migréna
Prevence,  Problém a řešení

Proč nás bolí hlava?

Bolesti hlavy rozhodně nejsou problémem hysterických žen či hypochondrů. Občas jimi trpí většina z nás. Příčin je mnoho a bohužel ani lékařská věda zatím nenašla úplně všechny.

Britský deník The Sun kdysi zveřejnil, že existuje 360 druhů bolestí hlavy. Určitě je ale sami nerozlišíte – ani to není potřeba. Důležité je vědět, že bolest hlavy je regulérní nemoc, která je zařazena i do Mezinárodní klasifikace nemocí. Jako každá bolest i bolest hlavy přichází jako upozornění na porušení rovnováhy v pochodech našeho těla. Bolesti hlavy bývají spolu s cukrovkou, obezitou, vysokým krevním tlakem, srdečním infarktem a mozkovou mrtvicí někdy označovány jako civilizační choroby. Mohou být buď samostatnou chorobou, nebo příznakem jiného onemocnění. Z těch prvních je nejznámější určitě migréna, častější jsou však tenzní bolesti hlavy. Co si pod nimi představit? Obvykle jsou popisovány jako tupá bolest, kterou cítíte v obou polovinách hlavy – především v oblasti temene. Většina lidí ji popisuje jako pocit tlaku nebo svírající obruče kolem hlavy. Někdy cítíme jen jakési napětí, divný pocit otoku hlavy či tupý tlak za očima. Nastupuje pozvolna a dosahuje mírných či středních intenzit. Více obtěžuje ženy než muže. Přichází zejména po špatné noci, při stresu nebo náhlém rozčilení.

Vezměme si příklad z pralidí

Za bolesti hlavy často může i špatné držení těla. Jen málokdo dnes totiž žije tak, jak by měl. S postupující civilizací jsme věčný pohyb v přírodě, sběr bylin a lov zvěře nahradili sezením v kancelářích, autě, u televize a u stolů s jídlem. Poloha těla při sezení například u počítače může vést k přetížení některých svalů, blokádám v oblasti krční páteřea následně k velmi silným bolestem hlavy. Obvykle je pociťujeme v týle nebo v oblasti šíje, ale mohou pronikat až do spánku či za oči. Někdy bolest vystřeluje i do ramene a horní končetiny a omezuje pohyb hlavy a krční páteře. Léky v tomto případě sice odstraní bolest, ale nijak neovlivní její příčinu. Daleko smysluplnější je upravit svoje pracovní místo podle zásad ergonomie a pravidelně věnovat během pracovní doby pár minut protažení unavených svalů.

Viníkem může být i nadměrný hluk nebo oční vady. Nenosíme-li brýle, ač bychom je potřebovali, nutíme oči, aby na vše vynakládaly větší úsilí. To se může projevit bolestí hlavy, zpravidla za čelem. Stejný problém můžeme mít paradoxně, pečujeme-li o své oči na jedničku a zvykáme-li si právě na nové brýle. Velmi častou příčinou bolestí hlavy je špatný pitný režim. Rizikové jsou především kombinace nedostatku tekutin s větším množstvím kávy, teplým počasím či případně alkoholem.

Návštěva lékaře není nesmysl

Bolesti hlavy velmi často negativně ovlivňují kvalitu života – snižují naši výkonnost v práci, ale obtěžují nás i o víkendech a dovolených. Přesto většina lidí, kterou sužují, nikdy v životě nenavštíví lékaře. Bohužel se stále ještě domníváme, že jsou nutnou součástí života a je zbytečné se jimi zaobírat. Ovšem to je omyl. Hodně totiž záleží na tom, jak často jimi trpíme. Každá opakující se bolest hlavy si zasluhuje návštěvu u praktického lékaře, který vás případně odešle na neurologické vyšetření. Prášky sice na chvíli zaberou, ale skutečnou příčinu bolesti hlavy odhalíme a vyřešíme bez pomoci lékaře jen těžko. Stejně bychom bez rozpaků měli jít k lékaři, pociťujeme-li náhlou a dříve nepoznanou krutou bolest hlavy, která nám komplikuje jakoukoli běžnou činnost. Může být totiž i známkou krvácení do mozkových plen z výdutě na tepnách či jiné cévní příhody – tedy stavů bezprostředně nás ohrožujících na životě.

Při mírných bolestech hlavy nemůžete nic zkazit ani meduňkou. Uvolňuje svalové křeče, což je zejména při bolestech hlavy způsobených blokádou páteře velmi důležité. Levandule je zase vhodná k inhalování při bolestech souvisejících s ucpanými nosními dutinami, například při chřipce nebo nachlazení. Foto: Shutterstock

Bolest hlavy jako důsledek onemocnění

Úplně jinou, sekundární bolest zažíváme při různých onemocněních – například při chřipce či zánětu vedlejších nosních dutin. Zduřelá sliznice v dutinách brání odtékání hlenu. Ten se nashromáždí a vytváří v dutinách nepříjemný tlak, který se přenáší až do čela. Bolest je nejvýraznější při kašli, v předklonu a při ranním vstávání. Pomoc je poměrně banální – stačí vyléčit akutní onemocnění. Příčin sekundárních bolestí hlavy je však nepřeberné množství.

Pouze spolknout prášek nestačí

Většina z nás však po příčinách bolestí hlavy vůbec nepátrá a prostě polkne prášek. To je správné, pokud nás bolesti netrápí často a mají jasnou příčinu – např. vyčerpání provázené stresem a nedostatkem spánku, větší množství alkoholu, výrazná změna počasí – a neomezují nijak běžné denní a pracovní aktivity. Přichází-li ale bolest hlavy často, je situace jiná. Místo polykání prášků bychom měli především změnit spánkový režim, příjem tekutin, stravovací návyky a redukovat stres. Na analgetika si totiž organismus brzy zvyká – lék stále méně účinkuje a tělo ho také rychleji vylučuje ven. Časem nám není nic platné, ani užijeme-li třeba šest prášků denně. Potřebujeme silnější a ty jsou jen na lékařský předpis. Kromě toho i zcela běžně užívaná analgetika mají při dlouhodobém užívání mnoho nežádoucích účinků. Návštěvě odborníka se tedy stejně nevyhneme, a proto v tomto případě bezezbytku platí staré rčení: Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek.

Text: Lucie Belanová, foto: Shutterstock







Koupit časopis