Krása a relaxace,  Prevence,  Zdraví v kuchyni

7 bylinek ze zelené lékárny

Bylinky prospívají našemu zdraví, a proto by měly zaujmout přední místo ve vaší kuchyni.

Klášterní zahrádka může vzniknout před vaším domkem, chatou, chalupou, ale také na okenním parapetu. Budete tak mít jejich kořenící, ale také léčivé účinky neustále na dosah ruky. Bylinky se skvěle hodí pro ty, kteří nemohou z dietetických důvodů sůl, ale do značné míry ji mohou nahradit i v jídelníčku nás ostatních.

Rozmarýna lékařská

Je zasvěcena bohyni Afroditě a je považována za symbol plodnosti, zřejmě i z toho důvodu se dává snoubencům na svatbě. Ve středomořské kuchyni by se bez ní zřejmě neobešli. Skvěle si rozumí se zvěřinou, ale také vepřovým a drůbežím masem. I zeleninu umí lahodně ovonět a ochutit – hodí se k bramborám, rajčatům, lilkům, ale také luštěninám. Při vaření přidávejte rozmarýnu hned na začátku a před podáváním její snítky vyjměte. Výtečná je na ochucování olejů a octů, které si můžete bez problémů vyrobit sami. Na půl litru olivového oleje potřebujete zhruba čtyři snítky a za dva týdny budete mít jedinečný olej, který dodá aroma rozmarýny vašim pokrmům. Rozmarýna podporuje krevní oběh, uklidňuje nervy, pomáhá při únavě a podporuje trávení. Prostřednictvím mastí mírní revmatismus, záněty nervů a křeče.

Tip Zdraví: Čerstvé rozmarýnové větvičky můžete použít místo špejlí na zeleninové i masové špízy. Rozmarýna si chuťově rozumí s tymiánem a česnekem, v čajových směsích zase s bazalkou, mateřídouškou a saturejkou.

Bazalka pravá

Tato jednoletá rostlinka má zklidňující účinky na nervovou soustavu. Pokud spaříte její listy, pomohou při nachlazení, protože rozpouštějí hleny a podporují pocení. Své uplatnění má ale hlavně při žaludečních potížích, nadýmání a nechutenství. V kuchyni můžete používat sušenou, ale čerstvá je nejlepší, což by potvrdil nejeden Ital, protože právě v italské gastronomii je naprosto nepostradatelnou bylinkou. Hodí se do salátů, zeleninových pokrmů, omáček, těstovin, na pizzu a prim hraje v bazalkovém pestu. To si můžete připravit doma. Budete potřebovat listy ze dvou svazků čerstvé bazalky (spíše větší než menší), které nasekejte na drobné kousky. Na pánvi orestujte bez oleje hrst piniových oříšků, a než vychladnou, nasekejte najemno čtyři stroužky česneku. Vše dejte do hmoždíře, začněte přilévat extra panenský olivový olej a „tlučte“ palicí, aby se všechny ingredience pěkně propojily a hlavně rozmělnily. Na závěr ještě přisypte pět polévkových lžic parmazánu, promíchejte a máte domácí pesto.

Tip Zdraví: Sušená bazalka nemá tak výrazné aroma jako čerstvá, ale když se rozhodnete pro její sušenou formu, uchovávejte ji ve tmě, chladu a vzduchotěsně, za takových podmínek vydrží až rok.

Meduňka

Její léčebné účinky znal již Paracelsus. I on si všiml, že uživateli významně zlepšuje náladu. Dnes víme, že éterické oleje, které obsahuje, působí proti stresu, celkově zklidňuje psychické napětí a zlepšuje kvalitu spánku. Kromě toho dokáže uvolňovat křeče, zklidňuje při žaludečních i srdečních neurózách. Výtečná je také na menstruační bolesti a bolesti hlavy. Při zevním použití má meduňka antivirotické a antibakteriální účinky. Používá se také na podrážděnou a aknózní pleť. Meduňka je naštěstí velmi nenáročná na pěstování, a tak si ji můžete bez problémů dopřát v čerstvém i sušeném stavu. Hodí se do sladkých jídel, jako jsou zmrzlina, lehké tvarohové koláče, ale také do ovocných salátů anebo při zavařování do marmelád, kterým dodá příjemnou citronovou vůni. Samozřejmě ji zcela určitě využijte při přípravě léčivých čajů a čajových směsí, které pomohou po stresujícím dni s usínáním.

Tip Zdraví: Poslední lékařské výzkumy prokázaly, že meduňkové listy pomáhají proti viru Herpes simplex, který stojí za vznikem nepříjemných oparů na rtech. Čerstvá šťáva, kterou budete potírat postižené místo, zabrání nasednutí viru na buňky, takže celý proces hojení urychlí bez poškození buněk, což je nežádoucí vedlejší účinek antivirotických mastí.

