Prevence,  Problém a řešení

I po padesátce je návštěva gynekologa nezbytná!

Lidským papilomavirem se během života nakazí 80 % žen i mužů. Ve většině případů spontánně vymizí, není však možné určit, u koho se infekce projeví a u koho ne. Proto je velmi důležitá prevence a pravidelné gynekologické prohlídky, jejichž součástí je screeningové vyšetření karcinomu děložního čípku.

Ženy na něj mají nárok bezplatně jednou ročně od 15 let. Ve věku 35 a 45 jim navíc stát hradí i HPV test, který v těle nachází samotný virus. Od letošního roku na něj bezplatně dosáhnou i ženy ve věku 55 let. „Problém ale je, že na kontroly chodí hlavně mladé, sexuálně aktivní ženy. Nejrizikovější skupinou jsou přitom ženy ve věku šedesát let a výše, řada z nich ale kvůli menopauze a utichlé sexuální aktivitě úplně přestává chodit na gynekologii a případný problém se tak včas neodhalí. Infikované pacientky v tomto věku přitom často trpí krvácením a dalšími příznaky pokročilého onemocnění,“ říká MUDr. Lubomír Mikulášek.

20 let nebyla na vyšetření

Ročně se v Česku provede 2 200 000 screeningových vyšetření, téměř polovinu z nich provádí Bioptická laboratoř v Plzni. A někdy se zde skutečně nestačí divit, jak moc jsou ženy schopny prevenci zanedbávat. „Chodí k nám mnohdy nálezy, kdy na průvodním listu vidíme poznámku od gynekologa, že paní nebyla více než 10 nebo i 20 let na preventivní prohlídce. Stěry bývají celé prokrvácené. Když toto vidím, tak už je mi dopředu jasné, že půjde o těžký nález. Protože po takové době žena nezajde k lékaři proto, že si po tolika letech vzpomene, ale proto, že už sama cítí závažný problém,“ popisuje MUDr. Iva Kinkorová Luňáčková, vedoucí lékařka úseku Gynekologické cytologie Bioptické laboratoře, která od ledna letošního roku k testování používá novou moderní technologii, a tou je umělá inteligence. Díky ní jsou výsledky přesnější a rychlejší.


Účinnou prevencí před nákazou HPV viry je očkování, díky kterému si tělo vytvoří ochranu do budoucna. Očkovat je možné již od devíti let a doporučuje se to ještě před zahájením sexuálního života. V Česku to mají hrazeno chlapci i dívky ve věku 11-14 let včetně. Proočkovanost dívek dosáhla v roce 2021 více jak 69 %. Pozitivní je i významný růst počtu očkovaných chlapců, a to na 42,5 %. Foto: Shutterstock


Stěr z děložního čípku není HPV test

Spousta žen není dostatečně informována od svého gynekologa. O HPV testování buď vůbec neví, nebo si myslí, že se jedná o klasický stěr z děložního čípku. Ten má však za cíl odhalit předrakovinové změny, zatímco HPV test ukazuje na přítomnost infekce, který může změny vyvolat.

Text: redakce, foto: Shutterstock







Koupit časopis