Zdraví v kuchyni

Buďte zdravě masoví!

Maso je pro naše tělo významným zdrojem prospěšných látek. A pokud nejsou tučné, není důvodu se masových pochoutek zříkat. Při vaření se nechte inspirovat třeba i našimi voňavými recepty!

Foto: Shutterstock

Medovo-hořčičná kuřecí stehna

4 kuřecí stehna, 6 lžic medu, 4 lžíce sójové omáčky, 6 až 8 stroužků česneku, jeden citron, 2 lžíce hrubozrnné hořčice

Smícháme med, sójovou omáčku, prolisované stroužky česneku, šťávu z citronů a hořčici. Vzniklou marinádou potřeme kuřecí stehna a dáme marinovat (nejlépe do igelitového sáčku, protože budou ponořená celá) na několik hodin nebo přes noc. Stehna rozložíme do pekáče a pečeme zhruba hodinu, aby se opekla do hněda a potáhla lesklou glazurou. V průběhu pečení můžete potírat zbylou marinádou. Jako příloha se hodí brambory.

Foto: Shutterstock

Biftek

4 plátky odblaněné svíčkové, sůl, pepř, máslo, olivový olej

Plátky naklepejte pouze dlaní a pak jim vraťte vyšší tvar. Na kvalitní pánvi rozpalte malé množství oleje a zprudka maso opečte zhruba minutu z každé strany. Pak stáhněte plamen a dopečte z obou stran zhruba dvě až tři minuty (podle toho, jak chcete mít biftek propečený). Osolte a opepřete. Bifteky vyjměte a vzniklou šťávu zjemněte máslem a ochuťte podle své chuti. K bifteku se hodí hranolky, brambory nebo zeleninový salát.

Foto: Shutterstock

Jehněčí kotletky na rajském obláčku

4 kotlety, 3 lžíce extra panenského olivového oleje, červený vinný ocet, provensálské koření, 2 až 3 stroužky česneku, cherry rajčátka, sůl, pepř, máslo, trochu červeného vína

Z vinného octa, provensálského koření a olivového udělejte marinádu, do které kotletky, které jste si naklepali a po stranách nařízli, naložte a nechte marinovat přes noc. Na pánvičce si opečte do měkka neoloupané stroužky česneku se zbytkem oleje a trochou koření. Na steakové pánvi zprudka opečte kotletky, osolte a opepřete, přidejte máslo a pánev odstavte a nechte jehněčí maso chvíli nasáknout máslo, pak je přendejte do nádoby a udržujte v teple. Na pánev hoďte upečený oloupaný česnek, nakrájená cherry rajčata, trochu červeného vína, všechno koření a přiveďte k varu, pak můžete omáčku přidat k jehněčím kotletkám. Omáčku můžete také rozmixovat, aby byla jemnější! Jako příloha se hodí brambory, bageta, zeleninový salát.

Co je dobré vědět

Kuřecí – je nízkotučným zdrojem bílkovin. Je lehce stravitelné a obsahuje železo a vitamin B12, které brání vzniku chudokrevnosti, ale také zinek, který je důležitý pro imunitní systém a zdravou a krásnou pleť.

Jehněčí – jedna 100gramová porce jehněčí kýty pokryje u dospělého člověka takřka celou denní dávku vitaminu B12. Tato porce také dodá zhruba 40 procent denní dávky čisté bílkoviny, která je důležitým zdrojem energie a je nezbytná například pro tvorbu svalových buněk, enzymů, hormonů, a neurotransmiterů, které v mozku přenášejí informace.

Hovězí – je bohaté na železo, které potřebují především těhotné a kojící ženy, malé děti a fyzicky aktivní lidé. Hovězí maso je ale také zdrojem vitaminů řady B, které stimulují látkovou výměnu a krvetvorbu a zajišťují správnou funkci nervů.

Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock







Koupit časopis