Jarní jídelníček
Po kterých potravinách sáhnout, abyste svému tělu si bez větší námahy a finančních výdajů
dodali co nejvíce chybějících vitaminů?
Nedostatek vitaminů a minerálů na jaře může projevit nejen na našem zdraví a psychice. Trpět mohou i vlasy (jsou bez lesku a více padají), nehty (jsou suché a třepí se) nebo pleť, která může být šedivá a méně pružná. To všechno však můžete změnit ozdravením jídelníčku. Co do něj můžete přidat? Vyberte si třeba z následujících pěti produktů. Jsou stále dostupné, nezatíží dramaticky vaši peněženku, ale přesto vám dodají spoustu potřebných vitaminů a minerálů.
Zelí
Na jaře našemu tělu nejvíce chybí vitamin C. Jeho hlavními zdroji jsou čerstvé ovoce a zelenina, zejména ty druhy, které nebyly celou zimu uskladněny. Výjimku tvoří zelí, které i po dlouhém skladování má tolik vitaminu C, že vám stačí sníst asi sto gramů, aby jste pokryli jeho denní potřebu. Pokud vám syrové zelí nechutná, můžete sáhnout po zelí kysaném – Vitamin C se totiž v procesu kvašení v zelí plně zachovává!
Hlávkový salát
Obsahuje nejenom vitamin C, ale také vitaminy skupiny B. Navíc právě salát je mezi zeleninou výjimečný obsahem vitaminu E, což je známý antioxidant udržující mladistvý stav pleti, vlasů, ale také cév a svalů. V salátu je navíc i významné množství vápníku a hořčíku (prvků potřebných pro zdravé vlasy a nehty) nebo jódu a fosforu, jež působí proti jarním splínům.
Citron
Ačkoliv už se ví, že citrony co do obsahu vitaminu C předčí třeba černý rybíz nebo šípky, přesto jej není potřeba zatracovat. Vitamin C se totiž stejně jako v zelí i v citronech zachovává i po dlouhém skladování. Citronová dužina také obsahuje velké množství látek zvaných pektiny, které napomáhají vylučování toxinů a odpadních látek z těla. Kůra z citronu je zase výjimečná obsahem bioflavonoidů udržujících pružnost i těch nejjemnějších cév.
Zelený hrášek
Díky množství antioxidantů je ideální pro ty, kdož si chce zachovat mladistvý vzhled. Neobejdou se bez něj ani ti, kdož chtějí shodit pár kilo. Hrášek je totiž málo kalorický, ale zato hodně sytý, protože má vysoký obsah rostlinných bílkovin. Ty jsou významným zdrojem aminokyselin, které napomáhají obnově buněk v těle. Hráškem tak můžete částečně nahradit bílkoviny z masa. Dobrá zpráva je, že zelený hrášek si většinu svých užitečných vlastností zachovává i v konzervovaném stavu.
Červená ředkvička
Kromě vitaminu C je ředkvička bohatá na vitaminy skupiny B, které nám upevňují nervy. Obsahuje také hodně důležitého železa, které je potřeba v lidském těle, aby správně fungoval metabolismus. Významný je i obsah vápníku a také látek zvaných fytoncidy, které mají význam v ochraně před infekcemi. O ředkvičkách se také tvrdí, že posilují paměť a díky červenému barvivu i zrak. Ředkvička můžete výtečně využít při hubnutí, protože o její kalorická hodnota je velmi nízká.
Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock