Tukové polštářky: Co o nich možná nevíte a jak se jich zbavíte!
Je to jednoduchá rovnice. Příjem rovná se výdej. Když do sebe budeme ládovat více, než vydáme, začnou se přebytečné kalorie ukládat do tukových faldíků. Když se jich tedy chceme zbavit, musíme se prostě více hýbat a upravit si jídelníček. Co všechno o svých tukových polštářcích víte (nebo nevíte)?
Pokud jde o hubnutí, žádná spravedlnost neexistuje. Já například hubnu s vypětím všech sil a zdá se, že jen pohled na dort s čokoládovou polevou způsobí okamžitý nárůst hmotnosti. Moje kamarádka je naprostý opak. Ať sní cokoli, nepřibere. Ani těhotenství nebylo vstupenkou mezi plnoštíhlé, a pohyb? Ten zná snad jen z vyprávění. Opravdu, hrozná nespravedlnost! Nedá se ale nic dělat, každý to máme jinak a tukové faldíky musíme odstranit po svém. A samy od sebe nezmizí.
Tukové polštářky nikdy nezmizí
Věděli jste, že jeden kilogram tukové tkáně obsahuje asi 27 000 kJ? To je pěkně vysoké číslo, nemyslíte? Tukovou tkáň ale netvoří jen čistý tuk, ale taky cévky, voda a podobně. S tímhle kalorickým množstvím bychom nádherně vystačili klidně i tři dny, jenže to taky není žádné řešení. Jakmile byste totiž začali hladovět, tělo zbystří a nastaví se do úsporného režimu, takže byste ve finále stejně nezhubli, a nakonec byste ještě přibrali. Ideální je tedy hubnout pomalu, maximálně jeden kilogram týdně. Když začnete hubnout, molekuly takzvaných triacylglycerolů se začnou přesouvat z tukových buněk do krve a v podobě lipoproteinů míří do jater, svalů a žláz, kde se využívají jako energetický zdroj. Jiný způsob pálení tukových polštářků neexistuje. A i když hubnete, tuková buňka se sice smršťuje, ale nikdy nezmizí zcela. To byste museli zamířit na liposukci, ale ani to není řešení. Tuk se pak uloží do těch buněk, které na vašem těle zůstaly.
Faldíky naše tělo potřebuje
Tedy tukové buňky, abychom byli přesní. Jejich skutečným úkolem je skladovat zásobní energii a chránit některé orgány. I proto je velmi těžké se faldíků zbavit, tělo tak nějak přirozeně cítí, že je potřebuje. Muži by měli mít asi 10 – 20 % tukové tkáně, ženy 18 – 28 %, tedy mnohem víc. Je to jasné, ženy potřebují tělesný tuk pro mateřství a všechno kolem něj. I mezi ženami jsou ale velké rozdíly – některé mají více tuku na bocích, jiné na břiše či na stehnech. Co to vlastně znamená?
- Faldíky na bocích:Pokud jich je zde hodně, může to znamenat problémy se štítnou žlázou. Tuk se zde usazuje pod vlivem hormonů, které produkuje právě štítná žláza.
- Faldíky na břiše: Možná vás to nepřekvapí, ale tuk na břiše mohou mít i velmi štíhlí lidé. To je ukazatel dlouhodobého stresu. Nutné je tedy dostat do harmonie nervovou soustavu a zklidnit se. Takzvaný viscerální tuk představuje největší riziko pro vaše srdce, protože aktivně obaluje orgány, čímž narušuje jejich funkčnost. Způsobuje taky kolísání cholesterolu a triacylglycerolů.
- Faldíky na stenech: V tomto případě jde pravděpodobně o nadměrnou zálibu v sacharidových jídlech. Cukr byste měli vyloučit a přijímat ho mnohem méně.
- Faldíky na kolenou: I zde je většinou na vině konzumace sladkých a silně solených jídel. V kolenou začne vznikat nadměrné množství tekutiny.
