Prevence,  Problém a řešení

Nejčastější otázky, které kladou lidé endokrinologům

Držíte různé diety, ale kilogramy stejně nemizí, nebo dokonce postupně přibývají? Máte zplihlé vlasy, vaše nehty se lámou, špatně se soustředíte a je vám stále zima? To jsou některé z nejčastějších příznaků napovídajících, že není něco v pořádku se štítnou žlázou.

Je onemocnění štítné žlázy dědičné?

Onemocnění štítné žlázy jsou jednoznačně nejčastější endokrinní choroby – nadměrná činnost se vyskytuje až u dvou procent žen a se stoupajícím věkem se častěji zjišťuje i nedostatečná činnost. Ani v jednom případě ovšem nejde o poruchy, které by se dědily z generace na generaci.

Lékaři mi zjistili uzel ve štítné žláze. Je nutná biopsie?

I když ultrasonografie přináší velice cenné údaje o velikosti štítné žlázy a uspořádání tkáně, nelze na jejím základě posoudit biologickou povahu uzlových změn. Zhoubné nádory štítné žlázy jsou dosti vzácné a dají se dobře léčit, proto je odběr nepatrného vzorku tkáně běžnou injekční jehlou (biopsie) a jeho posouzení pod mikroskopem vhodné udělat při sebemenších pochybnostech. Vyšetření není bolestivé a není třeba mít obavy.

Uzly a zvětšenou štítnou žlázu je nutné pravidelně ultrazvukem sledovat, aby byl vyloučen růst. Foto: Shutterstock

Lékařka mi objevila cysty ve štítné žláze. Co to znamená?

Cysta je menší či větší dutina v orgánu, která má vlastní buněčnou výstelku. Ve štítné žláze mohou být přítomny zvětšené mikrodutinky obsahující zásoby hormonu vázaného na bílkovinu tyreoglobulin. Častější jde o pseudocysty, dutiny vzniklé buď po krvácení do štítné žlázy, nebo v déle existujících uzlech. Cysty i pseudocysty lze vyprázdnit vpichem běžnou injekční jehlou, nejlépe za kontroly ultrazvukem, kdy je zajištěno, že jehla bude nasměrována přesně do dutiny.

Co se stane, když mi štítnou žlázu vyoperují?

Záleží na tom, jak velkou část lékaři odstraní. Pokud se odejme jen část, nejsou následky žádné, pacient je vyléčen. Po odstranění celé štítné žlázy se však ihned po operaci začíná s náhradou hormonů. Tady je velká výhoda, že na rozdíl od inzulinu nebo růstového hormonu je možné hormon štítné žlázy tyroxin bez jakýchkoli problémů podávat v podobě tablet, a to dokonce jen jednou denně.

Text: Jana Brodanská, foto: Shutterstock







Koupit časopis