Nikdy není pozdě začít žít zdravěji!
O tom, že zdraví patří k tomu nejdůležitějšímu v životě, nikdo nepochybuje. Existují jedinci, kteří ho mají takřka zadarmo, zřejmě díky genům, a nemusí pro ně, tedy lépe řečeno pro sebe, nic moc dělat. Většina z nás ale takové štěstí nemá, tudíž by měla žít zdravě. Moderně řečeno: dodržovat zdravý životní styl. Ale víme přesně, co to je a jak na něj?
To, co jíme, má významný vliv na naše zdraví. Bylo by ovšem chybou domnívat se, že když budeme chroustat pouze mrkev a jinou zeleninu a zajídat ji ovocem, uděláme pro své zdraví to nejlepší. Zdravá strava musí být rozmanitá a vyvážená. Každý si musí najít to, co mu vyhovuje, protože co je pro někoho vhodné a prospěšné, pro jiného může být nevyhovující. Důležité je hlídat si příjem energie, aby nebyl vyšší než její výdej. Dávejte si menší porce (můžete použít jednoduchý trik, který spočívá v tom, že jídlo servírujete na menších talířích), ale ve více dávkách, alespoň v pěti za den. Rozhodně nevynechávejte snídani, ale ani malé svačinky během dne. Pokud si dáváte těžší jídlo, pak k obědu, večeře by měla být lehčí a nejpozději dvě hodiny před ulehnutím ke spánku. Zvyknout si na nové stravovací návyky chvíli trvá, ale vyplatí se to – je chybou po několika dnech vše hodit za hlavu. A co dělat, když jednou za čas dostanete chuť na něco tak zvaně nezdravého? Netrápit se a dát si to. Občasné porušení pravidel je menší zlo než se týrat psychicky i fyzicky.
Pití
Ve spotřebě piva i tvrdého alkoholu patříme ke světovým rekordmanům, ale to jsou nápoje, které rozhodně nezapočítáváme do pitného režimu. Jeho dodržování je dalším bodem zdravého životního stylu. K tomu, aby tělo dobře fungovalo, potřebuje také dostatečný přísun tekutin. Množství se liší podle ročního období a také podle fyzické námahy, ale průměrně bychom měli vypít za den okolo dvou litrů nejlépe čisté vody, kterou můžeme prokládat vodami minerálními nebo například fresh džusy. Do seznamu přijatých tekutin se tedy nepočítá alkohol, ale ani káva, která organismus odvodňuje, i proto k ní v kvalitních kavárnách podávají sklenku vody. I pitný režim vyžaduje pravidelnost, nemá smysl dohánět celodenní deficit večer tím, že do sebe nalijete litr vody naráz. Pořádně se nevyspíte, protože budete chodit na záchod a ještě vám bude špatně od žaludku.
Lenost
Každý pravdomluvný člověk přizná, že je aspoň trochu líný. Lenost je lidská přirozenost a my s ní musíme bojovat a překonávat ji, jinak se stane velkým nepřítelem. Kvůli ní si nepřipravíme třeba snídani nebo svačinu do práce, k večeři se odbudeme něčím z fastfoodu nebo z konzervy a už vůbec se nedonutíme k fyzickým aktivitám. Pohyb stále podceňujeme, možná ještě víc než kvalitní jídlo, a přitom je zásadním faktorem zdravého života. Nemusíme trávit celé dny ve fitku či posilovně, pokud k těmto zařízením nemáme kladný vztah, stačí každý den chodit pěšky, místo výtahu používat schody, každé ráno se protáhnout několika jednoduchými cviky a podobně. Pokud máte doma rotoped, přestaňte ho používat jako drahý věšák na oblečení a každý den si na něm půlhodinku zajezděte. Můžete u toho poslouchat hudbu, dívat se na televizi nebo si hrát na Tour de France či Vueltu. Boj s leností není snadný, ale za snahu rozhodně stojí. I pro pohyb platí pravidelnost, hodinové týrání se v tělocvičně jednou za čas nemá smysl.
Stres a spánek
Překonávat lenost je důležité, ale stejně důležitý je odpočinek. Měli bychom si dopřávat kvalitní spánek, což je v dnešní době pro mnoho lidí problém. Neustálý stres a napětí způsobují jeho poruchy. Boj se stresem je ještě obtížnější než boj s leností, a navíc zbavit se ho stoprocentně asi nelze, ale zmírnit ho na minimum je možné. Jak? Právě dodržováním zásad zdravého životního stylu, to znamená jíst co nejzdravěji, pravidelně se hýbat, relaxovat a dobře spát, protože spánek je k nezaplacení. Dopomůže k němu dodržování spánkové hygieny, mezi jejíž základní pravidla patří pořádně vyvětraná, nehlučná a neosvětlená místnost, pochopitelně bez televize, počítače a podobných zařízení, kterých si během dne užijeme dost a dost. Od pozdního odpoledne bychom se také měli vyvarovat pití kávy, černého čaje a energetických nápojů, zkrátka všeho, co obsahuje kofein. Ani alkohol a kouření ke kvalitě spánku nepřispějí, naopak třeba krátká procházka na čerstvém vzduchu ano.
Trocha sobectví
Ta spočívá v tom, že budeme alespoň jednou týdně pár hodin myslet jenom sami na sebe. Čas, který věnujeme jakékoliv relaxaci, způsobů existují stovky, rozhodně není ztracený. Masáže, kulturní vyžití, procházka, kosmetika, sport, může být i pasivní, pokud se odreagujete kupříkladu na fotbalovém, hokejovém či jiném klání, návštěva hospůdky s přáteli, zkrátka všechno, při čem tak zvaně vypnete a odpočinete si od starostí a povinností, vám udělá dobře. A jednou ze zdánlivě jednoduchých, ale přitom pro většinu lidí nejtěžších součástí zdravého životního stylu je optimismus. Není vůbec snadné ráno vstát s úsměvem a těšit se na to, co přinese nový den, zvláště když víte, že vás čeká spousta práce – a jen vyjdete na ulici, narazíte na plno naštvaných a zakaboněných lidí, kteří vám ihned zkazí náladu. Ovšem za pokus to stojí. A věřte, že začít se změnami není nikdy pozdě.
Text: Anežka Kollmannová, foto: Shutterstock