5 tipů, jak se vyhnout kvasinkovým infekcím
Znáte všechna základní pravidla, jak se kvasinkám vyhnout, případně jak s nimi bojovat?
Kvasinkové infekce si většina žen spojuje s gynekologickými záněty. Tedy s obtěžujícím svěděním, pálením a výtokem. Kvasinkový zánět (mykóza) se ohlásí, pokud se v pochvě přemnoží kvasinky – nejčastěji se jedná o druh Candida albicans. Takto narušené poševní prostředí přináší velmi nepříjemné obtíže, což by mohly potvrdit tři čtvrtiny všech žen. Tolik se jich totiž s kvasinkovou infekcí potýká minimálně jednou za život. Výjimkou ale nejsou ani pacientky, které se s těmito záněty setkávají opakovaně. Kde může být příčina problému zvaného kvasinky?
1. K antibiotikům si pořiďte vaginální probiotika
Jedním z častých důvodů, proč ženy musí sáhnout po volně prodejných léčivých přípravcích proti kvasinkám nebo vyhledat gynekologa, je užívání některých antibiotik. Ta totiž dokážou vymýtit škodlivé bakterie například při zánětech dýchacích cest, ale také zlikvidovat prospěšné mikroorganismy zajišťující zdravé prostředí v pochvě. Vhodným pomocníkem při užívání antibiotik mohou být například vaginální probiotika, která podporují co nejpřirozenější mikrobiální flóru. Do intimní oblasti dodají laktobacily, které chrání pochvu před přemnožením škodlivých mikroorganismů – včetně kvasinek.
2. Mokré plavky jsou tabu
S letním obdobím je neodmyslitelně spjato posedávání v plavkách u bazénu, na pláži nebo v kempu u rybníka. Mokré plavky ale mohou být zdrojem mnoha problémů nejen gynekologického rázu. Vlhký oděv, ve kterém se dá snadno prochladnout i v letních dnech, se může podepsat jak na rozvoji vaginální infekce, tak přispět k zánětu močových cest. Nejjednodušším opatřením je v tomto směru důsledné převlékání do suchých plavek po koupání a vyhýbání se sezení na mokrém nebo vlhkém povrchu.
3. U hygieny platí: všeho s mírou
Problematickým tématem může být v souvislosti s kvasinkovými infekcemi také hygiena. Na škodu může být jak nedostatečná, tak příliš úzkostlivá péče o intimní partie. K nejdůležitějším krokům v rámci prevence patří správná očista po stolici a omezení parfémovaných hygienických a kosmetických přípravků. Ty mohou být pro oblast vaginy dráždivé a oslabovat její schopnost vyrovnat se s případnými škodlivými mikroorganismy.
4. Správný výběr oblečení
Úzké džíny, přiléhavá tanga z umělých materiálů nebo těsné kraťasy. To všechno jsou sice atraktivní kousky oblečení, ale všechny mohou přispět k přemnožení kvasinek. Jak je to možné? Těsné a neprodyšné oblečení vytváří vhodné životní podmínky pro kvasinky – tedy teplo a vlhko. Jakmile se přemnoží a zánět propukne v plné síle, hrudkovitý výtok a mnohdy také bolestivé a nepříjemně oteklé okolí poševního vchodu znemožní řadu oblíbených letních aktivit. Základem prevence je jednoznačně nošení bavlněného spodního prádla, prodyšných oděvů a omezení doby, kterou strávíte v těsném oblečení.
5. S problémy do lékárny nebo ke gynekologovi
Jediným spolehlivým způsobem, jak zjistit, co přesně gynekologický zánět způsobilo, je poševní stěr. Podle výsledků pak může gynekolog nasadit léčbu – v případě potvrzení kvasinkové infekce jsou to antimykotika. Pokud ale zrovna nemáte možnost nechat se vyšetřit u lékaře, můžete zvolit některý volně prodejný přípravek proti kvasinkám. V případě samoléčby kandidózy je k dispozici řada lokálních antimykotik ve formě mastí, gelů, globulí nebo vaginálních tablet. Léčba nekomplikovaných zánětů zabere přibližně týden. Při kvasinkové infekci je žádoucí omezit přísun cukru ve stravě, protože právě cukr je pro kvasinky ideální potravou.
Text: Beata Křeneková, foto: Shutterstock