Jídelníčkem proti zácpě
Podle lékařů patří zácpa mezi problémy, které snižují kvalitu života. Přitom běžné zácpy se můžete zbavit například jen pouhou úpravou životosprávy. Co dalšího můžete vyzkoušet?
Bolesti břicha, nadýmání, chce se vám na záchod, ale výsledek žádný. Taková zácpa umí opravdu znepříjemnit život. O zácpě se mluví jako o civilizační chorobě, ale vězte, že trápila už starověké Číňany a Egypťany. Léčbou zácpy se zabývali také Hippokrates a Avicena, protože pravidelné vyprazdňování bylo ve starověku považováno za známku pevného zdraví. Dnes trpí zácpou čtvrtina obyvatel rozvinuté části planety, a to především v důsledku sedavého způsobu života, nedostatku pohybu a nesprávně sestaveného jídelníčku, ve kterém převládá bílé pečivo a maso, a naopak je v něm nedostatečně zastoupena vláknina a potřebný příjem tekutin. Zajímavé je, že zácpou trpí častěji ženy než muži a její výskyt se zvyšuje s věkem.
Není zácpa jako zácpa
Vzhledem k tomu, že u každého z nás je četnost a charakter vyprazdňování individuální, je i pojem zácpa velmi subjektivní. Za zácpu je považováno celé spektrum obtíží, nejen nízká frekvence vyprazdňování, ale i obtížné či bolestivé vyprazdňování, příliš tuhá stolice nebo pocit nedokonalého vyprazdňování. Lékařská praxe rozlišuje několik druhů zácpy. První vzniká náhle a je doprovázena nadýmáním, bolestmi břicha a nevolností a se označuje jako akutní. Je velmi důležité věnovat jí pozornost, protože by mohla být příznakem náhlé břišní příhody, střevní neprůchodnosti nebo zánětu slepého střeva. Další zácpou je symptomatická, která je doprovodným jevem jiných nemocí. Velmi často se objevuje u depresí, úzkostí, potravinových alergií, diabetu nebo poruch štítné žlázy. Doprovází také užívání některých léků, jako například morfinu, atropinu a léků na vysoký krevní tlak. Často vyvolává zácpu i strach z bolestivého vyprazdňování, které mohou způsobit například zanícené hemoroidy. Ovšem nejčastějším typem zácpy je funkční, která tvoří až 95 procent případů, přičemž častěji trápí ženy. Zpravidla vzniká potlačováním nucení na stolici v kombinaci s nevhodným životním stylem. Svou roli hraje také málo pohybu, stres, nevhodné složení stravy – rychlá občerstvení, ale i nízký kalorický příjem, nedostatek tekutin nebo pití nevhodných nápojů, jako jsou káva a černý čaj, ale také uspěchané tempo a psychická nepohoda pramenící z osobních nebo pracovních problémů.
Nedejte jí šanci
Patříte-li mezi ty, které zácpa občas potrápí, zkuste na ni vyzrát prevencí, tedy změnou životního režimu a dietními opatřeními. Za prvé upravte svůj jídelníček. Jezte pravidelně malé porce a den zahajte snídaní, do které zařaďte vlákninu, jež se postará o zrychlení střevního pohybu a také dokáže zvětšit objem stolice. Dopřejte si vločky, ovoce, celozrnný chléb a pečivo. Můžete také vyzkoušet osvědčený tip – vypití sklenice vlažné vody nebo džusu ráno nalačno. Po zbytek dne ale už pijte čisté neperlivé vody. Úplně zapomeňte na fast foody a jídlo snědené v letu na ulici. Vyhýbejte se čokoládě, sladkému pečivu, kořeněným uzeninám, majonézám, tatarkám, ostrým jídlům a samozřejmě také alkoholu, silnému čaji a kávě. A nezapomínejte ani na úpravu životosprávy – hodně spěte, jezte v klidu a vyhýbejte se stresu. Možná vás to pobaví, ale jedním z preventivních opatření, ale i dosažitelným prostředkem na odstranění zácpy je i takzvaný nácvik vyprazdňovacího reflexu. Zjednodušeně řečeno: když se vám bude chtít jít na záchod, běžte, protože zadržování stolice je tím nejhorším, co můžete svému zažívání a pravidelnému vyprazdňování udělat. I vyprazdňování by však mělo mít svůj řád, a proto je dobré naučit se chodit na záchod v pravidelný čas, a to nejlépe ráno.
