Krása a relaxace,  Pohyb a kondice,  Rubriky

Indoor rowing aneb Zacvičte si na veslařském trenažéru

Ve srovnání s mnohými jinými druhy pohybu zapojuje veslování na trenažéru tělo komplexněji a jen málo svalů při něm zůstane nevyužito. Navíc je velmi šetrné ke kloubům a celému pohybovému aparátu.

Mnoho lidí si veslování chybně spojuje s nadměrným namáháním páteře a bolavými zády. Opak je ale pravdou. Správně provedené veslařské tempo procvičí a posílí svalový korzet jak máloco jiného. Veslování na suchu, tedy na trenažéru, bylo nejprve využíváno především pro trénink veslařů. Postupně se z něj ale vyvinula nejenom svébytná fitness aktivita, ale dokonce i samostatný sport, ve kterém se pořádají závody na všech úrovních.

Především jde o zdravý pohyb

Cvičení na veslařském trenažéru z veslování na vodě přímo vychází. Pohyb při cvičení na veslařském trenažéru je však méně technicky náročný – nemusíte se starat o naklopení lopatek vesel nebo hloubku jejich zanoření. Cvičit můžete kdykoliv bez ohledu na roční dobu a počasí. Veslování na trenažéru je komplexní cvičení pro každého. Na věku ani úrovni fyzické kondice nezáleží. „To nejcennější na veslování na trenažéru je pravděpodobně účinné zapojení svalového korzetu, tedy hlubokého svalstva trupu. Jedná se o svaly, které jsou často opomíjeny, a které tak mají tendenci k ochabování, což následně vede ke špatnému držení těla a některým bolestem v zádech,“ říká Pavel Šmolka ze společnosti Concept Fitness, která se na kondiční cvičení prostřednictvím veslařských trenažérů specializuje. „Intenzitu cvičení si každý může určit ve velmi širokém intervalu podle své kondice a svých cílů – od velmi volného cvičení v čistě aerobním režimu probíhajícího po delší dobu až po sprint maximální intenzitou trvající jen několik desítek sekund,“ připomíná další přednost. Cvičení na veslařském trenažéru posiluje kardiorespirační výkonnost a snižuje tak riziko některých civilizačních chorob. Díky velkému množství zapojených svalů a související vysoké energetické náročnosti jej lze využít jako velmi účinné redukční cvičení, takže je ideální pro ty, kteří chtějí shodit pár nadbytečných kilogramů.

Veslujte s instruktorem

Technika cvičení na veslařském trenažéru není příliš složitá, i tak ale začátek velmi usnadní, probíhá-li pod dohledem instruktora. Zatímco udržování rovnováhy při veslování na trenažéru problémy nedělá, s koordinací pohybu je to o něco složitější. Veslařské tempo je pro většinu lidí nový pohyb, jeho nácviku je potřeba věnovat pozornost a vyhnout se tak špatným návykům. Právě proto je v počáteční fázi důležitá pomoc instruktora, který může vysvětlit jednotlivé části tempa a upozornit na případné chyby. „I těm, kteří raději cvičí sami, doporučuji, aby nejprve přišli na lekci a nechali si od instruktora poradit. Cvičení pak bude zdravější i efektivnější,“ radí zkušený instruktor.

Cvičení na veslařském trenažéru z veslování na vodě přímo vychází. Pohyb při cvičení na veslařském trenažéru je však méně technicky náročný – nemusíte se starat o naklopení lopatek vesel nebo hloubku jejich zanoření. Foto: Sutterstock

Zajděte na skupinovou lekci

Individuálně si můžete zacvičit na veslařském trenažéru ve většině dobrých fitcenter. Skupinové lekce s instruktorem však zatím nabízejí jen některá fitka. Tyto lekce fungují na podobném principu jako například spinning. To znamená, že účastníci cvičí pod dohledem instruktora, který dbá na správnou techniku, vybírá doprovodnou hudbu a motivuje účastníky. Od spinningu se liší především samotným charakterem pohybu, který zapojuje celé tělo. Rytmus a intenzita cvičení se mění podle pokynů instruktora, případně podle hudby. Skupinový charakter zvyšuje motivaci a pro mnoho lidí je zábavnější než individuální forma. Intenzitu svého cvičení si řídí každý sám a jedna lekce tak může splnit cíle lidí s odlišnou kondicí. Zároveň nemusí mít nikdo strach, že by nestačil ostatním. Smyslem společného cvičení není porovnávat na lekcích výsledky jednotlivých účastníků, každý má jiné předpoklady, jinou kondici a jiné cíle. Další možností je pořídit si veslařský trenažér domů. Určitě oceníte, když si budete moci zacvičit kdykoliv, ale zpočátku se raději nechte dobře poučit o tom, jak přesně má trénink na veslařském trenažéru vypadat.

Text: Andrea Skalská, foto: Sutterstock

Jak cvičit na veslařském trenažéru?

  1. Motorem tempa jsou nohy, hlavně pak svaly přední strany stehna, z nichž pocházejí asi dvě třetiny energie.
  2. Trup je zpevněný, jeho pohyb během záběru vychází z bederní páteře – z mírného předklonu do mírného záklonu, spolu s dotažením madla pažemi v poslední třetině.
  3. Záběr je dynamický, návrat naopak uvolněný a pomalejší, nesnažte se o příliš vysokou frekvenci tempa (pro trénink vytrvalosti to je přibližně 26 temp za minutu a méně).
  4. Zátěž si vždy nastavte maximálně na stupeň 5 (týká se nejrozšířenějších trenažérů Concept2), zároveň ale mějte na paměti, že intenzitu cvičení určuje nikoliv toto nastavení, ale podobně jako při veslování na vodě razance, rychlost a správnost provedení záběru.






Koupit časopis