Problém a řešení

5 tipů, jak skoncovat s kouřením

Přestat kouřit není jednoduché, ale ani nemožné – zvlášť když víte, jak na to. Pokud jste se tedy rozhodli s kouřením jednou pro vždy skoncovat, gratulujeme! Připravili jsme pro vás několik užitečných tipů, které vám na této cestě pomohou.

1. Stanovte si Den D

Štěstí přeje připraveným. Stanovte si proto konkrétní datum, kdy s kouřením skončíte. „Už samotné rozhodnutí je prvním velkým krokem. Znamená to, že má kuřák vnitřní motivaci,“ říká Mgr. Adam Kulhánek, Ph.D., vedoucí Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku na Klinice adiktologie 1. LF Univerzity Karlovy. Během přípravy na Den D si zmapujte situace, při kterých si nejčastěji zapalujete cigaretu a tyto rituály nahraďte jinými. Místo klasické kávy si například dejte čaj, nebo změňte trasu, kterou chodíte venčit psa. Připravte si náhradní aktivity, které vás odvedou od stereotypů spojených s kouřením.

2. Vyčistěte své prostředí

Sejde z očí, sejde z mysli. Zbavte se všech věcí, které vám kouření připomínají. Vyhoďte zbylé cigarety, žvýkací tabák, elektronické cigarety, schovejte popelník. Udělejte čistku nejen u vás doma, ale také v práci nebo v autě. Prostor bez „připomínek“ vám pomůže odolat pokušení. Dále zapojte své blízké. Informujte je o svém rozhodnutí a požádejte je o podporu. Tím předejdete také situacím, kdy by vám někdo nabídl cigaretu, a vyhnete se pokušení zapálit si.

3. Bojujte s abstinenčními příznaky

Abstinenční příznaky jsou strašák všech odvykajících kuřáků. Obvykle se dostavují už dvě hodiny po poslední cigaretě a jsou nejintenzivnější během prvního týdne, kdy člověk přestává kouřit. Mezi typické projevy patří kromě silné chuti na cigaretu také podrážděnost, špatné soustředění, problémy se spánkem nebo zácpa. Spousta kuřáků proto ve snaze vyhnout se abstinenčním příznakům zkouší s kouřením přestávat postupně tak, že snižují počet vykouřených cigaret za den. „Je to často složitější cesta – pacient je stále v kontaktu s cigaretou a původními spouštěči kouření. Vzorec závislosti se tak stále udržuje,“ vysvětluje Adam Kulhánek a dodává: „Abstinenčním příznakům lze předcházet užíváním přípravků náhradního nikotinu, například žvýkaček nebo náplastí. Ještě účinnější jsou léky, které napodobují účinek nikotinu, například Defumoxan obsahuje účinnou látku cytisin, která se naváže na nikotinové receptory v mozku. Díky tomu kuřák neprožívá abstinenční příznaky a je schopen stabilně fungovat.“ Všechny tyto léky jsou navíc volně dostupné v lékárně bez předpisu.

Kombinace užívání náhradní nikotinové terapie nebo léků na odvykání společně s odbornou pomocí a odvykacím plánem je zlatým standardem úspěšné léčby. Foto: Shutterstock

4. Vyhledejte odbornou pomoc

Nezapomínejte, že kouření není jenom zlozvyk, ale závislost. „Průměrný kuřák absolvuje více než šest odvykacích pokusů, než se mu podaří přestat kouřit,“ upozorňuje Adam Kulhánek. Pokud tedy s odvykáním bojujete, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. V České republice fungují Centra pro závislé na tabáku, adiktologické ambulance nebo telefonická Národní linka pro odvykání. Odborníci potvrzují, že šance na úspěch se významně zvyšují, pokud se kuřák rozhodne využít jejich podporu. „Kombinace užívání náhradní nikotinové terapie nebo léků na odvykání společně s odbornou pomocí a odvykacím plánem je zlatým standardem úspěšné léčby,“ radí Kulhánek.

5. Pamatujte na benefity nekouření

Když vás bude opouštět pevná vůle, vzpomeňte si na výhody, které s odvykáním získáte. Každý den bez cigarety má pozitivní dopad na vaše zdraví. Po dvou týdnech se zlepší funkce plic, po jednom měsíci zmírní kašel a zvýší se kapacita plic, po roce se sníží riziko srdečních a cévních onemocnění na polovinu. Díky odvykání kouření můžete předejít až 16 druhům rakoviny, výrazně omezit pravděpodobnost infarktu a mrtvice a prodloužit si život o několik let. Kromě zlepšení fyzické kondice, kvality vlasů, pleti i zubů, přestane vystavovat své blízké škodlivému cigaretovému kouři. Další výhody jsou finanční. „Jakmile kuřák přestane, ušetří více než 4 000 Kč měsíčně, které by utratil za cigarety. Nejvyšší investice je ale samozřejmě do vlastního zdraví,“ vysvětluje Adam Kulhánek. Ušetřené peníze si můžete spořit a potom se náležitě odměnit. Co je ale nejdůležitější, jakmile dáte sbohem závislosti, získáte zpět pocit svobody a kontroly nad svým životem.

Text: redakce, foto: Shutterstock

Koupit časopis