10 tipů pro astmatiky
Astma, stejně jako další chronická onemocnění, dokáže znepříjemňovat život astmatikům i jejich rodinám. Existují ale způsoby, jak si můžete soužití s touto nemocí dýchacích cest usnadnit a nedovolit astmatickým záchvatům, aby ovládaly váš život.
Prach je všudypřítomný nepřítel většiny astmatiků. Může totiž spolu s alergeny, jako je zvířecí srst, plísně, parfémy, chemické látky či kouř, vyvolat nadměrnou obrannou reakci organismu. Při ní otéká sliznice průdušek, stahuje se jejich stěna a pacientovi se špatně dýchá. Bez pečlivého úklidu se tedy domácnost, ve které žije astmatik, neobejde. Základem je časté utírání prachu ze všech povrchů. S prachovkou byste neměli vynechávat ani obrazy nebo tapety. Samostatnou kapitolou při úklidu je podlaha. V kobercích se kromě prachu drží také roztoči, proto by vysávání mělo být obzvlášť pečlivé a používat byste měli výkonný vysavač. Pokud to bydlení umožní, je lepší se koberce vzdát a zvolit hladkou omyvatelnou podlahu. Zdrojem prachu mohou být i záclony a závěsy, a tak je jejich pravidelné praní stejně důležité jako častá výměna ložního prádla. I když to pro milovníky domácích zvířat může být nemilé, srst psů a koček může zhoršovat projevy astmatu. Pořízení domácího mazlíčka byste si měli coby astmatici nebo rodiče dětí s astmatem pečlivě rozmyslet.
Sportování? Ano, ale s rozmyslem
Astma nemusí automaticky znamenat život bez sportu. Naopak – správně zvolená fyzická aktivita je pro astmatiky prospěšná. Rekreační jízda na kole nebo plavání zvyšují kapacitu plic a podpoří celkovou kondici. Ke sportovní výbavě by ale automaticky měl patřit i kapesní inhalátor, který v případě potíží pomůže rozšířit dýchací cesty a usnadní dýchání. Je-li vám bližší přirozený pohyb venku místo „nahánění“ kilometrů na kole nebo na běžkách, můžete se s klidným svědomím věnovat i chůzi. Při ní se dá dobře soustředit na správné dýchání, držení těla a zároveň relaxovat. Výborným pomocníkem může být díky důrazu na dýchání také jóga. Nepatříte mezi sportovní nadšence, a přesto byste si chtěli nějakou aktivitou zlepšit kapacitu plic? Pak máte na výběr například zpěv nebo hru na dechové nástroje.
Sledujte kvalitu ovzduší
Informace o rozptylových podmínkách i pylové zpravodajství nabízejí v současnosti spolehlivé údaje a jsou velmi dobře dostupné na internetu. Díky nim můžete lépe plánovat třeba právě venkovní sportovní činnosti nebo přizpůsobit větrání bytu. Smog může zhoršovat dechové problémy i vyvolat astmatický záchvat, proto nemá smysl ve dnech se špatnými rozptylovými podmínkami pokoušet štěstí a je lepší přizpůsobit program aktuálnímu počasí.
Jak ochránit průdušky?
Leden a únor patří k měsícům s nejvyšším počtem astmatických záchvatů. Důvodem je studený a suchý vzduch a také časté přechody mezi vyhřátými prostory a mrazivým venkovním prostředím. Svůj podíl na této statistice mohou mít také akutní infekce dýchacích cest, které by astmatici neměli podceňovat – vždy je potřeba je pečlivě léčit. Rady pro zimní měsíce by se tedy daly shrnout do několika bodů: ledový venkovní vzduch ohřívejte dýcháním přes šálu, dýchejte nosem, který funguje jako filtr pro alergeny, a v rámci ochrany před virózami omezte kontakt s nemocnými. Škodlivost kouření není potřeba ani zmiňovat, stejně důležité je ale vyhýbat se zakouřeným prostorům.
