Krása a relaxace,  Problém a řešení

Menstruovat můžete i ekologicky!

Když se řekne menstruační pomůcky, většina žen si představí vložky s křidélky nebo tampony s aplikátorem či bez něj. Čas, kdy si naše babičky nebo maminky praly vložky látkové, nám přijde jako hluboký dávnověk…

Některé ženy se však k menstruačním pomůckám, které se dají použít opakovaně, v posledních letech vracejí. Mnoho jich ovšem zatím není. Pokud i vy uvažujete o tom, že byste použila některé z ekologických menstruačních pomůcek, přiblížíme vám je.

Hi-tech kalíšek

Asi nejmoderněji z alternativních pomůcek působí menstruační kalíšek nebo pohárek. Jedná se o silikonovou (případně latexovou) nádobku, která se zavádí do pochvy podobně jako tampon. Podobně jako tampon také zadržuje menstruační krev po čtyři až osm hodin, po této době se musí vyjmout a umýt. Má kapacitu 30 mililitrů, což je dost na to, aby nehrozilo, že nebude stačit při silnějším krvácení, a dá se s ním stejně jako s tampónem sportovat i vyvíjet další běžné aktivity. Po každé menstruaci je pak třeba kalíšek vyvařit. Mezi nepopiratelné výhody kalíšku patří jeho cena: i když stojí několik set korun, vydrží až deset let, což z něj činí ekonomičtější alternativu tamponů. Na druhou stranu některé ženy mají s jeho použitím problém, protože jim v pochvě dobře netěsní (což může být i nevhodně zvolenou velikostí) nebo se jim špatně zavádí. Naopak uživatelky této menstruační pomůcky zdůrazňují, že s trochou cviku se kalíšek používá stejně snadno jako tampon, a navíc řadě žen při jeho použití ustupují záněty ženských a močových orgánů.

Přírodní houba

Další alternativou ke klasickým tamponům jsou recyklovatelné tampony z mořské houby. Tento materiál nasaje krev a po použití se prostě propláchne vodou; na konci cyklu je pochopitelně třeba jej opět vydezinfikovat. Na rozdíl od tamponů je mořská houba přírodní: neobsahuje tak bělidlo, barvivo, deodorační a absorpční látky. V minulosti navíc mořské houby prokázaly i to, že jsou zdraví prospěšné; používaly se například k hojení ran a ošetření jizev. I mořská houba může být levnější než klasické vložky či tampony; jeden tampon z ní vydrží asi půl roku.


Na trhu existují různé druhy menstruačních pomůcek. Vybírat bychom si je měli podle individuálních potřeb a pohodlí, které poskytují konkrétní ženě. Foto: Sutterstock

Jednorázové vložky a tampony

Pokud vám není příjemná představa, že pomůcku zavádíte do pochvy opakovaně, můžete ekologicky menstruovat s jednorázovými pomůckami, které jsou vyrobené z ekologických materiálů, a tudíž nezatěžují životní prostředí a jsou šetrnější k citlivé pokožce. S touto alternativou pochopitelně neušetříte, menstruační pomůcky tohoto typu jsou dražší než ty běžné. Jsou ale vyrobené z biobavlny a z 95 procent jsou snadno biologicky odbouratelné.

Pratelné látkové vložky

Poměrně nejrozšířenější ekologickou menstruační pomůckou jsou pratelné látkové vložky. Jejich použití je podobné jako u látkových dětských plenek – a stejně jako u plenek platí, že už dávno nejde o látkové obdélníky, které se vkládají do kalhotek. Dnešní látkové vložky mají anatomický tvar a obvykle jsou vybaveny křidélky, která se zapínají kolem kalhotek, aby vložka držela. Vyrábějí se speciální vložky na noc, tenké slipové vložky i různě barevné varianty či vložky z luxusních materiálů; při silnějším krvácení je navíc možné k základní vložce přidat další vkládací. Pratelné vložky jsou pochopitelně proti jednorázovým pomůckám nejen ekologičtější, ale i levnější; investice do nich se obvykle vrací za pár měsíců (potřeba je asi 15 až 20 vložek základních a dalších cca 15 vkládacích). Ve srovnání s jednorázovými vložkami, které mají obvykle neprodyšnou plastovou vrstvu, látkové vložky tělu umožňují snáze dýchat. Pokud mají ochrannou vrstvu, která zabraňuje protečení menstruační krve, jde o nepropustnou, ale zároveň prodyšnou membránu. Uživatelky si proto obvykle pochvalují, že u nich mizí problémy s mykózami či další obtíže způsobené použitím vložek s plastovou vrstvou. I když nejpohodlnější je použití látkových vložek doma nebo během noci, tyto vložky jsou vhodné i na použití mimo domov. Prodávají se k nim praktické diskrétní taštičky, v nichž můžete hygienicky uchovat čistou i použitou vložku. Péče o tyto vložky je pak stejná jako u dětských plen: můžete je prát každý den nebo uchovat v uzavřené nádobě s vodou a přeprat na konci cyklu najednou.

Stojí to za pokus

Pochopitelně se nedá říci, že by ekologické menstruační pomůcky vyhovovaly každé ženě. Kontakt s vlastní krví nemusí být příjemný, na některé pomůcky je třeba si déle zvykat a výměna kalíšku či tamponu z houby na veřejné toaletě také není nic příjemného… Na druhou stranu pro použití doma nebo před odchodem z práce mohou být látkové vložky zajímavou alternativou. Třeba zjistíte, že vám pocit z přirozeného materiálu a z odpovědného přístupu k životnímu prostředí stojí za to.

Text: Jana Brodanská, foto: Shutterstock

Kolik stojí ekologická menstruace?

Látkové vložky: od 50 do 150 korun za kus

Tampon z mořské houby: 300 korun za dva kusy

Menstruační kalíšek: 550 až 800 korun za kus

Jednorázové vložky z biobavlny: 100 až 130 korun za balení (10 až 14 ks)

Jednorázové tampony z biobavlny: 110 až 140 korun za 16 ks







Koupit časopis