Zdraví v kuchyni

Rýže: jak si vybrat do jídelníčku tu správnou?

Když se řekne rýže, většina lidí si představí bílou dlouhozrnnou rýži – ve školní jídelně trochu slepenou, doma krásně sypkou a pevnou. Druhů rýže je ale mnohem víc a rozhodně stojí za to je vyzkoušet.

I když máme rýži spojenou především s Asií a exotickými východními kuchyněmi, tento bohatý zdroj sacharidů zdomácněl i u nás a je oblíbenou přílohou. Nemluvě o tom, že má i řadu zdravotních výhod: je typicky dietní, takže ji mohou i děti, senioři a lidé s citlivým zažíváním, je vhodná i pro celiaky a „rýžový sliz“ (25 g rýže vaříme v litru vody) ulevuje například od průjmu. Pokud se budeme rozhodovat, jakou rýži si uvaříme, můžeme si vybírat podle chuti – nebo podle složení. Obecně je vhodnější rýže natural, která je méně upravená, a může tak obsahovat více vitaminů, minerálních látek a vlákniny.


Pokud se budeme rozhodovat, jakou rýži si uvaříme, můžeme si vybírat podle chuti – nebo podle složení. Obecně je vhodnější rýže natural, která je méně upravená, a může tak obsahovat více vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Foto: Shutterstock

Rozhoduje i glykemický index

Do zdravého jídelníčku se nejvíce hodí rýže s nižším glykemickým indexem; ta totiž zasytí na delší dobu a „nenutí“ člověka tak brzy do dalšího jídla. Na glykemický index má ovšem vliv i to, jakým způsobem rýži zpracujeme a čím ji doplníme. Nejvyšší glykemický index má předvařená rýže, asi 90, parboiled rýže, která nelepí, má index 70. Bílá dlouhozrnná rýže má glykemický index 60 a rýže natural a basmati 50. Nejvhodnější glykemický index má planá (indiánská) rýže, jen 30.

Dobrá rada: Pokud si myslíte, že pufované rýžové chlebíčky jsou vhodný dietní pokrm, mýlíte se. Takto upravená rýže má vysoký glykemický index, a tak po najedení poměrně brzy přichází hlad.

Černá a divoká rýže

Nakročeno k velké popularitě má podle vědců černá rýže, která pochází z Asie. V Číně byla rezervována pro panovníky, a ti věděli, co dělají – nejen proto, že tmavá rýže má zajímavou chuť, ale je také zdravá. Vědci zjistili, že obsahuje železo a antioxidanty účinné proti srdečním chorobám, rakovině a dalším nemocem. Má jich víc než například borůvky, a přitom je levnější. Pokud byste se rozhodli divokou rýži vyzkoušet, můžete si pochutnat například na sladkém dezertu: vařit ji ve směsi kokosového mléka, cukru a vody, aby vznikla směs podobná pudinku. Hodí se ale například také na zdobení pokrmů nebo do salátů (například ve směsi s rýží basmati).

Text: Beata Gáliková, foto: Shutterstock

Nejoblíbenější typy rýže

Arborio – Rýže s kulatými zrny, která vstřebává vodu a vytváří po uvaření krémovitou hmotu. Užívá se k přípravě italského rizota.

Basmati − Dlouhozrnná aromatická rýže užívaná v typických indických jídlech.

Jasmínová rýže Voňavá rýže podobná rýži basmati, ale s lepivější strukturou. Hojně používaná v čínské kuchyni.

Pudinková rýže −Rýže s krátkými zrny, vhodná k vaření kaše, nákypů a pudinků. Zrna jsou škrobovitá a po uvaření mají tendenci vytvářet hrudky.

Planá rýže − Není to ve skutečnosti pravá rýže, ale semena severoamerické vodní trávy. Zrna jsou dlouhá, štíhlá a tmavá. Jsou bohatá na komplex vitaminů B.







Koupit časopis