Těhotné: co vás čeká u lékaře?
Malý průvodce vyšetřeními, která by měly nastávající maminky absolvovat u svých lékařů.
Jste unavenější, ospalá, je vám nevolno, máte citlivější a jakoby plnější prsa a možná vás i pálí žáha. Pokud přemýšlíte, zda by tyto fyzické příznaky mohly mít něco společného s počátkem těhotenství, jste na správné cestě. Skutečně by mohly. A také řada dalších příznaků psychických, jako např. podráždění, výkyvy nálady, obavy, ale i radost. Jistotu, že čekáte miminko, vám však může poskytnout jen lékař.
Jak často chodit k lékaři
Přijdete-li ke gynekologovi s tím, že jste asi těhotná, ze všeho nejdřív vás vyšetří − stejně jako při kterékoli jiné prohlídce. Jestliže zjistí těhotenství, potvrdí je ještě ultrazvukem. Ten mu také jednoznačně prozradí, zda čekáte jedno dítě nebo třeba dvojčata a zda je oplodněné vajíčko skutečně v děloze. Kromě toho vás samozřejmě také zevrubně vyzpovídá – bude chtít vědět vše o vašem zdraví, ale také například o zdraví vašich rodičů. Po této první návštěvě uvidíte gynekologa ještě nejméně osmkrát. Až do 36. týdne totiž budete totiž chodit na kontrolu jednou za čtyři týdny. Při každém vyšetření vás sestřička zváží, změří vám tlak, vyšetří moč a zkontroluje, zda vám neotékají končetiny. Lékař si s vámi pohovoří o tom, jak se cítíte. A také vás vaginálně vás vyšetří – musí zkontrolovat stav poševního prostředí i porodních cest. Měří rovněž velikost dělohy, která mu napoví, zda má vaše těhotenství normální průběh.
Ve třetím měsíci těhotenství
Jakmile zjistíte, že budete maminkou, měla byste navštívit také praktického lékaře. Ten prověří váš celkový zdravotní stav a informuje o něm gynekologa. Většinou napíše zprávu, kterou musíte sama gynekologovi předat. Vyšetření je nutné, protože například pozdní diagnóza onemocnění štítné žlázy, srdce či ledvin by mohla vést k poškození plodu a dokonce i k ohrožení života těhotné ženy. Praktický lékař rovněž zašle vzorek vaší krve k vyšetření na žloutenku typu B, syfilis a HIV. Ve dvanáctém až třináctém týdnu těhotenství je dnes doporučováno první screeningové vyšetření. Jeho základem je ultrazvukové vyšetření, při kterém je stanovena velikost plodu, jeho anatomie se změřením takzvaného nucheálního ztluštění a určí se předpokládaný termín porodu. Toto datum je mnohem přesnější než termín zvolený podle poslední menstruace nebo prvních pohybů plodu. V této době však ultrazvuk dokáže rovněž odhalit některé vývojové vady. Zároveň je také doporučen biochemický screening. Ten se provádí odběrem krve, ve které zjišťuje hladina specifické těhotenské bílkoviny PAPP a těhotenského hormonu HCG. Ve spojení s ultrazvukovým vyšetřením je tak možné s více než osmdesátiprocentní pravděpodobností odhalit riziko genetické vady plodu. Bohužel toto první screeningová vyšetření není hrazeno pojišťovnami. Avšak u nastávajících maminek starších 35 let se genetické vyšetření doporučuje striktně. V případě jakéhokoli podezření lékař doporučí podrobné genetické vyšetření – to zahrnuje odběr plodové vody (amniocentézu) a vzorků choriové tkáně (část placenty). Riziko chromozomální vady plodu odhalí tato vyšetření s vyšší než devadesátiprocentní pravděpodobností. Na rozdíl od screeningu jsou už pojišťovnami plně hrazena.
Ve čtvrtém a pátém měsíci
Pokud jste již neabsolvovala biochemický screening ve třetím měsíci, v 16. týdnu těhotenství byste měla absolvovat tzv. tripltest. (Pro znalé: jde se o vyšetření HCG, AFP a E3.) Je doporučen gynekologicko-porodnickou společností jako neopomenutelné vyšetření každé těhotné ženy. Je totiž základním prostředkem pro diagnostiku rozštěpových vad páteře a Downova syndromu. Pojišťovny jej plně hradí. Mezi 20. až 22. týdnem těhotenství půjdete znovu na ultrazvuk – tentokrát už jej platí stát z vašeho pojištění. Vyšetření slouží opět k odhalení případných vývojových vad, změření velikosti plodu a stanovení jeho správného růstu, určení polohy placenty a množství plodové vody. U rizikových pacientek bývá navíc ještě doporučeno speciální ultrazvukové vyšetření dětským kardiologem zkušeným v prenatální kardiologii. Je vhodné zejména pro těhotné se srdeční vadou či podezřením na vadu plodu nebo u žen s rodinnou či jinou zátěží. V pátém měsíci také rozšíří gynekolog pravidelné kontroly o vyšetření ozev plodu. Mezi 24. a 28. týdnem těhotenství je čas na tzv. orální glukotoleranční test, tj. vyšetření, zda netrpíte těhotenskou cukrovkou. Tímto testem by měla projít každá těhotná. Toto vyšetření je možné v každé fázi těhotenství.
Od sedmého měsíce do porodu
Poslední ultrazvukové vyšetření absolvujete mezi 30. a 34. týdnem těhotenství. Také to pojišťovna hradí. Od 36. týdne se kontroly u lékaře stanou častějšími – budete ho navštěvovat každý týden. Vyšetření bude rozšířeno o kardiotokografické, to znamená o monitoring četnosti a síly stahů dělohy a srdeční frekvence dítěte. Nejpozději v den plánovaného termínu porodu (samozřejmě pokud v něm neporodíte), ale spíše dříve vás váš gynekolog předá do ambulance pro těhotné. Ta je součástí porodnice, kde budete rodit.
Text: Irena Bečvářová, foto: Shutterstock