Prevence,  Problém a řešení

Rostlina, která vám spraví chuť

Český název zeměžluč nezní moc libozvučně, a tak bychom za ním nejspíš nehledali hezkou a něžnou rostlinku s červenorůžovými květy. Jinak ovšem jméno přesně vyjadřuje to, že je hořká jako žluč. Ale právě to ji předurčuje k léčbě zažívacích potíží.

Bylina obsahuje především hořčiny, proto má tak výrazně hořkou, někdo by řekl až odporně hořkou chuť. Zeměžluč (Centaurium erythraea) je jako léčivka známá už od pradávna. Latinské jméno Centaurium je odvozeno buď od bylinkáře Centaura Chirona, který jako první poznal její léčebné schopnosti, nebo vzniklo spojením slov centum (sto) a aurum (zlato). Podle legendy kdysi jeden boháč sužovaný horečkou slíbil tisíc zlatých tomu, kdo mu přinese bylinu, která ho vyléčí. Správně tušíte, že to byla zeměžluč, které se od té doby říká také koření tisícizlatové. K odstraňování různých neduhů, především zažívacího rázu, slouží zeměžluč dodnes.

Při sběru buďte opatrní

Ne proto, že by vám rostlina ublížila, ale naopak vy byste mohli ublížit jí. Zeměžluč lékařská, jinak také zvaná okolíkatá či hořká, je u nás zatím hodnocena pouze v Červeném seznamu cévnatých rostlin jako druh vyžadující pozornost. U našich německých nebo polských sousedů je naopak druhem chráněným a bylo by více než žádoucí, aby se tak stalo i v naší republice. Zeměžluči totiž povážlivě ubývá, za což do značné míry mohou nezodpovědní sběrači, kteří ji vytrhávají i s mělkými kořínky a nenechávají na místě alespoň několik jedinců na vysemenění. I proto je mnohem výhodnější a hlavně ohleduplnější, když si zeměžluč za pár korun koupíme v obchodech s bylinkami, pro léčebné využití se totiž speciálně pěstuje. Pokud už se rozhodneme, že si ji nasbíráme sami, pak ji musíme vždy stříhat – nikoliv trhat – pouze v horní části kvetoucí natě. Jedině tak bude mít rostlina šanci na to, aby v sezoně ještě alespoň jednou vykvetla a následně se i vysemenila. Zeměžluč má v přírodě důležitou funkci: protože je velmi citlivá na kvalitu podloží, stává se indikátorem jakosti spodní vody.

Zeměžluč zlepšuje trávení, odstraňuje takzvané pálení žáhy a říhání, léčí „zkažený“ žaludek a především upravuje vylučování žaludečních šťáv. Foto: Shutterstock

Slavte se zeměžlučí

Vánoce, Velikonoce, svátky, narozeniny, svatby, někdy i rozvody, zkrátka důvodů k oslavám se během roku najde víc než dost. Stoly se většinou prohýbají pod množstvím nejrůznějších dobrot a pití. Někteří jedinci takové hodování přežijí bez úhony, jiní se ze zažívacích potíží vzpamatovávají i několik dní. A právě oni by měli mít po ruce zeměžluč, respektive přípravek vyrobený z ní a z dalších bylin, například čaj, čajový koncentrát, který přípravu nápoje usnadní a urychlí, nebo tinkturu. Zeměžluč zlepšuje trávení, odstraňuje takzvané pálení žáhy a říhání, léčí „zkažený“ žaludek, a především upravuje vylučování žaludečních šťáv. Právě tím všestranně posiluje žaludek a zároveň příznivě ovlivňuje játra, žlučník, dvanácterník, napomáhá peristaltice střev a upravuje stolici. Droga má i další kladné zdravotní účinky: podporuje činnost sleziny, tvorbu červených krvinek a zlepšuje krevní oběh. Opatrní ale musí být lidé s vysokým krevním tlakem, protože zeměžluč ho mírně zvyšuje.

Text: Anežka Kollmannová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Několik receptů

Domácí tinktura

Účinky má obdobné jako čaj, ale spotřeba je mnohem nižší, ovšem pro děti a mladistvé, stejně jako pro těhotné a kojící ženy, není vhodná. Výroba je jednoduchá. Do půllitru kvalitního 40% alkoholu, například vodky nebo domácí pálenky, naložte větší hrst čerstvě nastříhaných květů i s natí, použít můžete i sušenou drogu. Nádobu uzavřete a dejte na teplé místo alespoň na tři týdny louhovat, nezapomínejte protřepávat. Nakonec sceďte přes plátýnko a nalijte do tmavé sklenice. Při potížích stačí užít jednu čajovou lžičku. Tato tinktura je vlastně takový domácí cholagol, který vás přijde levněji než ten z lékárny.

Na vlasy i na kůži

Když vám padají vlasy či se vám nadměrně mastí nebo obojí najednou, vyzkoušejte přeliv z kopřivy, heřmánku a zeměžluči. Bylinky smíchejte a zalijte horkou vodou – můžete nechat i krátce povařit. Po úplném vychladnutí sceďte a odvarem si přelévejte vlasy, ovšem až po umytí. Přeliv můžete i lehce vmasírovat do pokožky hlavy. Pak už není třeba oplachovat. Zeměžluč výtečně poslouží také při poranění kůže. Stačí si z ní připravit hojivé obklady a tinktury, které dezinfikují pokožku a napomáhají rychlejšímu hojení.







Koupit časopis