Prevence,  Problém a řešení

Těhotná po pětatřicítce

Hranice 35 let je pro budoucí matku jakýmsi magickým okamžikem. Od té chvíle totiž spadá z hlediska plodnosti mezi rizikové rodičky.

Ženy rodí stále později, to není žádná novinka. Ví se také, kde je příčina. Češky po roce 1989 začaly dohánět ženy ze Západu, protože mohly konečně studovat, cestovat, budovat kariéru, a děti si pořizují až po zabezpečení rodiny – často tak svatbu stihnou až po třicítce a rodinu zakládají ještě později. Být matkou v pokročilejším věku má pochopitelně nevýhody, ale i výhody.

Tělo versus zázemí

Ženské tělo je na porod nejlépe připraveno mezi 20. a 25. rokem věku, uvádějí odborníci. Termín, kdy si ženy v našich zeměpisných šířkách odbývají těhotenství, je ovšem mnohem pozdější. Průměrný věk matek se blíží ke třicítce a v roce 2009 se už skoro každé sedmé dítě narodilo matce starší 35 let. Právě 35 let je přitom v Česku vnímáno jako hranice, za kterou je už těhotenství rizikové. Maminkám v tomto věku se proto doporučuje jako standardní procedura odběr plodové vody, tzv. amniocentéza, která přesně odhaluje řadu genetických vad.

Problém už s početím

Problémy v těhotenství jsou ale často až to druhé, co ženy musí řešit. Po třicítce totiž výrazně klesá i schopnost otěhotnět, případně dojít do druhého trimestru těhotenství. Žena má totiž méně potřebných hormonů a její vajíčka jsou už opotřebovanější, takže roste pravděpodobnost, že se těhotenství nepovede. Po 35. roce věku proto lékaři doporučují nečekat celý rok, zda se povede počít přirozenou cestou, ale obrátit na kliniku zabývající se léčbou neplodnosti už po šesti měsících. Nejenže s pokračujícím časem plodnost dále klesá, ale na rychlejší léčbu neplodnosti tlačí i legislativa. České pojišťovny hradí v případě nutnosti až tři cykly umělého oplodnění, ale jen do 40 let matky. Poté musí žena platit celou proceduru sama, což znamená nemalé výdaje – a opět s klesající šancí na úspěch.

Rizika v těhotenství

Pokud otěhotní žena starší 35 let, musí počítat s vyšším rizikem různých komplikací. Počet vajíček ve vaječníku je totiž dán při porodu novorozence ženského pohlaví, dále už vajíčka jen stárnou a jsou se stoupajícím věkem vystavena delšímu působení nox, tedy škodlivých látek. Proto je také u starších žen významně větší potratovost, jelikož embrya jsou často defektní. Na druhou stranu není třeba brát statistiky tragicky. Pravděpodobnost komplikací může být sice vyšší, ale přesto nijak obrovská. Jak počítá Mary Murryová z americké kliniky Mayo, pokud je mezi 35. a 39. rokem věku pravděpodobnost spontánního potratu 25 procent, znamená to, že tři ze čtyř dětí se podaří donosit. Podobně, i když je v tomto věku riziko Downova syndromu několikanásobně vyšší než u mladších maminek, podle jejích zdrojů 1 : 365, pořád to znamená, že 99,34 procenta dětí tento problém nemá. Zvýšená opatrnost ovšem podle lékařů na místě je. Maminky po 35. roce věku jsou proto sledovány podrobněji.


Pozdější těhotenství má i nečekaný zdravotní benefit. Statistiky ukazují, že více chrání před rakovinou vaječníků. Zatímco mít dítě před 25. rokem věku snižuje riziko nádoru o 16 procent, po čtyřicítce je to dokonce 58 procent.
Foto: Shutterstock

Výhoda: rozum a zralost

I když to nejsou vlastnosti, které by lékaře příliš zajímaly, je třeba mít na paměti, že starší maminky bývají citově vyspělejší než mladé dívky. Nejenže si tak dítě lépe užijí, ale často také přesněji vědí, jak se mu chtějí věnovat a co mu chtějí poskytnout. Pochopitelně mívají i lepší materiální zázemí, což dále pomáhá i jejich psychice (miminku, pokud má jídlo, péči a pozornost, je to jedno). A pozdější těhotenství má i nečekaný zdravotní benefit. Statistiky ukazují, že více chrání před rakovinou vaječníků. Zatímco mít dítě před 25. rokem věku snižuje riziko nádoru o 16 procent, po čtyřicítce je to dokonce 58 procent.

Není třeba se bát

Možná je seznam problémů, které jsme popsali zneklidňující, lékaři přesto maminky uklidňují. Trendy jsou jednoznačné a díky medicíně i vzrůstající kvalitě života není problém mít dítě později. Většina miminek, která se narodí starším matkám, je zdravá a v pořádku. K tomu pomůže, když je žena před početím fit, v tělesném pořádku i v duševní pohodě. Během těhotenství by pak na sebe měly být starší maminky opatrnější a nepodceňovat doporučení lékařů. Přejeme příjemné těhotnění!

Text: Soňa Zavadilová, foto: Shutterstock







Koupit časopis