Prevence,  Problém a řešení

Jedna z nejoblíbenějších léčivek je právem bez černý!

Staří bylinkáři měli před černým bezem velikou úctu a léčili jím nejenom horečku.

Kromě protizánětlivého účinku a podpory pocení se bezu přisuzuje i mírně protirakovinný efekt. Květ bezu má podle všeho také určitý vliv na zlepšení tvorby mléka při kojení, protože stimuluje některé žlázy k vyšší aktivitě. To by potvrzovalo pozorované snížení cukru v krvi, lehké projímavé účinky a mírná močopudnost po jeho užívání.

Je libo květ, nebo bezinky?

Květ černého bezu obsahuje také množství rutinu, což je název vitaminu P, který dodává cévním stěnám pevnost a pružnost. Hodí se i obsah malého množství vitaminu C na imunitu. Plody dále obsahují i provitamin A. Doporučuji však spíše využívat květ černého bezu, hlavně pro obsah látek stimulujících pocení a tím tlumících horečku. Na tu, ale i na suchý kašel a astma doporučuji kombinaci s květem lípy. Zdá se ale, že i samotný čaj z květu černého bezu podporuje tvorbu řídkého hlenu, kterým se čistí plíce při kašli, chřipce a nemocech z nachlazení. V takovém případě se tento účinek vhodně snoubí s uklidňujícím vlivem bezu.


Z čerstvých plodů se vaří také marmeláda. Když se marmeláda správně připraví, je chutná a zdravá. Při neúspěšném pokusu ale po ní bývá nevolno. Stává se to tehdy, když nejsou plody zcela zralé. Pro jistotu to chce plody dlouze tepelně zpracovávat. Foto: Shutterstock

Na nervy i klouby

Praktické využití květu černého bezu doporučuji i při nejrůznějších neuralgiích, zánětlivých a podrážděných nervech, kde není příčina mechanická. Dobrý je i při bolestech páteře a kloubů. Pro zklidnění předrážděné a vystresované mysli jsem vymyslel směs obsahující dobromysl, kozlík, meduňku, srdečník, mařinku, chmel, bez černý a třezalku. Tato kombinace bylin zlepšuje usínání při nespavosti a stresu, ale neuspává, spíše pomáhá odstranit mikrospánky u dlouhodobě přetíženého mozku.

Jak bez černý sbírat

Pro sušení sbírejte jen květenství, u něhož jen asi třetina je rozvitá. Jinak by vám při sušení vypadla na zem většina důležitého pylu a květ by se zbavil převážné části účinných látek. Po proschnutí květních stopek kvítka sdrhněte a uschovejte v suchu. Měla by mít stále bíložlutou barvu. Občas to je potřeba při skladování překontrolovat. Sbírá a suší se také plod nebo se zpracovává čerstvý. Sušené plody se využívají k přípravě čajů, třeba proti průjmu.

Z plodů se dělá i víno

Z dobře zralých plodů se připravuje špičkové domácí víno. Asi 1 kg plodů (nebo vylisované šťávy z nich) dejte do demižonu a přelijete deseti litry vody s dvěma kilogramy rozpuštěného cukru. Přidejte ušlechtilé portské kvasinky a překryjte hrdlo demižonu vatou nebo celofánem s gumičkou. Zprvu bývá kvašení velice bouřlivé, takže v demižonu nechte prostorovou rezervu (asi 20 procent). Jinak by vám z kvasné zátky vystříkala všechna voda i napěněné kvasinky. Veškeré plovoucí nečistoty je třeba první týden vylovit, aby se na povrchu netvořila plíseň. Po vykvašení přelijte do čistého demižonu a nechte sedimentovat asi rok. Až pak přelijte do lahví. Víno užívejte po malých dávkách při zánětech trojklaného nervu a ostatních neuritidách, bolestech nervového původu, migrénách, ischiasu a uskřinutých nervech a ostatních indikacích bezu.

Text: Andrej Jelínek, foto: Shutterstock







Koupit časopis