Příznivé domácí prostředí
Nepříjemné dopady přechodů z venkovního chladu do vnitřního prostředí můžete zmírnit například tím, že doma nebudete mít přetopeno. Příliš vysoká teplota v interiéru navíc vysušuje sliznice, které tak ztrácejí svou obrannou funkci. Prach i různé choroboplodné zárodky se snáze dostanou až do průdušek a astmatika mohou nepříjemně dráždit. Doma se vám bude lépe dýchat, pokud budete udržovat správnou vlhkost vzduchu, tj. mezi 30 a 50 %. Pokud naměříte nižší vlhkost, uvažujte o pořízení kvalitního zvlhčovače vzduchu. A pokud už ho doma máte, věnujte pozornost pravidelnému čistění filtrů, aby nebyly zdrojem nežádoucích nečistot. Mnoho nemovitostí ale může mít opačný problém – tedy příliš vysokou vlhkost. V takovém prostředí se daří plísním, které dráždí dýchací ústrojí a mohou vyvolat astmatický záchvat. Účinnou pomůckou se může stát naopak odvlhčovač. Trojici vhodných pomocníků uzavírají čističky vzduchu, které odstraňují prachové částice, alergeny i cigaretový kouř.
Strava je důležitější, než se zdá
Astma jde často ruku v ruce s různými alergiemi, které vyžadují speciální jídelníček. Úprava složení stravy se ale u astmatiků vyplatí bez ohledu na souběh těchto problémů. Správný výběr potravin může omezit zahlenění dýchacích cest i snížit počet astmatických záchvatů. Obezřetnost je potřeba například u alergizujících potravin, jako je mléko, čokoláda či sója. Doporučuje se naopak česnek, který má protialergické účinky a působí pozitivně na hladké svalstvo. Zelenina a ovoce dodají vitaminy a antioxidanty, které jsou pro tělo s chronickým onemocněním obzvlášť důležité.
Spánkem ke zdraví
Žádný malý astmatik by neměl spát s plyšovými hračkami. Snadno se v nich usazuje prach i roztoči, což je pro astmatiky zvlášť nepříjemná kombinace. Zdravé spaní naopak zajistí antialergické přikrývky, pravidelně čištěné matrace a správná teplota vzduchu v ložnici. V místnosti, kde spí astmatik, by nemělo být příliš teplo a vyhýbat byste se měli i výrazným vůním.
Myslete na dýchání a dechová cvičení
Dechové cviky by měly být pro astmatiky samozřejmostí – podporují činnost plic a pomáhají zafixovat návyky správného dýchání. Astmatici by neměli podceňovat ani vliv držení těla na kvalitu dýchání. Nejefektivnější dýchání, které se nazývá břišní (brániční). Podporuje srdeční činnost, dodává energii a je součástí relaxačních cvičení. Naučit se břišnímu dýchání však vyžaduje určitý trénink a cvičení. Správná technika dýchání nezahrnuje pouze hluboký nádech. Vyprazdňování plic je hned po okysličování druhou nejdůležitější funkcí dýchání, a mělo by tedy být úplné. Výdech by měl být vždy delší než nádech.
Co dělat a nedělat při astmatickém záchvatu?
Astmatik by měl mít u sebe kapesní inhalátor, který mu jako první pomoc při záchvatu přinese úlevu a umožní lépe dýchat. Manipulovat by s ním měly umět co nejdříve také děti. Bez ohledu na věk je důležité při záchvatu nepanikařit a mít přísun čerstvého vzduchu. Pokud ani opakovaná inhalace problém nevyřeší nebo se stav astmatika zhoršuje, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Nejdůležitější je ale záchvatům předcházet – například sledováním, co všechno zhoršuje dýchání. Takovým situacím je pak vhodné se vyhýbat.
Na životním stylu záleží
Dostatečně silná imunita, která podpoří odolnost proti respiračním infekcím, je pro astmatiky víc než potřebná. Chřipky a virózy zhoršují chronické dýchací potíže astmatiků, zatěžuje je ale také stres a velké emoční vypětí. Úzkost, strach i pláč totiž mohou vyvolat astmatický záchvat. S dobrou fyzickou i psychickou kondicí se lépe zvládá každé chronické onemocnění a astma není výjimkou.
Text: Beata Gáliková, foto: Shutterstock
3 tipy na dechová cvičení
- K nejjednodušším metodám patří bublání do sklenice vody pomocí brčka. Stačí se nadechnout nosem a vydechnout ústy do brčka. Může se střídat například pomalé a rychlé bublání.
- Prakticky kdekoliv se dá trénovat tak, že dáte obě paže za záda, spojíte je a zhluboka dýcháte.
- Existují i cvičení prováděná vleže. Položte se na záda, pokrčte kolena a soustřeďte se na nádech směřovaný do břicha. Poté nechte dechovou vlnu postupovat plynule do hrudníku a klidně vydechněte.