Kdo se nehýbe, nežije?
Lidské tělo je stvořené k pohybu. Bez pohybu chřadne, slábne a nemůže dobře fungovat. Pohyb napomáhá všem tělesným procesům a ovlivňuje také lidskou psychiku. Přináší totiž spoustu příjemných pocitů. Přesto se sportem začínejte pomalu.
Asi málokterý člověk se úplně vyhýbá pohybu. Jediným důvodem, proč se nehýbat, jsou akutní pooperační stavy nebozávažné srdeční choroby. Ale i při nich se dá alespoň trochu cvičit a postupně se tak dostávat do kondice. „Důležité je zvolit správnou míru aktivity a při obtížných zdravotních stavech se nechat vést odborníkem, který musí pooperační i poúrazovou rekonvalescenci vést,“ říká Bc. Petr Strnad z kliniky rehabilitace, ortopedie a sportovní medicíny Barna Medical. Podstatné je v tomto případě nikam nespěchat. Pomalu bychom měli postupovat i v případě, že se ke sportu vracíme po letech. „Při návratu k aktivitě by si člověk neměl myslet, že vše půjde hned tak, jako to šlo dříve. Přiznejme si, že po pauze každý návrat stojí trochu více vůle a sil,“ říká zkušený fyzioterapeut a upozorňuje, že k tělu je potřeba vždy přistupovat jako k nejjemnějšímu nástroji, tedy s citem. Zároveň je důležité přizpůsobovat své chování aktuálnímu pocitu, stavu a věku. „Přece nebudeme šlapat na plný plyn, když je motor studený,“ dodává.
Začněte chůzí, pokračujte nordic walkingem
Kdo se chce po letech vrátit ke sportu, měl by se stejně jako člověk po úrazu obrátit na odborníka, nejlépe na fyzioterapeuta, a zkonzultovat, jaká aktivita by byla vhodná pro začátek a zda je tělo dobře naladěno. „Poté doporučuji příslušně vzdělaného kondičního trenéra a hurá na to. A pokud se do toho chcete pustit bez pomoci, tak hlavně s rozumem,“ podotýká Petr Strnad. Platí také, že člověk, který se už do kondice kdysi dostal, je na tom lépe a rychleji se do kondice vrátí. „Záleží ale především na fyzické stavbě, predispozicích a také chuti pustit se do cvičení,“ připomíná odborník. A čím začít? Jednoznačně chůzí. „Pro mírně zdatnější doporučuji nordic walking. Aktivitu volte pravidelně v malých dávkách, nikam nespěchejte. Každý den si dejte malý úsek, který ujdete. Vystupte o jednu zastávku po cestě domů dříve a nejezděte výtahem. Snažte se na kratší vzdálenosti nepoužívat vůz. A pak můžete chůzi pomalu zrychlit a vyzkoušet lehký běh, tedy jogging, nebo při pěkném počasí sednout na kolo,“ radí Petr Strnad. Při těchto outdoorových aktivitách, které jsou vlastně klasickým aerobním tréninkem nižší intenzity, si na čerstvém vzduchu drtivá většina z nás „pročistí hlavu“ a dostane se do psychické pohody. Pohyb v přírodě je pro začátečníky jednou z nejlepších možností. Lidem, kteří raději míří do posilovny, doporučuje Petr Strnad nejprve lehké cvičení s váhou těla nebo s expandéry a až poté s váhou větší. I v posilovně byste si po delší pohybové pauze měli nechat poradit odborníkem. Důvod je jasný – abychom tělu neublížili, ale naopak mu prospěli, je důležité provádět cviky správně. Ideální je, když vám váš osobní trenér sestaví individuální tréninkový plán na základě vašich cílů, kondice, možností a zdravotního stavu.
Zkuste moderní technologie
Patříte k lidem, kteří se by rádi hýbali, ale k pohybu se musejí neustále přemlouvat? Pokud vás zrazuje vaše vlastní vůle, zkuste využít technologického pomocníka, vhodného právě pro začátečníky. A jak vybrat? Záleží pochopitelně na aktivitě, které se chcete věnovat. „Náklady na tyto pomocníky jsou od stovek do tisíců korun. Tím nejzákladnějším jsou pohybové senzory ve většině mobilních telefonů, které vám pohlídají počet kroků, jež během dne vykonáte. Vyvíjí se také spousta dalších aplikací pro chytré telefony, které člověka navedou ke cvičení. Ve většině je uvedena sestava cviků a je hlídán i čas pro cvičení, motivace je zajišťována plněním úkolů a výzev,“ říká Petr Strnad z Barna Medical a připomíná, že k dispozici jsou i chytré fitness náramky, které nabízejí možnost sledování tepů během pohybové zátěže, ale i dokonalé sporttestry. A jakou zátěž si zpočátku dopřávat? Záleží jen na vás, ale pokud vás daný pohyb chytne, zařaďte pohybovou aktivitu nejprve dvakrát týdně a postupně přidávejte. Až se dostanete do kondice, klidně frekvenci zvyšte.
Vzdát se je jednoduché
Samostatnou kapitolou jsou tzv. falešní začátečníci, kteří se k pohybu vracejí opakovaně. Co doporučit jim, aby se ke sportu vrátili natrvalo a vydrželi u něj? „Doporučuji si hlavně v hlavě srovnat, kde je chyba. Nesmírně důležité je najít správnou motivaci. Vzdát se je totiž jednodušší než bojovat. Řešení může být jen v tom podělit se se svým problémem s přáteli nebo s rodinou. Zkuste vyhledat ve svém okolí někoho, kdo se k vám připojí a budete si navzájem pomáhat a podporovat se,“ uzavírá Petr Strnad.
Text: Andrea Skalická, foto: Shutterstock a archiv redakce