Pohyb a kondice,  Rubriky

Powerjóga uvolňuje tělo a čistí mysl

Powerjóga se začala cvičit v druhé polovině devadesátých let ve Spojených státech amerických. Oproti klasické józe klade větší důraz na sílu a ohebnost. Člověk se při ní více zapotí a vydá i více energie. I proto se powerjóga rychle rozšířila po celém světě.

Jóga může mít tisíce podob. Jednou z těch nejrozšířenějších je dynamická powerjóga. Cvičitel a zároveň zakladatel Energy Studia Václav Krejčík ji praktikuje 18 let, a jak sám říká, je s ní stále rád: „Udržuje moje tělo v kondici. Oceňuji hlavně to, že její praxí, soustředěním se na dech a díky různým technikám uvolňuje mou hlavu, když se v ní hromadí mnohost myšlenek a někdy i nesmyslů,“ líčí zaujatě. Je známou pravdou, že při cvičení jógy – ať už v jakékoli podobě – žije člověk tady a teď. Ten, kdo jógu praktikuje pravidelně, se postupně naučí zklidnit svou mysl, protože při cvičení vědomě myslí jen na svůj dech a prováděný pohyb. V našich hlavách se totiž, aniž bychom si to uvědomovali, hromadí dnes a denně stres. Vše, co vidíme a zažíváme, naše přání i touhy, celý náš vnitřní svět, musíme neustále zpracovávat. A pak přijdeme na lekci do svého oblíbeného fitness centra nebo jednoduše cvičíme podle návodu na internetu, zklidníme se, začneme vnímat svůj dech, děláme vědomé pohyby. Přestaneme se zaměřovat na to, co bylo a bude, a soustředíme se na to, co se děje právě v tu chvíli. Právě v tom je síla jógy.

Naladí vás do pohody

Kdo se ke cvičení vrací trvale, naučí se postupně soustředit se například na jednotlivé svalové skupiny, na rovnováhu, na páteř, na dech, na vnitřní prostor nebo na své smysly. Právě udržování a zlepšování psychické i fyzické kondice je jedním z nejdůležitějších benefitů powerjógy. „To, co není vidět na povrchu – tedy vnitřní tělo (hormonální systém, nervový, trávicí, dechový…) – je opečováváno, a tak se díky cvičení velmi pozitivní změny odehrávají uvnitř našeho těla a také v samotné mysli. Celý systém se harmonizuje a ladí člověka do pohody,“ domnívá se zkušený cvičitel Václav Krejčík, který kdysi při powerjóze praktikoval hodně pozic a více se věnoval fyzickému cvičení. „Nyní si uvědomuji, že pro onu pohodu stačí jednoduché, tedy basic pozice, které bezvadně fungují a tělu prospívají. O to větší prostor věnuji dýchání a meditaci,“ dodává cvičitel, který má dojem, že powerjóga se za posledních 25 let, kdy se po celém světě pravidelně cvičí, příliš nemění. „Do svého systému přijala více filozofie a celistvosti jógového systému, možná i více fyzioterapeutických konceptů zdravého pohybu. V této kombinaci si myslím, že je to úžasná a výborná průvodkyně zdravým pohybem. Uchvacuje mě svou funkčností a především jednoduchostí. To je pro mě devíza, která powerjóze otevírá cestu ke každému, kdo ji chce praktikovat,“ konstatuje zkušený cvičitel.

Proud energie

Jedním z důvodů, proč má jóga tak pozitivní vliv na náš organismus, je fakt, že pracuje s páteří, tedy i s jednotlivými obratli. Jejich zprůchodněním dochází k uvolnění a proudění energie. Powerjóga nás učí správně ovládat a šetřit pohybový aparát a jednotlivé pohyby, tedy předklon, záklon, úklon a torze, mají silný vliv na vnitřní orgány. Protažením a uvolněním těla dochází i ke zlepšení přenosu informací mezi tělem a mozkem. Také účinnější výměna plynů a všech tekutin v organismu, zprůchodnění vnitřních drah a kanálků vedoucích energii, patří k zásadní zdravotním benefitům powerjógy. Množství pozic prováděných při józe navíc stimuluje buněčnou práci i trávicí a vylučovací systémy, čímž dochází k harmonizaci všech vnitřních procesů. Pomalý a řízený pohyb, kterým se powerjóga vyznačuje, stojí také za rozvojem hlubokých svalů, které jsou důležité pro správné fungování celého organismu. Kouzlo jógy navíc spočívá v protahování svalů, nikoli v jejich napínání. Protáhnout se znamená zbavit tělo napětí a uklidnit ho.

I powerjóga vede k meditaci

Velkou roli sehrává při cvičení powerjógové dýchání. Rozvíjí totiž kapacitu plic a dokáže využít i ty oblasti plic, které se v běžném životě nevyužíváme. Řízeným dýcháním dochází k odbourávání napětí a stresu stejně jako ke snížení převahy sympatické nervové větve. Každé cvičení jógy totiž působí na nervovou soustavu a přivádí ji k rovnováze. Většinou se člověk pohybuje během dne ve fázi sympatiku (aktivace) a v nerovnováze je parasympatikus (klid). Cílem je tyto systémy nervové soustavy vyrovnat. Ke snížení napětí, tenzí a různých psychických obtíží dochází při pravidelných relaxacích a meditacích, které se při cvičení powerjógy běžně provádějí. Relaxační techniky powerjógy také snižují srdeční frekvenci a krevní tlak. V závěrečné relaxaci navíc dochází k prohloubení stavu vnitřního míru. Praktikování powerjógy ovlivňuje i koncentraci. Hledání stability, vědomí dechu, koordinace pohybu s dechem a pozorování myšlenek – to vše vyžaduje neustálou pozornost, která nám pomáhá vnímat intenzivně své tělo.

Blahodárné účinky jógy potvrzují i vědci

Že je pravidelné praktikování jógy účinné, prokázaly také mnohé vědecké studie. Potvrdily mimo jiné příznivé účinky jógového dýchání a meditační terapie na snižování úzkosti a úzkostných stavů. Jógové dýchání má také pozitivní vliv na stavy deprese. Ze studií rovněž vyplývá, že jóga má pozitivní účinky na únavu i na stres, a to zejména ve chvílích strachu, úzkosti, poruch spánku nebo smutku. A jóga má pochopitelně také pozitivní efekt na naši kondici – lepší se rovnováha, flexibilita těla, zvyšuje se svalová síla, snižuje hmotnost. Pravidelné cvičení jógy pak zvyšuje i sebeúctu a sebedůvěru, vede ke zlepšení sociálních kompetencí a společenského zapojení. Krátce a stručně: kdo cvičí pravidelně jógu, bývá šťastný a spokojený.

Text: Andrea Skalická, foto: Shutterstock a archiv V. K.

Výkřik: Jógu je vhodné cvičit i při bolestech zad, revmatoidní artritidě, bolestech hlavy a migrénách. Pomáhá i lidem s chronickou bronchitidou a astmatem.

Víte, že jógové cvičení by mělo být sestavené tak, aby se procvičil celý pohybový aparát? Existují však i sestavy pro určité části těla a speciální zdravotní obtíže – například cviky pro uvolnění kloubů a zkrácených svalů nebo cviky pro posílení ochablých svalů.







Koupit časopis