ČAS NA „DÉČKO“!
Jak získat vitamín D3, když zrovna nesvítí sluníčko?
Na vitamín D3 se na úkor ostatních vitaminů často zapomíná. V lidském organismu však hraje zásadní roli. Jeho nejznámějším přírodním zdrojem jsou sluneční paprsky. V létě ho máme dostatek, ale v zimě a na jaře, kdy nám sluneční svit chybí, může nastat problém. K čemu nám vitamín D3 v těle slouží a jak ho můžeme doplnit?
Co vlastně je vitamín D3?
Obecně se vitamín D skládá z několika sloučenin, jehož nejdůležitější formou je právě vitamín D3. Ten v našem těle odvádí množství nenahraditelné práce. Kromě udržování minerální rovnováhy a fungování celého organismu působí také jako hormon, což znamená, že téměř všechny buňky a tkáně v lidském těle plní funkci receptoru a potřebují ho pro své správné fungování. Na rozdíl od jiných forem, například vitamínu D2, vitamín D3 nenajdeme v rostlinných zdrojích. Tento vitamín si naše tělo až na výjimky nedokáže samo vytvořit, proto je potřeba ho přijímat z potravy nebo doplňků stravy. V těle je nezbytný proto, že umožňuje lepší vstřebávání a využití vápníků a fosforu, látek důležitých pro stavbu kostí a zubů.
Projevy nedostatku vitamínu v těle
Nedostatkem vitamínu trpí v dnešní době stále větší procento populace. Je to hlavně proto, že lidé tráví stále méně času venku z důvodu kancelářských zaměstnání, přitom právě sluneční paprsky jsou nejpřirozenějším zdrojem vitamínu D. Pro zajímavost, pokožka musí být vystavena přímému slunečnímu svitu alespoň po dobu 15 minut, aby ho začala produkovat. U dětí se může nedostatek projevit vadným vývojem kostí, častými zlomeninami, krátkozrakostí, svalovou slabostí nebo poruchami spánku, u dospělých se pak projevuje nejčastěji oslabeným imunitním systémem, což souvisí s častými respiračními onemocněními, a dále také únavou, bolestí kostí, kloubů a svalů.