Pohyb a kondice,  Rubriky

Při strolleringu si dáte do těla

Jednou z mála sportovních aktivit, které mladým maminkám zůstaly i po vyhlášení karantény, je strollering. Sice se mu mladé ženy mohou věnovat jen samy, ale pokud chodily už dříve na skupinové lekce, mohou ze svých znalostí čerpat a v pohybu pokračovat.

Možná i vy jste zahlédli venku v přírodě ženy s kočárky, kterak tuží své tělo. Pokud ano, šlo o lekci strolleringu, který je ryze českým projektem. Vznikl v hlavě zakladatelky Edity Berkové, když se jí narodila dcera Ella. „Chodila s ní na časté procházky do pražské Stromovky, tlačila kočárek před sebou a říkala si, že jen tak chodit s kočárkem ji nebaví. A protože věděla, že si jako maminka s malým dítětem může jít těžko sama zacvičit, začala vymýšlet, jak takovou procházku zkombinovat s posilovacími cviky a jak si dát pořádně do těla,“ vypráví Ing. Sandra Jandová, školitelka a instruktorka programuStrollering®. Tak se zrodil projekt plný energie a outdoorového pohybu, ale i motivace a seberealizace za přítomnosti dětí.

Základem je chůze

Dnes už jsou lekce strolleringu naprostou samozřejmostí a žádného kolemjdoucího rozhodně nepřekvapí. Trvají stejně jako běžné indoorové lekce ve fitness centrech 60 minut a probíhají povětšinou v dopoledních hodinách. Zpravidla jsou sestavené do několika bloků. Vše začíná zahřátím a protažením, na to navazuje sportovní svižná chůze s kardiocviky, které jsou přizpůsobené tak, aby je mohly provádět právě i maminky po porodu. „Další je blok s posilovacími cviky, které jsou zaměřené na problematické partie – například výpady vpřed/vzad nebo v bok – nebo na další partie, které to vyžadují. Jde například o mezilopatkové svaly, které jsou kojením a neustálým ohýbáním se k dětem velmi uvolněné,“ uvádí Sandra Jandová a dodává, že pro jejich posílení cvičí ženy například lukostřelce, cvik, při kterém je jedna ruka upažená a druhá opisuje linii od lokte upažené ruky k rameni druhé ruky. „Některé cviky lze provádět staticky i za sportovní chůze,“ popisuje Sandra Jandová s tím, že na závěr lekce probíhá uvolnění svalů a celková relaxace těla. V letních obdobích jsou hodně zapojovány také cviky na podložkách. Cvičící maminky se soustředí třeba na rozestup břišních svalů a pracuje se i na celkovém posílení středu těla. „Finální podobu lekce si vždy určuje samotná lektorka. Některá preferuje taneční prvky, jiná spíše posilovací, další jsou inspirovány jógou či kalanetikou nebo do cvičení zapojuje i samotné děti. Kreativitě se meze nekladou a důležité je cvičit s láskou a pro radost,“ líčí Sandra Jandová.

Cvičení pro každou maminku

Dlužno podotknout, že Strollering® je cvičení, které je především pro maminky po porodu, a tomuto faktu je také přizpůsobená jeho náročnost. „Často na lekce přicházejí maminky ihned po šestinedělí s cílem shodit přebytečná poporodní kila, ty ale logicky nemohou zvládnout fyzickou zátěž tak, jak byly zvyklé před těhotenstvím. Podle toho musí být lekce složené, přizpůsobené a vedené, s respektem k poporodnímu stavu,“ upozorňuje Sandra Jandová. Každá lektorka proto připravuje lekce tak, aby je zvládly všechny maminky, a zároveň tak, aby si každá maminka zacvičila a odcházela s dobrým pocitem, že si „dala do těla“, nikoliv však s pocitem, že se druhý den ráno nezvedne z postele. „To by ji naopak demotivovalo a na lekci by nejspíše už ani nepřišla. Proto každá lektorka dokáže cvičícím maminkám nabídnout dvě či tři varianty cviků, aby je zvládly všechny příchozí, tedy jak maminky, které přijdou na lekci poprvé těsně po šestinedělí, tak i ty, které na lekce chodí už například rok a fyzicky jsou na tom lépe,“ vysvětluje Sandra Jandová, podle které se lektorky snaží maminkám připravovat lekce na míru. Cílem strolleringu totiž je, aby se všechny účastnice cítily při cvičení dobře a viděly na sobě po čase výsledky.

