Následky dlouhodobého stresu: Jak se s nimi poprat?
Doléhají na vás starosti a ocitáte se pod tlakem. Dnešní doba přináší všudypřítomný stres. Ten krátkodobý nás může nastartovat k lepším výkonům, ale ten dlouhodobý nám naopak výrazně škodí.
Krátký stres odezní, dlouhodobý škodí
Stres je náš utajený a všudypřítomný nepřítel. Neustále nás provází, ať už jsme kdekoliv. Ve škole, v rodině, v práci. Každý den jsme vystaveni stresu. Jak už jsme zmínili, krátkodobý stres pomáhá v módu bojuj nebo uteč. Trvá minuty nebo hodiny. Jdeme k zubaři, pohádáme se s kolegou. Krátká situace, která nás nabudí, vyřešíme ji a zklidníme se.
Mnohem nebezpečnější je ale dlouhodobý stres, Ten je doslova zabijákem velmi negativně působícím na fyzické a samozřejmě i psychické zdraví. Jak se projevuje? Můžete pociťovat nevolnosti a bolesti hlavy končící migrénou. Pokud se stres skutečně nakumuluje a trvá velmi dlouho, přicházejí na řadu také poruchy spánku. Nespavost, probouzení během noci. O činnosti, které vás dříve bavily, najednou úplně ztrácíte zájem. Dochází k narušení produkce stresového hormonu kortizolu, jeho hladina v těle je dlouhodobě zvýšená, a to nepříznivě ovlivňuje chod lidského těla.
Když hladina cukru stoupá
Dlouhotrvající stres zároveň patří ke startérům celé řady civilizačních chorob. Jednou z nich je cukrovka. Pokud se ocitáte v tlaku, velmi často sáhnete po nezdravém jídle s vysokým obsahem cukru a tuku nebo sladkých nápojích. Pokud takto řešíte stresové situace delší dobu, výsledkem může být cukrovka druhé typu. Hladina glukózy totiž následkem velkého přísunu sacharidů vyletí nahoru a potom poklesne, tyto výkyvy patří k velmi negativním jevům. Poté se také hladina glukózy v krvi dlouhodobě zvyšuje, což následně vede ke vzniku diabetu, protože buňky slinivky břišní produkující inzulín, hormon zpracovávající glukózu, už jsou vysílené a nedokážou nášup sladkého zvládnout.
Častým problémem je zajídání stresu
Jestliže stres a starosti zajídáte, a to je také častým jevem, potom takové chování může po delší době vést až k obezitě. Tím hůře, pokud emoční jedení jde ruku v ruce se sedavým zaměstnáním a způsobem života. Jestliže trpíte stresem, tuk se potom ukládá především v břišní oblasti, kde představuje velká rizika pro rozvoj kardiovaskulárních chorob, tedy srdečního infarktu, kornatění cév a mozkové mrtvice. Na břiše se také tuk obtížně spaluje.
Stres také přináší zvýšení krevního tlaku a podporuje zvyšování hladiny cholesterolu v krvi. Pokud kouříte nebo si rádi dopřejete alkohol, obě neřesti celou situaci ještě více zhoršují.
Přicházejí deprese i střevní obtíže
Na psychiku stres pochopitelně působí také velmi nepříznivě. Pokud často přicházejí stavy úzkosti, může to po delší době vyústit až do stavu deprese. Ty se projevují kolísáním nálad, špatným soustředěním, uzavíráním se do sebe před světem. Dále se dostávají do hry i střevní potíže. Zatímco určitou skupinu lidí nutí stres k přejídání, další naopak trpí nechutenstvím a pestrou škálou střevních obtíží od průjmu po zvracení, bolesti žaludku, žaludeční vředy. Na řadu přicházejí i bolesti pohybového aparátu, především zad a velkých kloubů, do kterých se přetěžování organismu také silně promítá. Vyrážky a rozmanité kožní obtíže jsou dalším důsledkem.
Jak si se stresem a jeho následky poradit?
Existuje pestrá škála opatření, které vám mohou pomoci stres zvládnout. Především byste nikdy ani v těch nejvypjatějších situacích neměli zapomínat na pravidelný řád. Jíst v pravidelných intervalech, nezapomínat na pitný režim. Úlevu přinese meditace, dechová cvičení a techniky, kontakt s přáteli, koníčky, procházky v přírodě. Nikdy nezapomínejte na relaxaci, vždy i v těch nejhektičtějších chvílích si nechte čas sami pro sebe. Není to žádné sobectví, ale naopak velice rozumné opatření, které vám pomůže přežít náročné situace a období.
Pohybem ke zdraví
Skvělý lékem proti stresu je sport, přitom nezáleží na tom, jakému se věnujete. Může to být i chůze, ta je odborníky označována za vynikající způsob protažení těla, při kterém dostávají zabrat všechny svaly těla. Takže svižná procházka každý den je rozhodně dobrou volbou. Proto pohrdat chůzí jako nedostatečným pohybem je velkou chybou. Naopak, snažte se chodit, jakmile to půjde. Zkuste třeba vystoupit z autobusu o stanici dříve a jít kus cesty pěšky. Každý krok se počítá. Vyhraďte si čas na pobyt na čerstvém vzduchu.
K uvolnění ducha i těla působí i masáže. Cest, jak bojovat proti stresu je zkrátka mnoho a vy si musíte najít tu svoji, která vám bude nejlépe vyhovovat. Měli byste se naučit říkat ne, pokud máte pocit, že je toho na vás příliš a okolí vás dostatečně nedoceňuje. Snažte se emoce vyjadřovat, nedržet je v sobě, protože potlačené emoce také zvyšují míru stresu. Smích působí uvolňujícím dojmem.
Dodejte tělu vitamíny
Důležité je dodat vašemu tělu vitamíny, které rovněž patří k účinným zbraním v boji proti stresu. Nejlepší jsou vitamíny skupiny B, dále vitamín C, D a E. Kromě toho je velmi užitečný hořčík. Bylinkové čaje a tinktury rovněž pomáhají, zmínit bychom rozhodně měli meduňku, kozlík a třezalku či měsíček lékařský. Adaptogeny vás podpoří v adaptaci na stresové situace. Jde o látky, které aktivně pomohou vašemu tělu stres zvládnout. Řadíme mezi ně například ašvagandu neboli vitánii snodárnou, která už svým názvem prozrazuje jádro svého působení. Díky docílíte lepší kvality spánku, což se ve vašem nelehkém utkání se stresem rozhodně velmi pozitivně projeví.