Novinky

Proč se lidé líbají?

Když se hrdinové filmu na sebe dlouze podívají a pak se políbí, není třeba nic dodávat. Polibek má totiž v lásce zcela výsadní postavení.

Zamilovaní se dokážou líbat s trochou nadsázky téměř neustále. S délkou vztahu však frekvence polibků klesá. Výjimečné dokonce nejsou ani páry, které se po několika letech soužití už nelíbají vůbec. Ovšem určitě s námi budete souhlasit, že se tak ochuzují o jeden z nejkrásnějších prožitků v mezilidských vztazích.

Rty spojují nejen ústa, ale i duše

Polibek nedoprovází jen lásku mileneckou, ale také mateřskou. A dokonce bývá velmi často vyjádřením náklonnosti a důvěry mezi přáteli. Jde sice jen o jemné doteky rtů na rty nebo tvář, ale i ty stačí k projevu citů. Zůstaňme však u milenců. Vědci už dávno zjistili, proč je líbání tak příjemné. Oblast rtů a jazyka je totiž bohatá na nervová zakončení, a proto i velmi citlivá na doteky. Při líbání ovšem nezapojujeme jen hmat, ale i čich a chuť. Do někoho, kdo nám „nechutná“ a „nevoní“, se prostě zamilujeme jen těžko. Rty a jazyk dokážou ještě něco – jsou citlivé i na ty nejjemnější myšlenkové vibrace a fungují jako prostředníci spojení dvou duší. Jakkoli to možná zní neuvěřitelně, při líbání se dokážeme nejsnáze vcítit do myšlenek a pocitů a druhého člověka. Možná právě to je důvod, proč vzniká čerstvě zamilovanými lidmi zvláštní citové a myšlenkové souznění. Jen si vzpomeňte, stoprocentně jste to sami zažili. Líbání zvyšuje úroveň citů a umožní nám dosáhnout porozumění na mnohem hlubší úrovni, než by to dokázala slova. Může nám tak dopřát duševní spojení, který svými kvalitami nezřídka předčí i samotný sex. Naproti tomu lidé, kteří se líbají neradi, bývají většinou extrémně uzavření a bojí se partnerovi zcela odevzdat. Anebo před ním možná něco skrývají.

Při předehře polibky nevynechte

V milostném životě má líbání zcela nezastupitelné místo. Pro muže i ženy představuje jeden z nejvzrušivějších podnětů. Rty, ústa a jazyk totiž patří mezi nejdůležitější erotogenní zóny lidského těla. Ženy navíc podle vědců spojují hluboko ve svém podvědomí pronikání jazyka do úst s pronikáním penisu do pochvy. Líbání je tedy kvalitně připravuje na pohlavní styk, který může následovat. Utvrzuje je rovněž v tom, že jsou přitažlivé a žádoucí, což hraje v prožívání sexu důležitou roli. Při problémech se vzrušivostí nebo dosahováním orgasmu může být tedy líbání zařazené do předehry báječným lékařem. Zdá se vám to trochu přitažené za vlasy? Ale není. Při líbání probíhá v těle řada změn. Nadledvinky začínají vylučovat adrenalin, stoupá krevní tlak, zrychluje se dech a rychleji bije i srdce. Zároveň se v mozku začínají uvolňovat endorfiny, které zlepšují náladu a snižují negativní účinky stresu. Zajímavé je, že změny v organismu slabšího a silnějšího pohlaví jsou jiné. Zatímco muži reagují v podstatě stejně, ať se líbají s partnerkou nebo přitažlivou ženou, organismus žen reaguje zpravidla jen protějšky, do nichž jsou zamilovány.


Průměrný člověk za svůj život prolíbá asi 110 000 minut. Tedy přibližně 76 dní. Nejčastěji se podle očekávání líbají Francouzi. Naproti tomu Eskymáci, Laponci a Polynésané používají jen prapůvodní formu polibku – třou si o sebe nosy a vzájemně se očichávají. Líbání používají výhradně k léčebným účinkům – totiž ke zmírnění bolesti v líbané části těla. Nejčastěji se líbají jižní národy, naopak Japonci spojují polibek téměř výhradně s milostnou předehrou. Foto: Shutterstock

Kam nejlépe líbat? Na rty a pak…

Ideálním místem pro polibky jsou erotogenní zóny. Zejména ženy milují dráždění rty a jazykem na citlivých bradavkách. Některým to dokonce stačí, aby dosáhly orgasmu. Ovšem podobně je na tom i řada mužů. Velké procento obou pohlaví vzrušuje líbání za uši, na krk, břicho, vnitřní stranu stehen a samozřejmě i na genitálie. Velice příjemné jsou polibky na místa, na kterých je velmi slabá pokožka. Kromě rtů to jsou oční víčka, spánky, hřbety rukou, podkolenní a loketní jamky. Iniciativě se však meze nekladou, v lásce a sexu je vždy normální to, co se líbí oběma partnerům.

Je dobré i pro zdraví

Líbání není jen příjemné, ale má příznivý vliv i na naše zdraví. Dochází totiž k intenzivní výměně slin a s nimi i celé řady bacilů a bakterií. Zní to sice hrozivě, ale bát se ničeho nemusíme. Na malé množství bakterií lidské tělo reaguje jako na očkování. Imunitní systém prožívá jakýsi trénink, a tím zvyšuje i svou odolnost vůči nemocem. Líbání by dokonce mohlo mít vliv na naši štíhlou linii. Při vášnivém polibku je totiž zapojeno až 38 obličejových svalů. Ovšem tady naděje na bezesporu zajímavou redukční terapii končí. Za jednu minutu totiž spálíme jen asi čtyři kalorie (14 kJ). Po konzumaci šlehačkového dortu bychom se tedy museli líbat více než hodinu a půl.

Text: Irena Bečvářová, foto: Shutterstock







Koupit časopis