Krása a relaxace,  Pohyb a kondice,  Prevence,  Rubriky

Šlápněte do pedálů!

Jízda na kole je velmi příjemnou a také zdravou sportovní aktivitou. Zároveň je to sport, při kterém můžete úspěšně zhubnout a zároveň získat dobrou fyzičku. Podmínkou však je, že budete jezdit pravidelně a zátěž budete postupně zvyšovat.

Na kole jezdí rád skoro každý. I díky síti cyklostezek, které se postupně rozrůstají, mají cyklisté k jízdě často ideální podmínky. Při jízdě na kole spálíme průměrně 680 kcal za hodinu, přičemž záleží i na naší tělesné hmotnosti a intenzitě jízdy. Jízda na kole je velmi šetrná k celému našemu pohybovému aparátu. Nezatěžujeme při ní klouby ani šlachy, a proto se doporučuje i lidem, kteří mají problémy s nadváhou nebo obezitou. Přesto existuje jedna věc, o které jsou zatím pochybnosti. Pozitivní vliv jízdy na kole není jasný, pokud jde o záda. Na kole totiž trávíme často dlouhé hodiny v poloze, která není přirozená. Zádové svaly trpí a páteř je přetěžována. Lidé, kteří mají problémy s krční páteří, by měli zvážit, jak dlouhé túry na něm podnikat.

Kolo a srdce

Odborníci se shodují na tom, že cyklistika jako každý vytrvalostní sport má pozitivní vliv na naše srdce. Při pravidelném provozování vytrvalostních aktivit narůstá vnitřní objem srdce a to pak na jeden stah vytlačí do oběhu větší množství krve. Díky tomu klesá klidová tepová frekvence i frekvence při zátěži. Vytrvalostní pohyb má také příznivý vliv na hladinu cholesterolu v krvi, na krevní tlak i na dýchací systém.

Záludná tepovka

Pokud usilujete o to, abyste díky jízdě na kole zhubli nebo získali lepší kondici, měli byste jezdit opravdu pravidelně. Minimum je třikrát týdně po dobu 30 minut, důležitá je také intenzita zátěže. Tepová frekvence při jízdě na kole by se měla pohybovat nad hodnotou 55 procent maximální tepové frekvence. Tu si orientačně zjistíte tak, že od čísla 220 odečtete svůj věk. To znamená, že pokud je vám například 50 let, měli byste mít tepovou frekvenci 90 a výše. Pásmo pro trénink obecné vytrvalosti, která má na srdce nejlepší vliv, se pohybuje mezi 65 až 70 procenty maximální tepové frekvence. Kardiaci by však neměli překračovat 65procentní maximální tepovou zátěž při žádné aktivitě!

Dnešní rodiče malých dětí jsou velmi aktivní. Díky dětským sedačkám, speciálním vozíkům, které se dají přidělat za kolo, nebo tažným tyčím můžete s dětmi absolvovat i náročnější výlet. Nenechte se pobízet – jízda na kole zlepší nejen vaši fyzičku, ale přispěje i dobré náladě a rodinné pohodě. Foto: Shutterstock

Sporttestery motivují

Tepová frekvence přesně vypovídá o zatížení organismu. Jak ji při jízdě na kole rychle zjistit? Existují speciální měřice tepové frekvence, například ve formě hodinek, ale ty nejsou tak přesné. Lepší je připnout si speciální pásky na hrudník a k nim pak hodinky, které měří tepovou frekvenci. Měřič se doporučuje zejména méně zkušeným sportovcům, kteří ještě nedokážou odhadnout, v jaké zátěži se pohybují. Sporttester jim totiž pomůže zjistit, jestli jedou na vytrvalost nebo zda díky sportovní aktivitě hubnou. A působí také trochu motivačně – člověk podívá na hodinky, zjistí, že má příliš nízký tep a že by měl přidat.

Kolo a štíhlá linie

Většina lidí si myslí, že díky pravidelné jízdě na kole zhubne v oblasti hýždí a nohou, ale tak jednoduché to není. Je jedno, které svaly zatěžujeme, to na hubnutí nemá žádný vliv. Tělo si samo rozhoduje, z kterého místa začne tukové zásoby spalovat. Takže neplatí, že při jízdě na kole zhubneme nohy, a ne břicho. Pokud budeme jezdit do kopců a na těžší převody a nejsme-li na takovou zátěž zvyklí, měli bychom počítat s tím, že na hýždích a nohou dojde k nárůstu svalové hmoty. To ale není nežádoucí z hlediska hubnutí, protože svaly spalují mnohem více energie než ostatní tkáně i v klidu. Čím více máme svalové tkáně, tím více můžeme jíst, aniž bychom přibírali. Zároveň ale platí, že jízdu na kole bychom měli doplnit posilováním břišních svalů, které nejsou zapojeny na kole vůbec.

Jak správně vybrat kolo?

Důležité je především mít správnou velikost kola, tedy velikost rámu. To je délka horní a sedlové trubky. Pokud je velikost nevhodná, což se stává u žen, které jezdí na mužském kole a rám je pro ně velký, je problém udržet optimální polohu trupu a záda trpí. Orientačně zjistíte vhodnou velikost tak, že si na kolo stoupnete na kolo obkročmo – rám by neměl dosahovat až do rozkroku. Jistější je ale nechat si poradit, třeba od prodavačů ve specializovaných obchodech.

Text: Jana Brodanská, foto: Shutterstock







Koupit časopis