5 nejčastějších chyb, které lidé dělají při uzavírání hypotéky
Lidé, kteří přijdou do banky žádat o hypotéku, si to mnohdy představují velmi jednoduše. Hypotéka je ale závazek často na desítky let a prodělat můžete hned na začátku, pokud se nevyvarujete několika základních chyb při jejím vyřizování. Které to jsou?
1. Neprověříte si další banky
Možná jste celý život věrni jedné bance, tak se pro ni automaticky rozhodnete i v případě hypotéky. Ovšem ne vždy je nabídka, kterou máte od své banky, tou nejlepší, kterou můžete získat. Ani jako věrnému klientovi vám nemusí být nabídnut ten nejvýhodnější úrok. Nikdy proto není na škodu rozhodit sítě a poohlédnout se i jinde. Banky totiž bonitu klienta a úvěrové skóre posuzují různě a to, na co jedna může nahlížet negativně, u další nemusí být problém. Navíc, mnohdy se stane, že když do své banky pak přijdete s tím, že jinde vám nabídli lepší podmínky, mohou vám nějaké výhody nabídnout také, aby si vás udrželi.
2. Neporadíte se s odborníkem
Všichni známe nějakého Honzu z Horní Dolní, který povídal, že tam a tam mají nejlepší podmínky a že si vyřídil bezkonkurenční sazby. Ano, možné to je, banky mohou mít akce na své produkty, ale ty jsou časově omezené – co platilo pro jednoho, nemusí už platit pro vás. Vždy se proto poraďte s nezávislým finančním nebo hypotečním poradcem. Ten vám dokonce zpracuje nabídky od více bank a pomůže s výběrem pro vás nejvýhodnější hypotéky.
3. Nevíte, kolik si maximálně můžete půjčit
Dnes hypotéky nefungují tak, že si můžete půjčit 100 %, ale banky vám dají pouze 80 % (někde i 90 %) z celkové částky, kterou potřebujete, například na koupi bytu. To znamená, že určitou část musíte mít našetřenou. Navíc se maximální možná částka hypotéky odvíjí od mnoha faktorů, v neposlední řadě i od výše vašeho příjmu, ale rovněž od zákonných limitů ČNB. Předtím než si uděláte na nějakou nemovitost rezervaci, si proto zjistěte, zda na ni vůbec budete mít, a spočítejte si maximální částku hypotéky.
4. Nemáte finanční rezervu
V předchozím bodě jsme zmínili, že vám banka nepůjčí plnou částku, kterou potřebujete, ale jen její část. Zbylé peníze musíte mít našetřené. V případě koupě nemovitosti musíte počítat i s dalšími náklady navíc, jako je cena za odhadce, vklad do katastru a další. Nestačí proto mít našetřeno pouze zbývajících 20 %, ale měli byste se ujistit, že vám po zaplacení všech výdajů ještě zbude dostatečná rezerva. Podle finančních odborníků by rezerva měla být ve výši alespoň tří měsíčních platů.
5. Nepřečtete si smlouvu
Hypotéka je pro mnohé závazkem na celý život, nebo alespoň na jeho značnou část. Je proto velmi důležité si pečlivě pročíst smlouvu a prostudovat všechny dokumenty, než něco podepíšete. Zkontrolovat pouze správnost uvedených údajů a rychle očima prohlédnout, zda jsou uvedena správná čísla, která jste si domluvili, opravdu nestačí. Mohli byste se pak divit, co všechno se ve smlouvě ukrývá, a to vás může stát peníze navíc. Nebojte se nechat smlouvu prostudovat odborníkem nebo se zeptat zaměstnance banky, pokud něčemu nerozumíte. Vědět, co podepisujete a k čemu se podpisem zavazujete, je základem nejen při uzavírání hypotéky.
Zdroj obrázku: Shutterstock.com