Proč ne a ne zhubnout aneb Hubnutí začíná v hlavě!
Vzpomínáte, jak vám bylo pokaždé, když jste se rozhodli držet nějakou tvrdou a opravdu zaručenou dietu? Měli jste hlad. Strašný mučivý hlad, který vám pronikal do vědomí silněji než cokoli jiného. Možná jste to zvládli, ale bylo třeba skutečně takto trpět?
Když jste se postavili na váhu, měli jste obrovskou radost. Váha šla dolů! Na druhou stranu jste si připadali strašně podvedeni. Proč právě vy musíte kvůli postavě zažívat taková muka? A navíc jste se brzy cítili slabí, unavení a k ničemu. Dost možná, že jste to hrozné omezování už prostě nevydrželi a vzali jste si „jen něco malého pro chuť“. Kolikrát jste se přistihli u toho, že závidíte všem štíhlým lidem na světě: „Mám pocit, že právě díky dietám jsem tlustá, slabá a vyčerpaná.“ „Hledám dietu, při které bych tolik netrpěla“ „Vím, že sama už ten věčný zápas s kilogramy nemůžu vyhrát!“ To jsou nejčastější výroky zoufalých žen, které společně dělají jednu základní chybu – odepírají si jídlo, které milují, nebo se snaží jíst ještě méně než vrabec. To je ale úplně ten nejjednodušší způsob, jak začít doopravdy nenávidět postavu, ve které žijete. Strádáním totiž sice zhubnete, ale jen na chvilku.
Jídlu se neubráníte
Představte si, že se chystáte na dovolenou. Jedete vlastním vozem. Máte připraveny peníze, opalovací krémy, spoustu plavek a oblečení a pro jistotu i mapy. Vše naskládáte do auta, usednete za volant a otočíte klíčkem. A nic se nestane – nemáte palivo. Bez něj vůz nepojede. A naprosto stejně nemůžete ani vy žít bez jídla. První, co uděláte, když váš mozek přestane snášet věčné pokyny, je, že půjdete k lednici a doslova ji vyprázdníte. A totéž uděláte třeba zase za tři dny nebo za týden. Taková dieta však nemá smysl.
Bude vám vše jedno
Jestliže jste takoví bojovníci, že vydržíte téměř nejíst a trpět, zdolá vás nakonec únava. Najednou vám začne být všechno fuk. Budete příliš unavení na to, abyste něco plánovali, změnili se, začali chodit cvičit a vůbec měli nějaký důvod k hubnutí. Tahle apatie má svůj důvod. Vaše tělo se totiž naučilo vyjít s minimem energie. Metabolismus se zpomalil a začal si hledat nové zdroje, z nichž by si mohl prát potřebnou sílu. Najít ji však může pouze ve svalech. Začnete tedy doslova požírat sami sebe. Jenže pud sebezáchovy vám nedovolí jen tak umřít. Zkoumá tedy možné varianty, kde získat palivo, se kterým by mohl vyjít ve špatných časech. A objeví je v tuku. Začne jej tedy ukládat místo svalů, které se mu ukázaly jako nepodstatné a může je oželet.
Platíte jen další špeky
Pokud všechny ty předchozí hrůzy vydržíte, nakonec opravdu zhubnete – ztratíte hodně vody a svalů. Jenže pak začnete – spokojeni s tím, že jste tu hrůzu dokázali vydržet – znovu jíst. A vystresované tělo začne dál ukládat tuk. Svaly samy „nenaskočí“, ty musíte pracně vytvořit a pečlivě je udržovat. Naproti tomu tuk získáte snadno. „A to je důvod, proč většina lidí svá původní kila přibere zpátky. Ale nejen to – cítí se často také mnohem hůř a zdá se jim, že jsou ještě neforemnější než kdykoli dříve. To vše proto, že když zhubnete a pak naberete ztracenou hmotnost zpět, jste opravdu ještě tlustší a slabší než dříve,“ vysvětluje Kateřina Havelková.
Jak z toho ven aneb Oklamejte svůj mozek
V prvé řadě si uvědomte, že vaše tělo existuje jen díky jídlu. Máte tedy jedinou možnost – zaměstnat mozek natolik, aby na jídlo nemyslel jindy, než když je to opravdu potřeba. Tady je několik tipů:
ZABAVTE SE: Zvolte si jednu denní dobu, kdy jíte jen ze zvyku – třeba odpolední mlsání. Místo jídla se teď pusťte do nějaké činnosti, která vás baví – pusťte si film, čtěte, pečujte o květiny… Není nic, co by bylo bláznivější než bezdůvodně jíst.
STRES: Prásknout dveřmi, vybalit čokoládu a zklidnit nervy. Stres lze ale vyhnat i jinak. Účinné je utéci mu, nebo alespoň hodně rychle odejít. Tělesná aktivita totiž dokáže oslabit příčiny mírné deprese. Pomáhá i zakřičet si.
CHOĎTE BRZY SPÁT: Tělo, které málo odpočívá, musí jíst, aby získalo dostatek energie. Ponocujete-li, musíte se zaměstnat něčím, při čemž vám k jídlu nezbude čas. A televize to určitě není.
ŽVÝKAČKY: Nastražte je, kam se dá – do kuchyně, kabelky, šuplíků v kanceláři i do auta. Jakmile dostanete na něco chuť, sáhněte jednoduše po nejbližší žvýkačce (bez cukru!). Žvýkejte třeba i při vaření, aspoň nebudete ochutnávat.
ZVOLTE SI ŽIDLI: Jste-li zvyklá nosit si jídlo, kamkoli se hnete, je to velký malér. Proto si doma vyhraďte ke stravování jen jedinou místnost a jednu židli. Slibte si, že jinde než zde jíst nebudete, a dodržujte to minimálně v prvních týdnech hubnutí.
Text: Irena Bečvářová, foto: Shutterstock