý je dostatečný pitný režim, okolo 2,5 litru tekutin denně, a přiměřený pohyb.

Cévy a srdce

Jedním z nejzávažnějších onemocnění jsou choroby krevního oběhu, na které umírá třetina až polovina mužů. Příčinou je ucpávání srdečních arterií a tvrdnutí jejich stěn. Tento stav je ovlivňován mnoha faktory včetně kouření, zanedbané cukrovky, nedostatku tělesné aktivity a dědičností, dále pak nadváhou a vysokou spotřebou živočišných tuků.

Jaké je řešení? Riziko srdečních chorob lze snížit náhradou nasycených živočišných tuků nenasycenými rostlinnými oleji, konzumací celozrnných potravin, tučných, zvláště mořských ryb, česneku a zvýšeného množství ovoce a zeleniny. Zároveň je nutné udržovat zdravou tělesnou hmotnost.

Riziko srdečních chorob lze snížit i náhradou nasycených živočišných tuků nenasycenými rostlinnými oleji. Foto: Shuttertsock

Hypertenze

Vysoký tlak krve neboli hypertenze zvyšuje riziko srdečních chorob, anginy pectoris a infarktu. Příčiny jsou zčásti dědičné, ale jsou rovněž ovlivňovány životním stylem. Ačkoliv tyto problémy mohou mít jak ženy, tak i muži, je to vážný zdravotní problém týkající se především mužů.

Jaké je řešení? Doporučuje se snížit hmotnost a omezit příjem alkoholu. Užitečné je rovněž omezit solení pokrmů a obecně snížit příjem soli. Při zvýšeném tlaku krve nestačí pouze vynechat určité potraviny obsahující sůl, ale je užitečné zvýšit příjem draslíku. Bylo zjištěno, že zvýšený denní příjem draslíku o 2,3 – 3,1g může snížit úmrtnost příčinou vysokého tlaku krve až o 25 procent. Toto množství draslíku je obsaženo v jednom banánu, velké sklenici pomerančové šťávy a v mnoha dalších druzích ovoce a zeleniny.

Hemoroidy

Hemoroidy jsou vlastně žilní pletence v oblasti konečníku, které má každý člověk a jsou fyziologickou součástí lidského těla. Pokud dojde k jejich zduření a zvětšení, mohou být nepříjemnou a často i bolestivou komplikací. Existuje hned celá skupina rizikových faktorů, které zvyšují riziko vzniku tohoto onemocnění. Mezi nejdůležitější patří obezita, tučná strava, věk nad 40 let, alkohol, kouření, sedavý způsob života, zácpa nebo nadměrná konzumace kofeinu.

Jaké je řešení? Především vyhledání lékaře. To proto, aby se potvrdilo, že se jedná skutečně o hemoroidy. Vyloučí se tím případná jiná, závažnější onemocnění, jako například rakovina tlustého střeva, hlavně pokud nacházíte krev ve stolici. Na příznaky pomáhají koupele v teplé vodě nebo dubové kůře, ledové obklady a také různé gely, masti a čípky zakoupené v lékárně. Důležitá je však hlavně prevence, a to příjem potravy s vysokým obsahem vlákniny a dostatečný příjem tekutin.

Chrápání

Hlavní příčinou chrápání je neprůchodnost horních cest dýchacích. K horním cestám dýchacím patří dutina nosní a hltan. Bohužel problematika chrápání nekončí u typických rušivých zvuků nebo u zhoršení kvality spánku. Chrápání může ohrožovat i život, a to tehdy, jedná-li se o takzvaný spánkový apnoický syndrom (SAS), při němž dochází mimo jiné k přerušování dýchání.

Jaké je řešení? Základ léčby SAS a chrápání spočívá v úpravě režimu. Doporučeno je vyloučení kouření a konzumace alkoholu, několik hodin před spaním nejíst, nepoužívat hypnotika. Pomáhá i omezení spánku na znak a některé léky proti chrápání, které ovlivňují povrchové napětí sliznice. Tyto preparáty jsou dostupné v lékárně většinou ve formě spreje nebo také jako kapky proti chrápání. Vyzkoušet lze také polštář proti chrápání, jehož cílem je udržet po dobu spánku hlavu a krk pacienta v takové poloze, aby dýchací cesty zůstaly co nejvíce uvolněny. V těžších případech se chrápání léčí chirurgicky. Novinkou je šetrnější laserové odstranění chrápání.

Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock







Koupit časopis