Víte, jak by mělo vaše dítě správně jíst?
Pokud nenabídnete své ratolesti ráno jídlo, vězte, že mu přímo napomáháte k tloustnutí.
České děti nejsou žádní střízlíci. Podle statistik má každé páté dítě v ČR ve školním věku nadváhu a obezitu každé desáté. Alarmující, co říkáte? Předejít problémům spojeným s kily navíc ale můžete správným a vyváženým jídelníčkem. Jak by tedy měl vypadat ideální stravovací režim malého školáka podle odborníků?
Věnujte dětem čas
Nejcennější komodita, kterou mohou rodiče svým dětem věnovat, je čas. Jedině tak budou mít možnost dát svému dítěti pevný základ, a to jak ve výchově, tak v pohybových i stravovacích návycích. Pokud jde o stravu, dítě by se především mělo naučit jíst pravidelně – snídani, svačinu, oběd včetně polévky, odpolední svačinu i večeři. Také pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, kterého je v dnešní době stále méně, je pro dítě nesmírně důležitý. V tom všem by měli jít rodiče svým dětem příkladem. Jezte spolu s dětmi, v klidu a beze spěchu a společně se hýbejte, pravidelně sportujte – jedině tak budou vaše děti v budoucnu fit.
Snídaně je nejdůležitější
Den začněte snídaní! Snídaně je základem dne, i když to ještě stále mnoho lidí podceňuje. Pokud nenabídnete své ratolesti ráno jídlo, vězte, že mu přímo napomáháte k tloustnutí. Hladovění po nočním spánku totiž vede k budování tukových zásob jak u dětí, tak u dospělých. Ranní deficit pak tělo dohání po celý zbytek dne neustálým přijímáním dalšího jídla. Děti jsou navíc bez snídaně ve škole unavené a nesoustředí se na vyučování. Do snídaně zařazujte především mléčné produkty (mléko nebo jogurt), ovoce a dostatek kvalitních zdrojů škrobů, které obsahují například celozrnné cereálie. Z nápojů lze vedle klasického čaje doporučit třeba ředěné ovocné či zeleninové šťávy nebo sójové či kefírové mléko.
Svačina
Při přípravě dopolední svačiny popusťte uzdu své fantazii. Chleba se šunkou proložený salátem a doplněný rajčetem bude dítěti určitě chutnat, a když přidáte ještě ovoce, uvidíte, že odpoledne bude krabička na svačinu určitě prázdná. Nezapomínejte ani na dostatek tekutin, starším dětem přidejte neperlivou vodu nebo džus a mladším třeba mléko.
Oběd aneb Můžete si vybrat
Většina školních jídelen dnes nabízí více variant jídel. Při výběru jídla však s dětmi, nejen těmi mladšími, spolupracujte, ať máte přehled, co vaše dítě jí. Zaměřte se především na sladká či kynutá jídla a uzeniny. Ptejte se dítěte také, jestli mělo polévku, protože dnes už k jídlu ve škole dítě nikdo nenutí, a tak si ji malý strávník často ani nevezme. Je to škoda, polévka dodá tělu kromě potřebných živin také tekutiny.
Odpolední svačina
Na odpolední svačinu někdy zapomínáme, zvláště pokud je pěkné počasí a děti po příchodu ze školy hodí tašku do kouta a spěchají na hřiště. Udělejte si proto čas a nabídněte jim v čase kolem čtvrté odpolední alespoň jablko nebo banán.
Večeře
Vedle snídaně je ve všední den večeře další možností, kdy se můžete najíst společně s dítětem. Při večeři si můžete navíc příjemně popovídat, probrat celý den, zeptat se, co dítě prožilo. Večeře by neměla být příliš těžká a energeticky náročná, patří do ní hlavně kvalitní bílkoviny (například kuřecí nebo rybí maso) a zelenina.
Jak sestavit jídelníček
Jednoduchou pomůckou pro sestavení zdravého jídelníčku pro děti je výživová pyramida. Od varianty pro dospělé se příliš neliší, zohledňuje však především specifické nároky rostoucího organismu dětí. Dítě potřebuje více mléka a mléčných výrobků jako zdroj vápníku pro stavbu kostí. Má také větší potřebu tekutin a vyšší potřebu železa, které je hojně obsaženo v mase, rybách, ale i růžičkové kapustě, brokolici nebo špenátu. Myslet bychom měli i na to, že mnohé děti nemají dostatek fyzické aktivity, a tomuto faktu bychom měli podřídit přísun energie.
Text: Ludmila Brodanská, foto: Shutterstock