Kolik stojí miminko?
Na otázku, kolik stojí miminko, neexistuje jednoduchá odpověď. Finanční náročnost období před příchodem potomka na svět a v prvních týdnech a měsících jeho života do značné míry záleží na životním stylu rodiny, na osobních preferencích rodičů a na jejich přístupu k věci.
Určujícím faktorem je samozřejmě také ekonomická situace rodiny. Při pořizování základní výbavy se totiž můžete vejít do 20 tisíc korun, ale stejně tak může být částka za tyto předměty mnohonásobně vyšší a blížit se 100 tisícům korun. Jako mnoho jiných situací skončí i shánění věcí pro miminko často zlatou střední cestou.
Hlavně s rozumem!
Názor, zda toho miminko v prvních měsících života potřebuje málo nebo hodně, je opět otázkou pohledu na věc. Seznam skutečně nezbytných věcí pro první půl rok života ale není nijak obsáhlý. Nastávající rodiče by si na něj měli určitě napsat těchto 10 položek: kočárek, postýlka s matrací, lůžkoviny (včetně deky do kočárku), přebalovací pult, vanička na koupání, základní oblečení, dětská kosmetika a základní výbava dětské lékárničky, pleny (ať už jednorázové nebo látkové), u nekojících žen umělá kojenecká výživa a obvykle také autosedačka. Avšak péči o dítě je možno zvládnout i s minimálními zdroji. Vždy je možnost volby, zda koupit značkové vybavení nebo věci z druhé ruky.
Co všechno bude miminko potřebovat
Uvedený výčet je tím nejzákladnějším, bez čeho se při péči o miminko neobejdete. Život s novorozencem a kojencem samozřejmě mohou usnadnit další pomůcky, jako je kojicí polštář, odsávačka mateřského mléka, chůvička a monitor dechu do postýlky, v případě častějšího cestování nebo přesunů v rámci rodiny také cestovní postýlka. Zkušení rodiče se shodují, že před příchodem prvního potomka se vybavili (nebo byli obdarováni) řadou věcí, které se v praxi ukázaly jako nepotřebné. Oblečení v nejmenších velikostech vydrží novorozenému děťátku skutečně jen několik dní a pak se odkládá nevyužité do krabic. Při nákupu oblečení proto volte rovnou větší velikosti, aby oděv posloužil alespoň pár týdnů. Tato položka se může při nakupování nových kousků vyšplhat vždy na tisíce korun, pokud ale chcete zvolit ekonomičtější přístup, nebojte se domluvit s příbuznými či přáteli na „dědění“ oblečení. Mezi rodiči je to naprosto standardní postup. Příjemné na něm je jak získání oděvů za zlomek původní ceny, tak možnost předat oblečení, které už velikostně nevyhovuje, někomu dalšímu a nehromadit tak doma nevyužívané věci.
Na zásobu hraček máte dost času
Dalším častým tématem souvisejícím s chystáním výbavy pro miminko jsou hračky. Jejich nabídka je opravdu široká a velmi lákavá, ale je dobré si uvědomit, že v prvních měsících života kojenec nepotřebuje plné police hraček. Vystačí si s pár drobnostmi, jako je kousátko, chrastítko nebo závěsné ozdoby na kočárek, a až povyroste, místo pokoje plného předmětů ocení spíš prostor pro pohyb a hraní se základními věcmi, jako jsou kostky nebo dětské stavebnice. Pokud se na nákup hraček a oblečení chystá i vaše příbuzenstvo a vy byste mnohem víc ocenili spíš zásobu plen, otevřeně se s nimi domluvte. Pokud už máte vyzkoušenou určitou značku plen, která miminku vyhovuje, není od věci tuto informaci předat dál, abyste dárkový balíček s plenami skutečně využili. Totéž platí o dětské kosmetice. Zdaleka ne každému miminku vyhovuje stejná dětská kosmetika a nejlepší dárek je ten, který skutečně využijete.
Na kolik peněz přijde jídlo?
Pokud je miminko plně kojené, není potřeba v rodinném rozpočtu vyhradit kolonku na jeho stravu minimálně po dobu několika měsíců. Naopak zcela běžné jsou výdaje za kvalitní a čerstvé potraviny pro kojící maminku, protože právě při kojení je potřeba dbát na zdravou stravu a dodávat tělu zatíženému laktací dostatečné množství živin v dobré kvalitě. Při nákupu umělé kojenecké výživy se mohou měsíční výdaje „na mléko“ přiblížit ke dvěma tisícům korun, a to v závislosti na zvolené značce a typu výživy. Až dojde na zeleninové a ovocné příkrmy, opět je možné zvolit dvě cesty – jak organizačně, tak finančně. Příprava domácích příkrmů, na které spotřebujete pár mrkví, cukety nebo jablek, je otázka doslova několika korun. Naopak při nákupu hotových příkrmů ve skleničkách a kapsičkách se týdenní výdaje pohybují v řádu stokorun. Skutečná finanční zátěž se tedy může velmi lišit a opět záleží na přístupu a fungování domácnosti.
Ještě než přijde na svět…
Položka „miminko“ se ale v rodinném rozpočtu objevuje ještě před narozením. Přestože základní zdravotní péče související s těhotenstvím je poskytována z veřejného zdravotního pojištění zdarma, řada žen si připlácí za různé nadstandardní výkony, například častější nebo podrobnější ultrazvukové vyšetření, dále za organizované cvičení pro těhotné, vlastní porodní asistentku nebo nadstandardní služby při porodu. Tyto položky samy o sobě mohou dosáhnout až 50 000 Kč. I zde ale platí, že záleží na každé ženě, jak ke zdravotní a osobní péči během těhotenství přistoupí.
Kosmetika a léky
Zdravé miminko, kterému není potřeba kupovat pravidelně léky a může používat běžnou dětskou kosmetiku, si vystačí s několika málo přípravky z drogerie a několika položkami v lékárničce. Určitě budete potřebovat pořídit dětský teploměr, kulaté nůžky na nehty, čípky nebo sirup na snižování horečky, nosní odsávačku a dříve nebo později nosní sprej s mořskou vodou na hygienu nosu. U novorozence se neobjedete také bez 60% lihu a čtverečků buničiny na čistění pupečního pahýlu. Pokud bude miminko trápit kojenecká kolika a nepříjemné bolesti břicha, do lékárničky vám zřejmě přibudou probiotické kapky a nahřívací polštářek. Takovýto nákup v lékárně přijde rodiče přibližně na 1500 korun. Při nákupu kosmetické výbavy počítejte s mastí na zadeček, olejem na promazávání kůže celého těla a mycí emulzí nebo mýdlem. V letních měsících je nutné myslet také na opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Pravidelným a významným výdajem jsou dětské pleny. Jedinou možností, jak tuto položku snížit, je sledování slevových akcí a nákup za zvýhodněné ceny například u maxibalení. Nepočítejte ale, že si uděláte zásobu plen na rok dopředu – i z jednorázových plenek totiž miminko postupně vyroste a je potřeba kupovat odpovídající velikost.
Text: Beata Gáliková, foto: Shutterstock