Co nevíme o pásovém oparu?
Nový globální průzkum odhalil rozšířené mýty týkající se pásového oparu!
Společnost GSK nedávno oznámila výsledky nového globálního průzkumu z něhož vyplývá, že dospělí starší 50 let, kteří mohou být onemocněním pásovým oparem ohroženi, mají v chápání problematiky tohoto onemocnění značné nedostatky. Pásový opar je přitom jedním z nejvyhledávanějších onemocnění na Googlu, což dokazuje vysoký zájem veřejnosti.
Tři hlavní mýty
55 % respondentů se domnívá, že pásový opar lze chytit od někoho, kdo ho má. Ale pásový opar se nepřenáší z člověka na člověka. Vzniká reaktivací viru varicella zoster (VZV), který už je v organismu přítomen. Jde o tentýž virus, který způsobuje plané neštovice. Ve „spícím stavu“ zůstává v nervovém systému a typicky ve vyšším věku může být reaktivován.
Téměř 50 % respondentů se domnívá, že pásový opar lze chytit od někoho, kdo má plané neštovice. Při prvním kontaktu s VZV ale nedojde k rozvoji pásového oparu, infekce se v takovém případě projevuje jako plané neštovice. Až po prodělání planých neštovic virus zůstává „ve spícím stavu“ v nervovém systému.
Až 39 % respondentů se domnívá, že pásový opar nemůžete dostat, pokud jste ho už jednou měli. U většiny lidí, kteří onemocní pásovým oparem, se tak stane pouze jednou, nicméně onemocnění pásovým oparem se v životě může opakovat i několikrát.
Text: redakce, foto: Shutterstock