Jak se zbavit tuku? Cvičením a správným jídlem
K tomu, abyste zhubli, vedou pouze tři cesty – přiměřeně se hýbat, nepřejídat se a přijímat zdravé tuky. Tuku na břiše se nejlépe zbavíte kombinací aerobního cvičení s vyváženým jídelníčkem a pevnost břicha zaručí posilování. Totéž platí i o zadečku, přestože jeho tvar je daný geneticky. Díky cvičení a správně sestavenému jídelníčku ho ale můžete celkem hezky vytvarovat. U stehen pak omezte smažená jídla, bílou mouku, cukry, alkohol a cigarety – to vše přispívá navíc k celulitidě. Podle odborníků je na spalování tuků nejlepší vysoce intervalový HIT trénink, kdy se střídají intenzivní úseky s úseky ve střední či nízké intenzitě. Pozor, aby se začaly pálit tuky, aerobní aktivita by měla trvat aspoň 30 – 40 minut, protože na začátku bere tělo energii z glykogenových zásob. Nejvhodnější fyzickou aktivitou je běh, rychlá chůze, plavání, jízda na kole nebo cvičení ve fitku. Jakmile dosáhnete vysněné váhy, měli byste přidat taky pravidelné posilování, protože při hubnutí se tuky ve svaly nemění.
I když hubnete, tuky potřebujete!
Spousta lidí se mylně domnívá, že pokud se chtějí zbavit tukových polštářků, je nutné vypustit v jídelníčku tuky. Není to tak docela pravda. Jistě, tučné potraviny jsou nezdravé, ale pro naše faldy jsou mnohem nebezpečnější cukry, respektive sacharidy. Až 60 procent cukru, který sníte, se uloží do tukových polštářků. Způsobují rychlý nástup hladu a taky náladovost, pokud je tělu znovu nedáte. Samozřejmě ne všechny sacharidy jsou špatné, ale spíše se zaměřte na ty, které najdete v ovoci a zelenině, jež nezvýší hladinu cukru v krvi. Pro vaše tělo určitě lepší půl kila zeleniny než sto gramů těstovin. Pokud jde o tuky, nenasycené mastné kyseliny jsou pro zdraví prospěšné, a dokonce pomáhají při hubnutí. Dnes už dokonce i odborníci připouštějí, že za nadváhu a kardiovaskulární onemocnění mohou sacharidy v kombinaci s nasycenými tuky.
Vezměte si na pomoc spalovače tuků
Stimulační spalovače jsou účinné, protože stimulují centrální nervový systém, mají termogenní účinek a zrychlují metabolismus. Ovšem pozor, pokud si myslíte, že nemusíte nic dělat, jen je konzumovat, a že zhubnete, aniž byste se pohnuli z gauče, pak to tak není. Musíte cvičit a upravit si jídelníček a spalovače tuků brát jen jako dobré pomocníky. Patří mezi ně kofein, guarana nebo synefrin. „Tyhle stimulanty oceníte v okamžiku, kdy držíte dietu a chybí vám energie na trénink. Nabudí vás a podpoří další spalování. Kofein dodá sílu, energii a vytrvalost, ale taky odvodňuje, takže musíte dodržovat pitný režim. Synefrin funguje podobně jako kofein – zrychluje bazální metabolismus a dodá vám okamžitě energii. Guarana je silný antioxidant, který pomáhá redukovat hmotnost a posiluje imunitu. Jak zvýšit účinek spalovačů tuků? Cvičte naplno, ideálně obden, dobře spěte (dostatek spánku ovlivňuje růst svalů a spalování tuků), správně je užívejte (stimulační spalovače užívejte nejpozději v 16 hodin), dostatečně pijte a střídejte je. Při dlouhodobém užívání si na tělo zvykne a přestanou mít správný efekt. Navíc při nadměrném užívání může dojít ke zvýšení hladiny stresového hormonu kortizolu, který vede k ukládání podkožního tuku. Vhodné je užívat je tři až čtyři týdny a pak si dát dvoutýdenní přestávku.
Text: Jana Brodanská, foto: Shutterstock a archiv redakce