Které potraviny mají přednost
Pro podporu trávení a pravidelného vyprazdňování doporučují odborníci zařadit do jídelníčku také jižní ovoce – pomeranče, citrony, mandarinky, ananas, hroznové víno, ale také fíky, sušené ovoce jako švestky, meruňky, datle, hrušky a dostatek zeleniny, vynikající je kysané zelí, a to i s jeho šťávou, kterou také vypijte. Neocenitelnými pomocníky jsou samozřejmě kysané mléčné výrobky, kysaná mléka, tedy ta, která obsahují prospěšné střevní bakterie – probiotika. Ta pozitivně ovlivňují střevní mikroflóru a tím pozitivně podporují i trávení, ale také střevní peristaltiku, zvětšují objem stolice a působí proti jejímu ztuhnutí, kromě toho podporují imunitní systém a brání růstu choroboplodných bakterií. Nezapomínejte ani na dostatečný přísun vitaminu a minerálů, aby tělo mohlo správně fungovat.
Pomoc z přírody
Mezi účinná přírodní projímadla patří například rostlinné přípravky z aloe, nejlépe čerstvá šťáva s kousky aloe, ale na podporu trávení můžete vyzkoušet něco ze stále populárnější kategorie takzvaných zelených potravin – mladý ječmen nebo přípravky ze sladkovodní řasy Chlorelly pyrenoidasy. Dáváte-li přednost bylinné léčbě, můžete sáhnout například po semenech jitrocele kopinatého, která ve střevech nabobtnají až na desetinásobek původní velikosti, takže podpoří pohyb střev a sliz, který obsahují, zase obohatí stolici. Nebo si vyrobte macerát ze lnu setého, dvě polévkové lžíce semen zalijte vodou nebo mlékem, a to zhruba dvě hodiny před použitím. Je dobré využít celá semena, která mají projímavý účinek a obsahují také potřebný sliz. Na podporu trávení, zklidnění nadýmání a pálení žáhy si přidávejte do jídel libeček, ale pozor – je velmi aromatický, takže s ním nakládejte opatrně.
Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock
Pomoc z lékárny
Pokud by vám jídlo nedopřálo kýžený okamžik vyprázdnění, můžete sáhnout i po některých z projímadel z lékárny. Nejčastěji užívaná jsou kontaktní laxativa, což jsou látky, které svým účinkem působí přímo na střevní stěnu a způsobují zrychlení střevní peristaltiky a omezují vstřebávání vody a minerálů ze střeva. Jejich nevýhodou je, že se téměř vždy jedná o návykové látky, jejichž účinek se časem snižuje a při nadužívání mohou poškodit nervové zásobení střeva a tím nevratně zničit jeho funkci. Z přírodních látek jsou nejznámější senesové listy, Regulax nebo Properistol. Mnohem šetrnější jsou osmotická laxativa, jejichž efekt je mnohem přirozenější. K nejosvědčenějším osmotickým projímadlům patří laktulóza. Jde o synteticky vyráběný disacharid, přičemž výchozí surovinou je laktóza. Laktulóza se štěpí až v tlustém střevě, přičemž vznikají nízkomolekulární organické kyseliny – mléčná a octová. Tím se snižuje pH střevního obsahu a současně zvyšuje jeho osmotická aktivita. Proto se do tlustého střeva reabsorbuje voda, a tak dochází ke zvětšení stolice, jejímu změkčení a navíc k podpoře pohybů střeva.