Vaječníky aneb Nejde jen o potomky, ale i o zdraví
Ženské vaječníky jsou veliké zhruba jako švestka a u dospělé mladé ženy váží asi šest gramů. Svou důležitostí však vydají na celou knihu. Řeč je o vaječnících, bez kterých by žena nebyla ženou a bez nichž by lidstvo pravděpodobně vymřelo.
Vaječník neboli ovarium je párový orgán uložený v malé pánvi po obou stranách dělohy. Je důležitý hlavně ze dvou důvodů. Tím prvním je produkce pohlavních hormonů – estrogenů a gestagenů, které ovlivňují menstruační cyklus. Druhým je skladování ženských pohlavních buněk – tedy vajíček. Ta si hoví ve folikulech, drobných kulovitých útvarech, a čekají, až přijde jejich čas. V průběhu menstruačního cyklu ženy vždy několik z nich zraje, ten největší folikul pak praskne (ovulace) a vajíčko je vyplaveno do vejcovodu. Pokud má štěstí, je oplodněno spermií a vznik nového lidského života je zahájen. Může tomu zabránit antikoncepce, ale také různá onemocnění – k těm nejčastějším patří syndrom polycystických ovarií (PCOS).
Čím dříve na něj přijdete, tím lépe
Pět až deset procent Češek nemůže mít děti, protože nemají ovulaci – zralé vajíčko jednoduše neopustí své pohodlné „lůžko“ a nevydá se na cestu, kde by se mohlo potkat se spermiemi. „Podstatou syndromu polycystických ovarií je nerovnováha v produkci mužských a ženských pohlavních orgánů,“ vysvětluje kolínský gynekolog MUDr. Jiří Dvořák. „Typickými příznaky, které může každá žena zaznamenat, jsou poruchy menstruačního cyklu a zvýšené ochlupení. Pro lékaře je typickou známkou zvýšení hladiny mužských pohlavních hormonů. Diagnózu tedy určí při gynekologické prohlídce a upřesní na základě odběru krve pro určení hladin hormonů a pomocí ultrazvuku.“ Symptomem onemocnění jsou i problémy s plodností. Pro úspěšnou léčbu je však lepší, když je PCOS objeven dřív, než žena začne toužit po miminku. „Ideálně už na první vstupní prohlídce v patnácti letech,“ konstatuje lékař. Léčba spočívá v ovlivnění metabolismu dietou a cvičením. U žen s nadváhou je redukce hmotnosti nejdůležitějším opatřením. Pokud jsou nutné léky, používá se nejčastěji metformin snižující rezistenci k inzulínu a jeho vysoké hladiny (zvýšená hladina inzulínu v krvi je u žen s PCOS častá stejně jako nadváha) v kombinaci s léky navozujícími ovulaci. Pokud konzervativní léčba selže, přicházejí na řadu chirurgové. Ti buď odeberou část vaječníku, nebo provedou tzv. ovariální dribling. Při něm je do vaječníku laparoskopicky několikrát zavedena speciální jehla, která působí na tkáň vysokofrekvenčním proudem.
Nejde jen o potomky
Pro včasnou léčbu nemluví jen potřeba upravit menstruační cyklus a fakt, že téměř každá žena chce mít dříve nebo později potomka. Cílem je také kompenzace dalších závažných poruch, které PCOS provázejí. Ženy, které tímto syndromem trpí, totiž častěji onemocní cukrovkou a poruchami oběhového systému v důsledku aterosklerózy, hrozí jim ve větší míře spánkové apnoea kožní poruchy vyznačující se pigmentací pokožky. A také jsou postiženy vyšším rizikem onemocnění rakoviny děložního těla.
Tlak v břiše nepodceňujte, ale nepanikařte
Slovo nádor způsobuje paniku, už když ho vyslovíte. Avšak dříve, než se začnete děsit, si uvědomte, že s ním není třeba ani v případě jeho nálezu na vaječnících spojovat vždy a nevyhnutelně rakovinu. Nezhoubné nádory – kystomy – se totiž tvoří poměrně často. Rostou pomalu, ale zato značně, někdy dosahují i průměru 20 až 30 cm. Do okolních tkání neprorůstají, ale odtlačují je. Samy je však od maligních, tedy zhoubných nádorů nerozeznáte. „Většina nádorů se chová dlouho bezpříznakově,“ potvrzuje MUDr. Jiří Dvořák. „Mezi nejčastější průvodce však patří pocit plnosti nebo zvětšování objemu břicha.“ Může za ně nejen velikost nádoru, ale také to, že tlačí na ostatní orgány, jako je střevo, močové cesty nebo i krevní cévy. Proto je nutné kystomy operativně odstranit. Vzhledem k tomu, že nemetastázují, operace léčbu ukončí. Avšak zda jde skutečně o kystom, zjistí jedině histologické vyšetření. Podobně „neškodné“ jsou i takzvané ovariální cysty. Vznikají, nedojde-li v průběhu menstruačního cyklu k ovulaci a folikul vyplněný tekutinou dále roste. Mohou v průměru dosáhnout velikosti až 12 cm, avšak zpravidla není ani třeba je operovat. „Cysty jsou často způsobeny hormonálním stavem organismu, pokud se upraví, obvykle zmizí,“ vysvětluje kolínský gynekolog.
Nejsou navíc, když už máme dětí dost?
Jak je vidět, s vaječníky mohou být pěkné starosti. Nebylo by tedy lepší je místo léčby – samozřejmě pokud žena už nechce další děti – odebrat? „To určitě ne,“ usmívá se MUDr. Dvořák. „Dokud jsou hormonálně aktivní, je jejich přítomnost nutná zkrátka proto, aby žena fungovala jako každá jiná v jejím věku. Když jsou vaječníky předčasně odejmuty, dochází dříve k projevům klimakterického syndromu, osteoporózy, k močové inkontinenci a také k problémům v sexuálním, tedy časem pravděpodobně i v osobním životě.“ Pokud se vás tedy lékař před chystanou operací dělohy zeptá, zda nechcete v souvislosti s prevencí rakoviny vzít rovnou i vaječníky, rozmyslete si to. Podle slov doktora Dvořáka to u zdravých žen rozhodně není zapotřebí. Před případnými problémy se můžete chránit spíše zdravým životním stylem, pravidelnými kontrolami u gynekologa a například také užíváním hormonální antikoncepce. Je dávno potvrzeno, že už po čtyřech letech užívání je riziko rakoviny děložního těla a vaječníků o 50 procent nižší.
Text: Irena Bečvářová, foto: Shutterstock