Prevence,  Problém a řešení,  Psychologie,  Rubriky

Když zmizela chuť na milování

Problémy v sexu patří mezi ty nejdelikátnější, a navíc se na ně neumírá. Proto lidé kvůli nechuti milovat se příliš často k sexuologovi nechodí. Prostě to vezmou jako holý fakt… Ale neměli by. Zpravidla totiž lze i tento problém nějak vyřešit.

Pokud se už lidé odhodlají zajít do ordinace specialisty na sex, je nechuť k milování jednou z nejčastějších příčin. U mužů stojí na třetím místě hned za poruchami ztopoření a předčasnou ejakulací. U žen je pak v pomyslném žebříčku na místě prvním.

Touha na bodu mrazu

„Snížená sexuální touha neboli sexuální apatie může mít své příčiny v lidské psychice, může ji však způsobit také obezita, podvýživa a anorexie. V takovém případě se po úpravě váhy objeví i zvýšení libida a snížení problémů v sexuálním životě,“ říká sexuolog MUDr. Ondřej Trojan. První důvod je však mnohem závažnější. Za poklesem sexuální touhy totiž může stát stres z vysokého pracovního vytížení, vážné manželské krize anebo únava, nemoc nebo užívání některých léků. Na druhou stranu − v každém partnerském vztahu je čas od času normální, že jeden má chuť na sex a druhý na něj nemá náladu. Vždy pomůže empatie, porozumění a kompromis. Při terapii je důležité pochopit rozdíly v sexuálním fungování žen a mužů, naučit se techniky vedoucí ke zvýšení vzrušení u partnera s menším zájmem o sex a uvědomit si, že sex nemusí znamenat pouze soulož.

Pozorujete, že v poslední době nemáte moc chuť na sex a nechcete brát léky? Můžete zkusit změnit stravování. Se snížením libida, tedy chutě na milování, totiž souvisí i nedostatečné vstřebávání bílkovin v těle – ty jsou totiž důležitá při tvorbě sexuálních hormonů. A víte, co nejvíce odebírá bílkovinu z krve a těla, ovlivňuje tím pokles libida a způsobuje i neschopnost dosáhnout sexuálního vyvrcholení? Stres. Ze všeho nejdříve se tedy snažte odstranit příčiny stresu. Někdy stačí jen jiná organizace dne – najít si více času pro sebe, sportovat, chodit na procházky a bavit se ve společnosti. Další možností je změna jídelníčku. Zní to možná paradoxně, ale pomoci vám může například i správně vyzrálý sýr. Libido totiž přímo ovlivňuje látka zvaná histamin. Je obsažena ve všech přezrálých potravinách, zejména banánech, ale také právě ve vyzrálém sýru. Důležitý je i dostatek ovoce a zeleniny, zvláště té čerstvé. Je v ní obsaženo velké množství takzvaných proteolytických enzymů, které rozkládají bílkoviny a zajišťují jejich přísun do všech orgánů. Užitečné mohou být i sójové výrobky, luštěniny a oříšky, banány či špenát – obsahují některé z vitaminů B, které ovlivňují přenos nervových vzruchů. Pokud doporučované postupy nezabírají, nezbude vám nic jiného než navštívit sexuologa. Foto: Sutterstock

Nezajímá vás to! Ale proč?

Muži: „Postihne-li staršího muže, je na vině nejspíš nedostatečná tvorba pohlavních hormonů. Tady je pomoc snadná – pokud to dovolí zdravotní stav, stačí opět zvýšit hladinu hormonů léky. U mladších mužů však bývají problémy způsobeny stresem, problémy ve vztahu či neléčenými depresemi,“ konstatuje sexuolog. Občas vyplave na povrch i skrytá homosexuální orientace. Poruchy sexuálního zájmu se léčí obtížněji a tomu odpovídá také nižší úspěšnost – zhruba šedesát procent. Šance se zvyšují, podaří-li se přesně stanovit příčinu a je-li možné pracovat s celým párem.

Ženy: Za ztrátu chuti na sex může zpravidla nefungující partnerský vztah a někdy se tato porucha objevuje po porodu. Takový problém ženy zpravidla shrnou do jedné věty: „Já se celý den motám kolem dětí a on to ani neocení.“ V takovém případě je téměř vždy nutné, aby odborníka navštívili oba partneři a pokusili se najít takové uspořádání vztahu, jež by vyhovovalo oběma. Zhruba za třetinou ženských nechutí k sexu se skrývá deprese. Problém je ale v tom, že většina lidí neví, že depresí trpí – jenom se cítí smutní a unavení. Pokud tohle dokáže sexuolog odhalit, stačí obvykle nasadit vhodná antidepresiva. Během pár týdnů se vrátí nejen dobrá nálada, ale i chuť na sex. V mnoha případech se ale příčina hledá obtížně. Často je nutné pátrat i v hluboké minulosti a zkoumat, jestli žena neprožila sexuální trauma. Příčina problému může být rovněž v oblasti hormonální. Podobně jako u mužů se úspěšnost léčby pohybuje kolem šedesáti procent, záleží na tom, jestli spolupracuje partner a zda se podaří objevit skutečnou příčinu.

Co je možné udělat pro zlepšení?

Buďte taktní: Nechuť k sexu může způsobit i selhání – už jsme řekli, že na prvních dvou místech sexuálních problémů jsou poruchy ztopoření a předčasná ejakulace. V takovém případě je důležitý citlivý přístup – tj. neposmívat se, nebagatelizovat, ale také neprojevovat přehnaný soucit.

Změňte životosprávu: Upřednostňujte méně tučná a nízkokalorická jídla bohatá na vitaminy a minerály – důležité jsou především vitaminy A, B6, C, E a zinek, jod a fosfor. A nezapomeňte na sport.

Zakažte si soulož: Pokud je příčina ukryta v psychice, domluvte se, že se o soulož nebudete nějakou dobu ani pokoušet. Jsou přece i jiné způsoby milování.

Hrajte si: Vyvarujte se všeho, co by ze sexu dělalo „úkolovou“ záležitost. Zkuste do něj vnést co nejvíce radosti a spontánnosti. Prostě si hrajte. Dbejte na milostnou předehru, experimentujte a také se zajímejte o to, co toho druhého nejvíce vzrušuje.

Léky pomohou: Viagra a další jí podobně preparáty by měly přijít na řadu, až když vše ostatní selže. A vždy je třeba, aby je předepsal lékař.

Text: Irena Bečvářová, foto: Sutterstock







Koupit časopis