Koupel nebo sprcha? Obojí
Vana plná horké vody vám pomůže zrelaxovat a sprcha rychle osvěží. Ale to není vše co dokážou!
Sprchování umožňuje rychlé a účinné osvěžení. Při sprchování se můžeme masírovat proudem vody, nebo otužovat, čímž krásně rozproudíme krevní oběh. Koupel nám zase umožní dokonalou relaxaci, uvolní svaly, osvěží mysl a pokud do vody přidáme voňavou či léčivou přísadu nebo odvar z bylinek, může mít i léčební účinek. Nemusíte se ale rozhodnout pro jedno: střídejte koupele a sprchu podle nálady a potřeby a vychutnejte si obojí!
Pravidla správného sprchování
Kvůli podpoře krevního oběhu je ideální je sprchovat se každé ráno. Denní sprcha by se však měla omezit na pět až osm minut. Sprchování je dobré ukončit vlažnou až studenou, aby se uzavřely póry. Doporučit lze také střídavou sprchu, která povzbuzuje látkovou výměnu. Sprchujte se při ní střídavě teplou (asi 20 vteřin) a studenou vodou (asi 4 vteřiny), několikrát zopakujte a skončete studenou. Začínejte vždy na nohou a na pažích, aby se srdce připravilo na šok. Střídavé sprchy nejsou vhodné při nemocích krevního oběhu a srdce nebo revmatických onemocněních. Po sprše se doporučuje celé tělo ošetřit tělovým mlékem, olejem nebo hydratačním krémem.
Jak se správně koupat?
Protože po koupeli by měla následovat chvilka klidu dopřejte si ji buď večer, nebo ráno o víkendu. Postarejte se, aby byla místnost, kde se koupete teplá. Teplota koupele by neměla překročit tělesnou teplotu. Extrémům, jako je příliš horká nebo příliš studená koupel, se raději vyhněte. Koupejte nejvýš dvacet minut, po delší době se kůže dehydratuje. Prvních pět minut ležte ve vaně úplně klidně a uvolněně, aby se póry otevřely a všechny účinné látky z vodní lázně mohly proniknout do kůže. Nakonec se osprchujte vlažnou až studenou vodou, aby se póry uzavřely. Samozřejmě nezapomeňte na ošetření kůže po koupeli vhodným hydratačním prostředkem.
Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock