Pleť bez chybičky
Když víte, jak na to, nemusí být ani akné větším problémem. Existuje celá řada metod, jak jeho projevy zmírnit, či je dokonce je úplně vyléčit.
Pokud by bylo možné vyléčit akné pouze s pomocí kosmetických přípravků, pravděpodobně by jím dnes již nikdo netrpěl, protože pod výrobky slibujícími vyléčení těchto příznaků se prohýbají pulty lékáren i drogerií. Bohužel každý, kdo se s akné setkal osobně nebo ve svém okolí, ví, že jeho léčba vyžaduje mnohem více.
Jak na mastnou pleť
Z hlediska vzniku akné je riziková hlavně mastná pleť. Jde o pleť se zvýšenou činností mazových žláz a se zvláštní, jakoby zhrublou strukturou připomínající povrch pomerančové kůry. Póry kůže jsou zvětšené, otevřené, mohou být ale i uzavřené černými tečkami, takzvanými komedony. Zanícené pupínky se vyskytují jen výjimečně. Péčeo mastnou pleť vyžaduje především jemnost. Přestože je tato pleť viditelně mastnější, nejedná se ještě o onemocnění jako takové – mluvíme pouze o mastném typu pleti.
Hlavně zklidnění
Cílem ošetřování mastné pleti by mělo být celkové zklidnění pokožky a péče, která ji povzbudí k návratu směrem k normální činnosti mazových žláz. Tohoto efektu dosáhneme používáním speciálních kosmetických přípravků určených pro péči o mastnou pleť. Takovéto prostředky by neměly obsahovat alkohol – jejich tišící a hojivý efekt by měl spočívat především v obsahu léčivých rostlinných silic.
Máte sklony k akné?
Pokud máte sklony k tvorbě nepříjemných pupínků, je možné, že máte typ pleti nazývaný odborníky aknózní.Tento typ pleti je už možné označit za projev onemocnění – na kůži je jasně patrný projev zvýšené činnosti mazových žláz. Obsah jednotlivých mazových žláz se tlačí do povrchu kůže, ale jejich vyprázdnění brání zvýšená rohovitost pokožky. To má za následek jak zanícení kůže, tak i biochemické změny v zadržovaném mazu. Může se pak stát, že kůže je doslova posetá černými tečkami a zčervenalými nebo zhnisanými pupínky, které mohou podle stupně postižení přecházet až v kožní abscesy. Aknózní pleť může být kromě jiného i důsledkem hormonálních změn nebo poruch.
Opět hormony
Hormonální poruchou v případě akné rozumíme zvýšenou tvorbu mužských pohlavních hormonů androgenů, a to i u žen, nebo jejich nerovnováhu v poměru k ženským pohlavním hormonům. Tato nerovnováha se odrazí na kůži právě v podobě akné. Bude-li vám jako příčina akné diagnostikována právě hormonální nerovnováha, máte tyto možnosti:
- léčbu pomocí hormonální antikoncepce,
- léčbu pomocí antibiotik,
- alternativní léčbu zaměřenou na normalizaci tvorby hormonů přírodní cestou.
Čisté tělo – čistá pleť
V případě, že vám budou jako nejpravděpodobnější příčina vzniku akné diagnostikovány chronické trávicí problémy, máte velké štěstí. Poruchy látkové výměny jsou totiž vůbec nejčastější příčinou vzniku akné a návrat ke zdraví nemusí v tomto případě trvat dlouho. V zásadě velmi jednoduchou léčbou je zde celková detoxikace organismu, protože v daném případě jsou to právě toxické látky, které zahltily organismus a kterých se nyní tělo zoufale snaží „zbavit“ nouzovým průchodem přes kůži. Vybírat si dnes můžete z řady prostředků, o pomoc požádat lékaře, lékárníky nebo bylináře.
Volba kosmetiky
Při péči o pleť se sklony k akné jde o tominimalizovat možnosti vzniku zánětlivých procesů na kůži. Důležité je i mírné vysušování pokožky a její zklidňování. Kosmetické prostředky by proto měly obsahovat rostlinné silice zabraňující zanícení, například šalvěj, tymián, mateřídouška, čajovník, myrha, a také silice s vysušujícími účinky. Nejvíce jich obsahuje jalovec, cypřiš, bergamot nebo cedr.
Hydratace a čištění
Při péči o aknózní pleť nesmějí chybět ani hydratační a zklidňující složky. V rámci nadstandardní domácí péče lze doporučit aplikaci vysušujících a antiseptických pleťových masek. Neméně důležitou součástí péče o aknózní pleť je také pravidelné hloubkové čištění, které by se ale v tomto případě mělo dít pouze rukou odborníka, aby nedocházelo k rozšiřování infekce na kůži.
Text: Anna Skalská, foto: Shutterstock
4 věci, které byste měli vědět
- Většina dospívajících má sice s akné zkušenosti, ale tento problém se týká i dospělých. Akné má tří až pět procent žen a asi jedno procento mužů po 25. roce trápí toto onemocnění bez ohledu na to, jak vypadala jejich pokožka v pubertě.
- Akné není projevem nedostatečné hygieny, jak se občas tvrdí. Hlavním důvodem výskytu akné je zvýšená tvorba kožního mazu, vrozená dispozice, psychika i vliv životního stylu a prostředí.
- Dříve se k ošetření akné používaly přípravky, jejichž hlavní složkou byl například koncentrovanější alkohol. Tato léčba však přinášela jen krátkodobý efekt, protože nadměrné odmaštění „spouští“ ochranné regulační mechanismy kůže, které způsobí ještě větší produkci kožního mazu.
- V rozumné míře nemá slunce zásadní vliv na projevy akné. Při dlouhodobém pobytu na slunci je však lépe chránit pleť nemastnými přípravky s vyšším UV filtrem.