olivy a zdraví
Prevence,  Rubriky,  Zdraví v kuchyni

Léky ze spíže

Maliny pomáhají překonat horečku, česnek ničí bakterie, ale víte, že léčivé účinky mají také olivy nebo kysané zelí?

Už naše prababičky věděly, že ovoce a zelenina a další potraviny nejen prospívají zdraví, ale že zmírňují či dokonce léčí některé zdravotní potíže. Jen je potřeba vědět, jak je správně používat, a pečlivě zvážit, kdy si dokážeme s tím nebo oním problémem poradit sami a kdy je lepší vyhledat pomoc lékaře.

Co jíst při nachlazení?

Nejlepší je česnek. Obsahuje látky působící antibakteriálně, které se uvolňují při krájení nebo roztírání čerstvých stroužků. Vyplatí se mít ve spižírně i šťávu z malin nebo černého rybízu. Skvěle zahřívají a snižují horečku. Dobrým pomocníkem může být oblíbená ředkvička. Působí močopudně, podporuje trávení a rozpouští hleny. Vyzkoušená je rovněž červená řepa nebo šťáva z ní, která (kromě jiného) zmírňuje infekci dýchacích cest, posiluje organismus a pomáhá při léčbě příznaků chřipky a nachlazení.

Na vysoký tlak a srdce

Na potíže s tlakem a srdcem se osvědčily potraviny s vysokým množstvím antioxidantů, tedy hlavně ovoce a zelenina, nejlépe sezonní. Nejvíce jich obsahují třeba rybíz, kiwi, citrusové plody, červená paprika či zelí. Na vysoký tlak ale pomáhají i špenát (draslík, který obsahuje, snižuje krevní tlak), papriky či čerstvé grapefruity. Grapefruity jsou zdrojem kyseliny salicylové, jež prospívá krevnímu oběhu ředěním krve. Výtečným lékem na srdce je med. I on posiluje a zlepšuje krevní oběh.

Cibule obsahuje silný antioxidant, který omezuje vznik volných radikálů při spalování nasycených tuků. V důsledku toho roste hladina takzvaného dobrého cholesterolu (HDL) a snižuje se ten špatný (LDL). Foto: Shutterstock

Při potížích s játry

Zařaďte do jídelníčku citrony. Mají silné antiseptické účinky a pomáhají při žlučových kamenech. Příznivě ovlivňují činnost jater také zelené olivy, a to hlavně proto, že podporují vylučování žluči. Navíc tyto středomořské plody obecně prospívají trávení. Potíže s játry mohou zažehnat i zelený hrášek a čerstvá rajčata. Chybu nemá ani červená řepa, například v podobě salátu s křenem a troškou kmínu.

Bolí vás hlava?

I na to vám mohou pomoci některé potraviny. Například káva, tedy jen v případě, že nemáte vysoký tlak. Kofein totiž roztahuje cévy a zlepšuje krevní oběh. Někdy dokáže zastavit dokonce migrénu a téměř spolehlivě působí proti bolestem hlavy vyvolaným náhlým poklesem krevního tlaku. Pokud máte migrénu spojenou s nevolností, vyzkoušejte zázvor. Višně zase díky uvolňujícímu účinku působí při bolestech způsobených napětím svalů. A prý takto fungují, i když je vytáhnete z mrazničky.

Vysoký cholesterol

Víte, že nejlepší je obyčejná cibule? Obsahuje silný antioxidant, který omezuje vznik volných radikálů při spalování nasycených tuků. V důsledku toho roste hladina takzvaného dobrého cholesterolu (HDL) a snižuje se ten špatný (LDL). A nezapomeňte na jablka. Ne nadarmo se říká, že za den je dobré sníst dvě jablka: jedno pro krásu a jedno pro zdraví. Toto populární ovoce, které je dostupné po celý rok, je zdrojem rozpustné vlákniny, hlavně pektinu. Pektin zlepšuje odchod tuků z těla i krve, čímž hladina špatného cholesterolu logicky klesá. Pokud máte rádi avokádo, jste na tom dobře. Tento zajímavý plod obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které hladinu cholesterolu ovlivňují hlavně v dobrém.

Na poruchy trávení

Na průjem spolehlivě zafunguje rozvařená rýže nebo mrkev, a to nejlépe když se konzumují s vodou, ve které byly uvařené. Pomáhají i ostružiny a borůvky. Když máte zácpu, pochutnávejte si více na jablkách, rybízu nebo sušených švestkách. Činnost trávicích orgánů stimuluje i hlávkový salát nebo syrové zelí a kukuřice.

Močové cesty?

Broskev! Má močopudné účinky, uvolňuje a očišťuje ledviny a močové cesty. Podobný efekt mají i čerstvé okurky, které navíc rozpouštějí kyselinu močovou. Trápí-li vás močové kameny, doporučuje se vděčná řeřicha – můžete si ji pěstovat dokonce i na parapetu v panelákovém bytě. Abyste předešli zánětům močových cest a ledvin, je dobré popíjet i šťávu z klikvy.

Ivana Dulková, foto: Shutterstock







Koupit časopis