Jak na ucpaný nos? Zapomeňte na troubení do kapesníku
Na podzim a v zimě většina lidí tak nějak počítá s tím, že mohou mít rýmu. I když to často není problém, který by vyžadoval léčbu, může dost znepříjemnit běžné fungování. Jak se tedy ucpaného nosu zbavit?
Na úvod je třeba říct, že ucpaný nos můžete mít z různých příčin. Například kvůli infekcím, mechanickému dráždění nebo prostě pro tělesný stav, který rýmě nahrává – například těhotenství. Obecně platí, že pokud se chcete zbavit problému s ucpaným nosem, musíte řešit příčinu. Vyléčit se z infekce ( třeba za použití protizánětlivých léků), zbavit se zdroje dráždění (například tabákového kouře nebo alergenu) nebo vyřešit problém stojící v pozadí (třeba stres nebo drogovou závislost). Většinou je ovšem nemožné, aby se člověk zbavil příčiny ucpaného nosu ze dne na den. Pokud musíte žít ve městě, kde je špinavý vzduch, nebo trpíte silnými alergiemi na pyly, potřebujete spíše přijít na to, jak se s ucpaným nosem naučit co nejlépe fungovat. Stejně jako v případě, že máte „běžnou rýmu“, která se léčí sedm dní a bez léčení trvá týden.
Kdy zajít k lékaři
Na začátek si ale musíme říct, že některé situace už se samy nevyřeší a vyžadují konzultaci s lékařem, aby se předešlo možným závažnějším potížím. Svého praktika byste měli kontaktovat v následujících případech:
- Máte příznaky obtíží déle než deset dní.
- Máte vysokou teplotu.
- Výtok z nosu je barvy žluté nebo zelené a doprovází ho bolest dutin nebo horečka. Může jít o příznaky bakteriální infekce.
- Cítíte, že máte ucpané dutiny, nebo se objeví nedoslýchavost.
- Ve výtoku z nosu je krev nebo jde o trvalý čirý výtok po úrazu hlavy.
- Máte podezření na alergickou rýmu.
S pediatrem byste měli co nejdříve konzultovat stav svého potomka, pokud je závažnější:
- Dítě mladší dvou měsíců má vysokou teplotu.
- Ucpaný nos dítěti komplikuje krmení nebo dýchání.
Tipy a triky proti rýmě
Základní rady jsou jednoduché a nabíledni. Vyhýbejte se tomu, co může váš nos dráždit – cigaretovému kouři, prachu a alergenům. Pokud máte pocit, že jde o běžné nachlazení, virózu, ulehněte do postele a vylečte se. V případě, že máte delší dobu vodový výtok z nosu, případně ho doprovází ještě slzení z očí nebo kýchání, je možné, že jde o rýmu alergickou. Na tu si můžete v lékárně pořídit volně prodejné antihistaminikum, které může ulevit. Bez konzultace s lékařem ovšem tyto léky neužívejte dlouhodobě. Kojencům a batolatům odstraňujte hlen v nose šetrně odsávačkou nebo injekční stříkačkou.
TIP: I když nás naši rodiče učili „pořádně zatroubit“, podle odborníků to není správná cesta. Tlakem při smrkání se sliznice podráždí, a můžeme tak svou rýmu dokonce podporovat. Pokud nemusíte, nesmrkejte, jen si otírejte hleny. Jestliže se vysmrkat potřebujete, uvolňujte si nos jemně: spíše lehce frkejte, postupně jednou dírkou a pak druhou.
Správný pitný režim je zcela zásadní
Jestliže budete dost pít, rýma se naředí a bude se snáze uvolňovat. Vyčištění nosu a ošetření sliznice pomohou spreje mořské vody nebo vincentky. Ulevit si můžete i tím, že si slanou vodou vykloktáte. Lékaři také doporučují výplach nosu a dutin. Pro vypláchnutí stačí opět jen slaná voda. Princip této léčby je jednoduchý: tekutinu šetrně nalijete do jedné nosní dírky, a ona buď vyteče druhou dírkou, nebo steče do úst. Sadu pro tyto výplachy můžete pořídit v lékárně včetně podrobného návodu na provedení.
Horká pára
Od babiček si možná pamatujete „napařování“ hlavy přikryté ručníkem nad hrncem s horkým odvarem z bylinek. Tato metoda vyzkoušená po generace se používá například v kombinaci s heřmánkem, tymiánem, mátou, šalvějí nebo přesličkou. Bylinku může nahradit i aromaterapeutický olej – jen pozor, některé z nich ve vyšší koncentraci pálí (zejména v očích). Šetrnější způsob, jak dopravit léčivé látky do nosních dutin, je použití inhalátoru, který vytvoří například z Vincentky studenou mlhu a příjemně se vdechuje.
TIP: Nahřát párou můžete i celé tělo. Uvolnit ucpaný nos může sprcha či pobyt v uzavřené koupelně plné mlhy z horké vody. Případně vana s horkou vodou vylepšenou aromaterapeutickým olejem, po níž si dopřejete půlhodinku vypocení v posteli.
Kapky a spreje
Jestliže máte tak vážné obtíže, že nemůžete dýchat nebo spát, okamžitě vám mohou ulevit tzv. dekongescenční přípravky: spreje, které způsobí splasknutí nosní sliznice a zprůchodní dýchací cesty. Na tyto léky ale pozor: mohou se používat maximálně týden. Jejich dlouhodobé užívání vede k tomu, že se cévy v nose zúží natolik, že vynechání dávky léku vede k otoku, tedy k okamžitým projevům ucpaného nosu. Proto je potřeba s těmito medikamenty zacházet velmi opatrně a dodržovat návod k použití! Na splasknutí otoku v nose se používají i spreje s kortikosteroidy. Ty působí proti zánětu, tvorbě hlenu i překrvení sliznice. Pokud máte virózu spojenou s kašlem, teplotou a dalšími příznaky, mohou vám ulevit protizánětlivé léky – například ibuprofen nebo paralen. Plus samozřejmě pobyt na lůžku. Zkusit můžete také mentolová lízátka nebo bonbony. I když mentol sám o sobě neulevuje od ucpaného nosu, můžete získat pocit, že se vám dýchá lépe – jako by vás mentol „protáhl“. Z domácích zdrojů můžete k podobnému účelu použít před spaním nastrouhaný křen. Přísun tekutin můžete vylepšit nápojem nebo jídlem, které mají samy o sobě léčebný potenciál pro ucpaný nos. Například horkou drůbeží nudlovou polévkou nebo horkým zázvorovým čajem. Pokud máte kvůli ucpanému nosu problém usnout, odborníci doporučují zkusit užít antihistaminika.
Jak spát s rýmou
Prostředí v ložnici můžete vylepšit použitím aromaterapeutického oleje: například tea tree, eukalyptu, ale třeba i myrty či jiných jehličnanů nebo máty peprné. Snažte se také předejít tomu, abyste měli v ložnici suchý vzduch. Pořiďte si zvlhčovač nebo použijte tipy našich babiček: dejte na topení mokré ručníky nebo speciální odpařovací nádoby s vodou. Samozřejmostí pak je to, že si při rýmě pod hlavu naskládáte několik polštářů. Zvednout si hlavu, aby hleny mohly vytékat z nosu ven, je pro úlevu před spaním zásadní. Nicméně ať už se s ucpaným nosem rozhodnete bojovat jakoukoli metodou, myslete na to, že by vám neměl otravovat život dlouho. Pokud potíže budou dlouhodobé, rozhodně si zaslouží konzultaci s lékařem.
Text: Jana Brodanská, foto: Shutterstock