Šalvěj lékařská

Jste-li gurmáni a preferujete-li italskou kuchyni, jistě jste zaznamenali, že šalvěj v ní má své místo. Mezi nejznámější pokrmy patří saltimbocca, tedy telecí řízečky na šalvěji, nebo polenta s gorgonzolou či šalvějové máslo. Tato bylinka chutná kořenitě a ve větším množství až nahořkle, proto s ní nakládejte opatrně a držte se pravidla: dobrého pomálu. I s čerstvostí je to u šalvěje trochu jinak, protože mnohem aromatičtější je v sušeném stavu. Zajímavé je, že bylinkou používanou v kuchyni se stala šalvěj až ve středověku. Do té doby byla především léčivkou. Působí totiž protizánětlivě, potlačuje bolesti a pomáhá s regulací nadměrného pocení. Díky svým antibakteriálním účinkům je šalvěj vynikajícím pomocníkem při péči o ústní dutinu. Čaj nebo zředěná tinktura pomáhá s čištěním zubů, odstranění plaku, nepříjemného pocitu v ústech a posiluje dásně. Jako kloktadlo pomáhá při angínách.

Tip Zdraví: Velký hezký šalvějový list poslouží při krvácení dásní a likvidaci choroboplodných zárodků. Stačí jím masírovat dásně a šetrně přejíždět přes zuby.

Máta peprná

Podle řecké mytologie je máta dílem božím. Zřejmě si to myslí i mnoho současných smrtelníků, protože obliba, a hlavně hojná konzumace Mojita, jehož nedílnou součástí je právě máta, rok od roku stoupá. Kromě toho se její čerstvé listy hodí i do zeleninových a ovocných salátů, polévek, omáček, polévek a samozřejmě i k masům a zelenině nebo jako zelená tečka na dezerty a zmrzliny. V lidové medicíně je díky vysokému obsahu mentolu ceněná pro své schopnosti mírnit žaludeční a střevní potíže. Pomáhá také při bolestech hlavy a často se používá k inhalaci, protože uvolňuje hleny v dýchacích cestách a přispívá tak k léčbě rýmy.

Tip Zdraví: Mátový olej je účinný při bolestech svalů, hlavy i migrénách. Stačí jej natírat na spánky a čelo a přinese úlevu jako lehká analgetika. Na 0,5 l oleje budete potřebovat sójový, slunečnicový nebo řepkový olej, do kterého dejte osm snítek najemno nasekané máty. Zhruba po deseti dnech mátu z oleje vyndejte.

Tymián obecný

Z tohoto víceletého stálezeleného polokeře využíváme listy, a to jak čerstvé, tak sušené, které obsahují éterický olej thymolin, hořčiny a třísloviny. Doporučuje se při onemocněních horních cest dýchacích. Kromě toho dokáže snižovat horečku, uvolňovat křeče, má i dezinfekční účinky, pomáhá při hojení drobných ran, a pokud jej přidáte do koupele, zmírní revmatické bolesti. Tymián je součástí provensálského koření, ale použít jej můžete i samostatně, a to hlavně ke zvěřině, skvělý je například ke skopovému, rybám, drůbežímu a mletému masu. Hodí se také do omáček, bramborových jídel, nádivek, dušené zeleniny anebo pro přípravu bylinkového másla.

Tip Zdraví: Koupelový olej nebo sůl s obsahem tymiánu pomáhají při chronických revmatických bolestech, ale také při potížích s močovými cestami a při nachlazeních.

Majoránka zahradní

Tato kořenicí bylinka má všestranné použití v kuchyni i léčitelství. Pěstovali ji už ve starověkém Egyptě. Babky kořenářky ji používaly téměř na vše. Od zmírnění kruhů pod očima přes tišení bolestí, například menstruačních, až po léčbu astmatu. Dnes ji používáme nejčastěji na tišení křečí zažívacího ústrojí a k podpoře trávení. Právě proto se přidává do tučných, těžce stravitelných pokrmů. Její intenzivní vůně nesmí chybět v bramboračce, bramborácích, guláši, ale ani v masových paštikách a klobáskách. Hodí se do nádivek, k bílým fazolím a jídlům z hrachu. Majoránku přidávejte až ke konci vaření. Sušenou napřed rozemněte v dlaních, čímž ji zjemníte a také zesílíte její aroma.

Tip Zdraví: Majoránkový olej můžete využít nejen k ochucení jídel, ale také na jemnou masáž při nadýmání a křečích.

Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock







Koupit časopis