Pohyb a kondice,  Prevence

Vyrážíme k vodě aneb Plavání prospívá tělu od hlavy až k patě!

Koupání a plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám. Pro tělo představují osvěžení a velmi přirozenou formu pohybu. Jako mnoho dalších aktivit mají ale i vodní radovánky určitá rizika – a ta bychom neměli v záplavě radosti z koupací sezony podceňovat.

Zatímco koupání je spíš cestou k příjemnému ochlazení v horkých dnech a příležitostí k uvolnění a zábavě, plavání má pro tělo přínosy na více frontách. Rozhýbání těla ztuhlého po celodenním sezení nebo stání probíhá ve vodě velmi přirozeně. Plaváním se dá posilovat svalstvo celého těla, trénovat koordinace, hubnout i zlepšovat kapacita plic. Tento druh pohybu prospívá také kardiovaskulárnímu systému. Voda navíc tělo nadlehčuje a snižuje zátěž kloubů, proto je plavání vhodné i pro osoby s nadváhou, které jinak mohou mít s pohybem problémy. Odborníci vyzdvihují také uvolnění svalových a vazivových struktur. Před plaváním byste se ale měli vždy důkladně rozhýbat – nejprve na suchu a poté rozplaváním ve vodě. Důležité je také plavat technicky správně. Největší chybou je plavání s hlavou nad vodou, když plaveme tzv. prsa. Hlava se dostává do záklonu a dochází k přetěžování krční páteře. Lidé takto plavou především z důvodu lepší orientace a nesprávné metodiky při nácviku. Je ale potřeba se smířit s tím, že si namočíme hlavu, protože ta by měla vždy být při výdechu pod vodou.

Kila půjdou dolů, plavat ale musíte pravidelně

Z plavání ovšem neprofituje jen tělo, jde o činnost, která příznivě povzbudí také psychiku. Radost z pohybu a celkové relaxace dokáže patřičně zlepšit náladu a odbourat stres. Úsměv na tváři mohou vyvolat také shozené kilogramy, ke kterým dopomůže právě pravidelné plavání. Pohybem ve vodě je možné spálit mnohonásobně více kalorií než například chůzí, ale vše závisí samozřejmě na způsobu plavání, intenzitě pohybu i uplavané vzdálenosti.

Každý, komu záleží na tom, v čem se koupe, dělá dobře, a kvalita vody by pro plavce i rodiče koupajících se dětí měla být jednou z priorit. Špatná kvalita vody totiž může způsobit širokou škálu zdravotních problémů – od vyrážky a průjmu až po zánět nosních dutin nebo zánět spojivek. Foto: Shutterstock

Nic není bez rizika

Co se týče rizik, vodní aktivity budou ve většině případu tak nebezpečné, jak sami dovolíme. Nebezpečí spočívá například v přecenění vlastních sil nebo nerespektování základních pravidel pro pohyb ve vodě. I zdatný plavec se může v silném proudu při koupání v řece vyčerpat a dostat do ohrožení. Obzvlášť rizikové je koupání pod jezy, kde proud může plavce snadno stáhnout pod hladinu. Nikdy bychom také neměli skákat do vody, o které nevíme, jak je hluboká nebo zda se v ní nenacházejí překážky, do kterých bychom při skoku mohli narazit. Rizikové může být také koupání ve špinavé vodě. Každý, komu záleží na tom, v čem se koupe, dělá dobře, a kvalita vody by pro plavce i rodiče koupajících se dětí měla být jednou z priorit. Špatná kvalita vody totiž může způsobit širokou škálu zdravotních problémů – od vyrážky a průjmu až po zánět nosních dutin nebo zánět spojivek. Příčinou mohou být mikroorganismy, které se ve vodě přemnoží vlivem počasí nebo nesprávné péče o vodu. Zatímco přírodní nádrže a rybníky často v létě bojují se sinicemi, které vyvolávají alergické reakce, bazény a koupaliště to naopak s dezinfekcí vody někdy přehánějí. Pokud se použije příliš mnoho chloru, z bazénu odcházíme s podrážděnou a vysušenou pokožkou a palčivým pocitem v očích. Nedostatečně ošetřená voda se naopak stává zázemím pro bakterie, které mohou vyvolat například kožní infekce nebo gynekologické záněty.

Vodu si dopředu prověřte

Kvalitu vody v přírodních nádržích, rybnících či přehradách můžete sledovat na internetových stránkách hygienických stanic a ministerstva zdravotnictví. Při hledání co nejčistších vodních ploch možná narazíte na informace o koupání v tzv. biotopu (biotopovém koupališti). Jedná se o přírodní koupaliště, kde se voda neošetřuje chemicky, ale využívá se její biologicky daná čisticí schopnost pomocí vodních rostlin a filtračních lagun. Pokud letos budete chtít tento druh „vody“ poprvé vyzkoušet, můžete vybírat přibližně z dvacítky biotopových koupališť po celé republice. Ať už se budete rekreovat u „biotopu“ nebo u nejbližšího bazénu, mějte na paměti, že plavec se může spálit i pod vodou. Voděodolné opalovací krémy a pravidelné mazání na břehu, kde je kvůli odrazu slunce od vodní hladiny zvýšené riziko spálení, jsou základními kroky v péči o kůži v letním období.

Voda pro každého

Plavání je vhodné pro všechny věkové kategorie. U dětí bychom měli dbát na to, aby již od útlého věku plavaly technicky správně. Pro seniory je plavání vhodným způsobem, jak podpořit pohyblivost, pro osoby po úrazech je zase vhodné pro zlepšení stavu v rámci rekonvalescence. Plavání se nemusí obávat ani ženy během těhotenství. Aktivita, při které tělo nečelí otřesům či prudkým pohybům jako při jiných sportech, pomáhá udržovat dobrou kondici a protahovat i uvolňovat svaly. Pohyb ve vodě je v těhotenství lepší pojmout celkově klidněji a kvůli bezpečnosti volit spíš bazény s pravidelně kontrolovanou kvalitou vody než rybníky a řeky. Vhodnou pomůckou mohou být také speciální tampony na plavání, které těhotnou ženu chrání před gynekologickými záněty.

Text: Jana Brodanská, foto: Shutterstock a archiv redakce







Koupit časopis