Nejen pohyb, ale i psychohygiena

Strollering je také balzámem na nervy. Jde o pohyb na čerstvém vzduchu, který má pozitivní vliv na maminku i její děťátko. Maminka je aktivní, začíná chůzí zpevňovat, tvarovat své tělo, hubnout kila po porodu. Má lepší pocit sama ze sebe, dělá pro sebe něco užitečného. „Jde vlastně o jakousi psychoterapii či určitý způsob psychohygieny. Maminka se po několika málo lekcích cítí se lépe, dělá něco pro sebe, vypadá lépe a je celkově spokojenější, což je neskutečně důležité, a to nejen pro maminku, ale i pro dítě,“ připomíná Sandra Jandová. A co dělá při lekci dítě? Ta nejmenší miminka většinou spí pohodlně v kočárku, větší děti se mohou k mamince připojit. Starším dětem, které už více vnímají, jde maminka příkladem. „Ukazuje mu, že hýbat se je normální a že sport patří mezi každodenní běžné činnosti,“ dodává Sandra Jandová a připomíná, že maminka může přijít na lekci se svým děťátkem i bez kočárku. „Může maminku doprovodit na odrážedle, kole či koloběžce. Pro maminku bez kočárku je pak ideální nahradit kočárek holemi na nordic walking,“ připomíná Sandra Jandová.

Rychle do kondice

Podle Evy, které je maminkou dvou malých dcer a zároveň lektorkou, se maminkám daří díky tomuto cvičení dostat rychle zpět do dobré kondice. „Už po prvních pár lekcích je cítit zlepšení, stejně jako prvních pár kil je pryč a ručička na váze se začíná hýbat směrem dolů. A s dalším pravidelným pohybem to jde lépe a lépe,“ libuje si Eva, která strolleringu doslova propadla a dnes působí jako lektorka na Proseku a v Letňanech v Praze. „Přestala mě bolet ztuhlá záda, ruce i bederní část zad, která dostává při těhotenství hodně zabrat. Skvělé také je, že se vám při lekci vyplaví endorfiny, takže se cítíte moc dobře. A fajn je i to, že se můžete po lekci zdržet venku a popovídat si s dalšími maminkami,“ líčí výhody společného cvičení Eva, která považuje za pozitivní i fakt, že sdílením svých pocitů si maminky ověří, že mají na mateřské podobné pocity a trápení. A třeba si časem najdou díky pravidelnému setkávání i dobré kamarádky.

Vítáme i muže

Žádné starosti by si ženy neměly dělat ani s kočárkem, je totiž možné použít jakýkoliv od hlubokého přes golfky, od městského k běžeckému či terénnímu. „Většina našich lekcí Strollering® probíhá v parcích na zpevněných cestách, kde cvičení zvládne každý kočárek,“ připomíná Sandra. Aktuálně po celé České republice a na Slovensku působí přibližně 40 aktivních lektorek. Kurzy pro nové lektorky Strollering® se konají od března do října v Praze a Bratislavě nebo Banské Bystrici na Slovensku. Aktuální vypsané kurzy může každá maminka najít na webových stránkách. Strolleringu se věnují také muži, ale je to spíše výjimečné. „V předchozích letech jsme měli dva lektory, aktuálně nám ale muži v lektorských kruzích chybějí. Rády je mezi námi přivítáme,“ uzavírá Ing. Sandra Jandová, jednatelka, školitelka a instruktorka programu Strollering®.

Text: Andrea Skalická, foto: Shutterstock a archiv redakce 







Koupit časopis